Aktualności

Masz skierowanie na badanie lub zabieg kardiologiczny? Szpital w Słupsku czeka na pacjentów

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku pacjenci mają szansę na szybsze wykonanie badań i zabiegów kardiologicznych. Dotyczy to m.in. wszczepienia rozrusznika i koronarografii.

Pomoc dla pomorskich DPS-ów w walce z COVID-19. Mogą dostać granty na wyżywienie, miejsca noclegowe i dodatki

Samorząd województwa pomorskiego skierował 15,5 mln zł na wsparcie dla pracowników domów pomocy społecznej, którzy walczą z epidemią. Środki te mają ułatwić zorganizowanie noclegu, wyżywienia w razie koniecznej izolacji i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania. Mogą być przeznaczone też na dopłaty do wynagrodzeń pracowników wykonujących bezpośrednią pracę z mieszkańcami DPS.

Skorzystaj z darmowych badań! Cytologia i kolonoskopia jeszcze tylko przez pięć miesięcy

Pracujesz? Ostatnio się nie badałeś? Zadbaj o zdrowie i zarejestruj się na wizytę. W ramach projektów realizowanych przez spółkę Copernicus Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego oraz Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego osoby, które spełniają założenia programu mogą skorzystać z badań.

Na Pomorzu wykonywane są badania przesiewowe wykrywające koronawirusa. Co mówią liczby?

Badania diagnostyczne są wykonywane u pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a także podopiecznych instytucji opiekuńczych. Na ten cel pomorski samorząd w kwietniu przeznaczył 2 mln zł, a realizacją programu zajmuje się spółka Copernicus. Badania będą realizowane do września 2020 r.

Zmodernizowany zakład opiekuńczo-leczniczy otwarto w Dzierżążnie. Inwestycja kosztowała prawie 2,7 mln zł

W szpitalu w Dzierżążnie rozbudowano zakład opiekuńczo-leczniczy. Powiększono go o 41 łóżek dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Pierwsi pensjonariusze już w nim przebywają.

Masz od 50. do 69. lat i ostatnio nie miałaś wykonanej mammografii? Nie zwlekaj i przebadaj się w szpitalu w Gdyni!

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni panie od 50. do 69. roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu profilaktyki raka piersi. Co ważne, z badań nie mogą skorzystać kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano w piersi zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Gdyński oddział z międzynarodowym certyfikatem w leczeniu raka jajnika. To pierwszy ośrodek na Pomorzu, a drugi w Polsce

Oddział Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otrzymał międzynarodowy certyfikat ESGO. To potwierdzenie najwyższych standardów leczenia nowotworów jajnika.

Podanie osocza ozdrowieńców pomaga większości pacjentów chorych na COVID-19. Są wyniki pierwszych w Polsce badań

U 65 proc. chorych na COVID-19, poddanych terapii osoczem ozdrowieńców, nastąpiła wyraźna poprawa parametrów oddechowych. To pierwsze i wstępne efekty tej metody leczenia w Polsce. Terapię taką stosowano m.in. na Dolny Śląsku i Pomorzu.

Grupa krwi i geny mogą mieć wpływ na zakażenie koronawirusem. Co jeszcze odkryli naukowcy?

Według międzynarodowego zespołu badawczego, w skład którego wchodzi m.in. specjalistka z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wynika, że podatność na zakażenie koronawirusem oraz przebieg choroby COVID-19, może zależeć od niektórych genów i grupy krwi. To pierwsze na świecie wyniki analiz dotyczących COVID-19, wykorzystujące wielkoskalowe badania całego ludzkiego genomu.

Wielkie podziękowania dla darczyńców za pomoc szpitalom. Przekazali prawie 18,5 mln zł na walkę z pandemią

W czasie pandemii pomoc przekazywały firmy, prywatni przedsiębiorcy i zwykli ludzie. Dzięki nim pomoc trafiła do 29 placówek szpitali, przychodni, stacji pogotowia ratunkowego. Łącznie to prawie 18,5 mln zł, które ofiarowało ponad 2,5 tys. podmiotów.

Pacjenci dzwonią pod jeden numer telefonu i od ręki załatwią najważniejsze sprawy. Jak działa call center w słupskim szpitalu?

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku powstało biuro rejestracji telefonicznej pacjentów, czyli call center. Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku. Od poniedziałku do czwartku można dzwonić w godz. 7.00-17.00, a w piątki w godz. 7.00-14.30 pod nr tel. 59 84 60 700.

W związku z pandemią koronawirusa więcej seniorów z Pomorza skorzysta z bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom

Seniorzy z 17 pomorskich powiatów, już po raz trzeci, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Zostanie zaszczepionych ponad 2,3 tys. osób. Samorząd województwa pomorskiego przekaże na ten cel 388 tys. zł, resztę dołożą powiaty.

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Dzięki prawie 15 mln zł w szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

W słupskim szpitalu działa już punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV. Badania są bezpłatne i nie potrzeba skierowania

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku od 8 lipca 2020 r. czynny jest punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Krew na obecność wirusa HIV będzie można zbadać w środy w godz. 15.30-18.30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9.00-15.00. Punkt będzie czynny do 10 grudnia.

To oni bezinteresownie pomagają starszym ludziom. Znamy laureatów konkursu Pomorskie dla Seniora

Wyróżniono 11 osób w kategorii Zwyczajny –Niezwyczajny Senior, trzech pracodawców w kategorii Pracodawca Przyjazny Seniorom. Przyznano również nagrody w kategorii Przyjaciel Seniora, którymi wyróżniono 10 osób i organizacji. Ta ostatnia kategoria to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Dwa przypadki koronawirusa w szpitalu w Słupsku. Oddział położniczo-ginekologiczny czasowo zamknięty [AKTUALIZACJA]

W środę, 1 lipca 2020 roku wykryto dwa przypadki zakażenia koronawirusem u personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Są to pracownicy oddziału ginekologiczno-położniczego.

Ile osób może zarazić koronawirusem jeden nosiciel? Co współczynnik R mówi o epidemii na Pomorzu i w Polsce?

Współczynnik reprodukcji wirusa - R oznacza, ile osób może zarazić jeden nosiciel. Według tego w tej chwili najgorzej jest w Łódzkiem, a najlepiej na Warmii i Mazurach. Aby stwierdzić, że epidemia pomału wygasa współczynnik ten musiałby być przez dłuższy czas zdecydowanie poniżej jednego. Taka sytuacja w Polsce jest tylko w 5 województwach, co nie znaczy, że tam nie mogą wybuchać nowe ogniska zakaźne. Czy to oznacza, że epidemia nie wygasa?

Co ma wspólnego modelowanie matematyczne z koronawirusem? Wrocławscy naukowcy pokazali wpływ kontaktów społecznych na rozwój epidemii

Kiedy skończy się pandemia w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie poszukują naukowcy na całym świecie. Według wrocławskich uczonych z zespołu MOCOS, aby przyspieszyć koniec koronawirusa potrzebne są trzy działania: należy ograniczyć kontakty międzyludzkie, zweryfikować kontakty osób zakażonych oraz zwiększyć testowanie pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Do jakich jeszcze wniosków doszli?

U dziecka z rakiem wątroby usunięto przerzuty do płuc. Zabieg nowatorską metodą, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzono w klinice GUMed

Zespół operacyjny, pod kierunkiem prof. Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, zabieg u dziecka przeprowadził 15 czerwca 2020 r.

Wotum zaufania dla Zarządu za Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku

Na XXII Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 czerwca 2020 r., przyjęto Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku. Z tytułu rozpatrzenia raportu Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 19, a przeciw było 12 radnych.

W wejherowskim szpitalu po raz pierwszy bezoperacyjnie wymieniono zastawkę. Nie trzeba było otwierać klatki piersiowej, a serce cały czas pracowało

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie 17 czerwca 2020 r. przeprowadzono po raz pierwszy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki do serca. Mowa jest o TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation. To metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, implantować protezę w miejscu chorej zastawki.

Wolontariat Szpitalny laureatem konkursu Zdrowy Samorząd. To dla Pomorza ogromne wyróżnienie

W plebiscycie organizowanym po raz trzeci przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych została dostrzeżona i wyróżniona. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce.

Nie wyrzucaj, nie kalecz, nie zarażaj! Zużyte igły wrzuć do specjalnego pojemnika. W Słupsku dostaniesz go za darmo

Wiele osób zastanawia się, co zrobić ze zużytymi igłami od strzykawek i przeterminowanymi lekami? Oba produkty są odpadami medycznymi, dlatego nie mogą trafiać do kosza na śmieci, lecz do specjalnego pojemnika. Takie pojemniki będą bezpłatnie rozdawane w środę, 17 czerwca przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Dwa szpitale oraz laboratorium sanepidu otrzymają prawie 9 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa

Dodatkowe pieniądze, w ramach projektu Centrum Geriatrii w Gdańsku, na walkę z pandemią dostaną: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, 7. Szpital Marynarki Wojennej SPZOZ im. kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku oraz Laboratorium Diagnostyki Medycznej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Aneks do umowy zwiększający dofinansowanie związane z COVID-19 został podpisany 9 czerwca 2020 r.

Epidemia na Pomorzu wygasa? Czy dalej musimy przestrzegać obostrzeń? Co na to specjaliści?

Jednego dnia słyszymy, że rośnie liczba zakażonych na Śląsku górników i ich rodzin, pracowników fabryki mebli w Wielkopolsce, zakładów mięsnych w Świętokrzyskiem czy mrożonek w Łódzkiem, a już następnego, że ogniska są opanowane. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że spada liczba nowych chorych na COVID-19, a rośnie liczba ozdrowieńców. Coraz mniej ludzi jest hospitalizowanych i znacznie mniej podłączonych do respiratorów. A jak jest na Pomorzu? Czy możemy czuć się bezpiecznie? Czy wirus wyginął, a może tylko się przyczaił?

Grant dla ośrodka wspierającego osoby chore i wykluczone. Pierwsza umowa w programie Pomorskie SOS podpisana

Środki w wysokości 84 tys. zł otrzymał Ośrodek Readaptacji w Wandzinie. Grant ze specjalnego programu Pomorskie SOS przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej, dezynfekcyjnych, sprzętu medycznego, a także na wyposażanie izolatek. Umowę podpisali w poniedziałek, 8 czerwca marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska oraz przewodniczący zarządu stowarzyszenia Donat Kuczewski i sekretarz Paweł Woźniakowski. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Kociewskie Centrum Zdrowia otrzyma 2 mln zł na środki ochrony osobistej. Aneks do umowy na dodatkową kwotę podpisany

W Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim 2 czerwca w obecności członka Zarządu Województwa Pomorskiego Józefa Sarnowskiego został podpisany aneks do umowy. Dzięki niemu kociewska spółka będzie mogła kupić środki ochrony osobistej dla personelu i preparaty dezynfekcyjne.

Jak w wakacje będą wyglądały letnie kolonie i obozy? Specjalne warunki dla uczniów i dla organizatorów

Uczeń nie wyjedzie na zorganizowany wypoczynek w wakacje, jeśli miał kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie lub podejrzewaną o zachorowanie na COVID-19. Jeśli dziecko rozchoruje się na kolonii czy obozie w ciągu 12 godzin musi być odebrane przez rodziców. W czasie pobytu w jednym pomieszczeniu mogą nocować najwyżej cztery osoby. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione?

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek wejherowskiego szpitala. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie powiększy się o nowy budynek. W obiekcie będą m.in. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń z Oddziałem Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej i Oddziałem Kardiochirurgii oraz Blok Operacyjny. Rozbudowa potrwa do drugiego kwartału 2022 r.

Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

W ramach modernizacji Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble.