Aktualności

Co z projektami ważnymi dla Pomorza i całego kraju? Informacja o realizacji Kontraktu Terytorialnego

Podczas XXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 27 czerwca 2020 r., przedstawiona została informacja o realizacji Kontraktu Terytorialnego w naszym regionie. Mimo wcześniejszych ustaleń z rządem, wiele projektów uzgodnionych w tym dokumencie jest zagrożonych lub nie ma szans na uzyskanie dofinansowania z budżetu państwa.

Przyjacielska pomoc z Pomorza dla poszkodowanej w powodzi gminy. 240 tys. zł dla podkarpackiej Kańczugi

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie zdecydowali o przekazaniu Kańczudze na Podkarpaciu 240 tys. zł. Pieniądze pomogą odbudować zniszczoną w wyniku powodzi infrastrukturę drogową oraz sportową.

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Jestem przekonany, że mamy do czynienia z zamiarem likwidacji Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12, a jeden radny się wstrzymał.

Dżem z bani, sernik z ziemniakami i gryz. Co jeszcze spróbujemy na 760. Jarmarku św. Dominika? [POMORSKIE SMAKI, GALERIA]

W sobotę, 25 lipca 2020 r. rozpoczęło się święto kupców w Gdańsku. Jarmark św. Dominika co roku przyciąga wystawców oraz turystów z całego świata. Po przerwie, na Ołowiankę w Gdańsku, ponownie zawitało stoisko samorządu województwa Pomorskie Smaki, na którym wystawcy prezentować będą tradycyjne rękodzieło, lokalne przysmaki i ofertę turystyczną.

Pomoc dla pomorskich DPS-ów w walce z COVID-19. Mogą dostać granty na wyżywienie, miejsca noclegowe i dodatki

Samorząd województwa pomorskiego skierował 15,5 mln zł na wsparcie dla pracowników domów pomocy społecznej, którzy walczą z epidemią. Środki te mają ułatwić zorganizowanie noclegu, wyżywienia w razie koniecznej izolacji i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania. Mogą być przeznaczone też na dopłaty do wynagrodzeń pracowników wykonujących bezpośrednią pracę z mieszkańcami DPS.

Na Pomorzu wykonywane są badania przesiewowe wykrywające koronawirusa. Co mówią liczby?

Badania diagnostyczne są wykonywane u pracowników ochrony zdrowia i pomocy społecznej, a także podopiecznych instytucji opiekuńczych. Na ten cel pomorski samorząd w kwietniu przeznaczył 2 mln zł, a realizacją programu zajmuje się spółka Copernicus. Badania będą realizowane do września 2020 r.

Zmodernizowany zakład opiekuńczo-leczniczy otwarto w Dzierżążnie. Inwestycja kosztowała prawie 2,7 mln zł

W szpitalu w Dzierżążnie rozbudowano zakład opiekuńczo-leczniczy. Powiększono go o 41 łóżek dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej. Pierwsi pensjonariusze już w nim przebywają.

Sprawne i szybkie działania. Jak samorząd pomaga przedsiębiorcom w walce ze skutkami epidemii koronawirusa?

Kierunki pomocy dla firm, które dotknął kryzys COVID1-9, projektowane są przez rząd. Jednak to samorządy są odpowiedzialne za ich realizację i efekty. Są zazwyczaj także pierwszym miejscem, w którym przedsiębiorcy i pracownicy szukają pomocy. By skutki kryzysu były możliwie najmniej dotkliwe dla pracodawców, przedsiębiorców i ich pracowników, samorząd województwa pomorskiego do zadania podszedł szybko, odpowiedzialnie i kompleksowo. Powstały specjalne zespoły robocze, a pracownicy otrzymali nowe zadania.

W Brukseli trwa budżetowy szczyt UE. Z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć? [WYWIAD]

Pandemia koronawirusa to nie jedyne wyzwanie, z którym w najbliższych latach przyjdzie się mierzyć Unii Europejskiej. W Brukseli trwa dyskusja nad budżetem na lata 2021-2027. Planowane jest m.in. powstanie nowego funduszu odbudowy o wartości 750 miliardów euro.

Kolejny etap termomodernizacji obiektów samorządu województwa. Teraz czas na budynki szpitalne

Nowe ogrzewanie, estetyczne ściany i tańsza eksploatacja. Termomodernizacja to nowe życie dla budynków. Rozpoczął się kolejny etap wielkiej modernizacji obiektów samorządu województwa. Prace w stacji pogotowia ratunkowego w Słupsku już trwają.

Inwestycja za ponad 10 mln ukończona. Rejon dworca kolejowego w Pucku zmienił się nie do poznania

Miejsca parkingowe, autobusowe przystanki, chodniki i drogi rowerowe. Do tego zupełnie nowa ulica. Tak wygląda nowy węzeł integracyjny w Pucku. Będzie z niego korzystać ponad 300 tysięcy pasażerów rocznie.

Marszałek Struk sprawozdawcą w Komitecie Regionów. Będzie pracował nad opinią w sprawie walki z kryzysem spowodowanym przez COVID-19

Członkowie Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu Unii Europejskiej (COTER) nominowali marszałka województwa pomorskiego na sprawozdawcę opinii ws. inicjatywy REACT-UE. Chodzi o opinię w sprawie walki ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią COVID-19.

Wygodną drogą do pól. Kolejne umowy na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych podpisane

Korzystają z nich lokalni mieszkańcy, ale są bardzo ważnym ogniwem sieci drogowej w pomorskich gminach. Gruntowe drogi prowadzące do pól zostaną zmodernizowane. Samorząd województwa przekazał kilkunastu pomorskim gminom ponad milion złotych na ich remont.

To odwet na regionie, który nie dał się oszukać PiS. Samorządowcy i parlamentarzyści z Pomorza o połączeniu Lotosu z Orlenem

Przed budynkiem Lotosu, 15 lipca 2020 r. odbyła się specjalna konferencja w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem. Udział w niej wzięli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa Mieczysław Struk, europoseł Janusz Lewandowski i oraz poseł PO Tadeusz Aziewicz. Pojawił się też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zakończyły się konsultacje społeczne Strategii 2030. Szczegółowy raport poznamy pod koniec lipca

Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 to najważniejszy dokument, który określi kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie. Z końcem czerwca br. zakończyły się konsultacje społeczne nad jej projektem. Wszystkie uwagi zgłoszone przez mieszkańców Pomorza są teraz dokładnie analizowane, a następnie zostanie sporządzony szczegółowy raport.

Wybory 2020: Pomorze z trzecią najwyższą frekwencją w kraju. Jak głosowano na wsi, a jak w miastach?

Frekwencja wyborcza w Polsce w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,18 proc. To jedna z najwyższych frekwencji od 1990 r. Województwo pomorskie z frekwencją 70,04 proc. zajęło trzecie miejsce tuż po województwach mazowieckim (73,8 proc.) i małopolskim (70,8 proc.).

Andrzej Duda zwycięzcą II tury wyborów. Jednak na Pomorzu liderem okazał się Rafał Trzaskowski

Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zwyciężył popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda. Głosowało na niego ponad 51,03 proc. osób. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski uzyskał niecałe 48,97 proc. głosów.

Wyniki late poll: rośnie poparcie dla Andrzeja Dudy, ale w Pomorskiem zwyciężył Rafał Trzaskowski. Kto zostanie prezydentem RP?

Tuż przed północą 12 lipca Ipsos podał kolejne wyniki sondażowe. Są one dokładniejsze niż exit poll z godziny 21.00. Błąd statystyczny wynosi tu około 1-2 proc. Według tych wyników wybory prezydenckie w 2020 roku wygrywa Andrzej Duda. Zagłosowało na niego 50,8 proc. wyborców. Rafała Trzaskowskiego poparło 49,2 proc.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Wygrywa Duda, ale Trzaskowski wciąż ma szansę zwyciężyć

Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 50,4 procent poparcia. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski otrzymał poparcie 49,6 procent badanych. To oznacza, że nie da się jednoznacznie wskazać zwycięzcy wyborów.

Wielkie podziękowania dla darczyńców za pomoc szpitalom. Przekazali prawie 18,5 mln zł na walkę z pandemią

W czasie pandemii pomoc przekazywały firmy, prywatni przedsiębiorcy i zwykli ludzie. Dzięki nim pomoc trafiła do 29 placówek szpitali, przychodni, stacji pogotowia ratunkowego. Łącznie to prawie 18,5 mln zł, które ofiarowało ponad 2,5 tys. podmiotów.

Pacjenci dzwonią pod jeden numer telefonu i od ręki załatwią najważniejsze sprawy. Jak działa call center w słupskim szpitalu?

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku powstało biuro rejestracji telefonicznej pacjentów, czyli call center. Telefony od pacjentów odbierane są od poniedziałku do piątku. Od poniedziałku do czwartku można dzwonić w godz. 7.00-17.00, a w piątki w godz. 7.00-14.30 pod nr tel. 59 84 60 700.

W związku z pandemią koronawirusa więcej seniorów z Pomorza skorzysta z bezpłatnych szczepionek przeciwko pneumokokom

Seniorzy z 17 pomorskich powiatów, już po raz trzeci, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom. Zostanie zaszczepionych ponad 2,3 tys. osób. Samorząd województwa pomorskiego przekaże na ten cel 388 tys. zł, resztę dołożą powiaty.

To też są ważne drogi. Ponad 300 tysięcy na modernizację dojazdów do pól w czterech pomorskich gminach

Drogowe inwestycje na Pomorzu to nie tylko modernizacje głównych traktów. Samorząd województwa wspiera także inwestycje na lokalnych drogach dojazdowych do pól. Tym razem ponad 300 tys. zł otrzymają cztery gminy: Studzienice, Rzeczenica, Konarzyny oraz Miastko. Dzięki temu ponad 6 km dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych.

Druga tura wyborów prezydenckich. Nowe przepisy i środki ostrożności. Kto zagłosuje bez kolejki?

W drugiej turze wyborów prezydenckich udział bierze dwóch kandydatów – urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO). Obaj kandydaci w wyborach dwa tygodnie temu otrzymali największą liczbę głosów, lecz żaden z nich nie zdobył ich ponad 50 proc. Dlatego 12 lipca 2020 r. ponownie udamy się do urn.

Kto zasłużył się dla rozwoju turystyki w naszym regionie? Można już zgłaszać kandydatów do nagród marszałka

Ich celem jest promowanie najciekawszych wydarzeń, ofert oraz inwestycji turystycznych naszego regionu. Wyróżniona może zostać także osobowość roku. Zgłoszenia kandydatów do nagród marszałka województwa pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki będą przyjmowane do 15 sierpnia 2020 r.

Tysiące złotych na sprzęt ratowniczy. Tak samorząd województwa wspiera strażaków ochotników

W czwartek, 9 lipca 2020 r., w Redzie Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego wręczył przedstawicielom 54 jednostek ochotniczej straży pożarnej symboliczne, ale mające realną wartość czeki. Dzięki temu strażacy będą mogli kupić wyposażenie do akcji ratowniczych.

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Dzięki prawie 15 mln zł w szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Nowa przystań i modernizacja mostów. Dodatkowe 4 mln zł dla powiatu nowodworskiego na inwestycje na Pętli Żuławskiej

Dodatkowe wsparcie samorządu województwa przeznaczone będzie na przebudowę mostów na Tudze. Dzięki temu do nowej przystani w Nowym Dworze Gdańskim dopłyną żeglarze. Bez wsparcia samorządu województwa realizacja inwestycji byłaby wręcz niemożliwa.

Rządowe czeki bez pokrycia. Wspólny głos pomorskich samorządowców w sprawie pomocy dla wspólnot lokalnych

Z obiecanych 10 miliardów zł na drogi przekazanych zostało raptem 615 mln zł. Zdaniem samorządowców rozdawane przez rząd czeki z Funduszu Inwestycji Samorządowych to dokumenty bez pokrycia. Ustawa rekompensująca samorządom straty nie została jeszcze podjęta.

Symboliczne czeki mają realną wartość. Dofinansowanie na zakup sprzętu dla strażaków ochotników [AKTUALIZACJA]

Dzięki wsparciu samorządu województwa strażacy ochotnicy kupią nowe ubrania bojowe i sprzęt ratowniczy. Otrzyma je aż 218 jednostek z całego województwa. Łącznie z budżetu województwa strażacy dostaną pół miliona złotych.

W Sopocie odsłonięto pomnik profesora Władysława Bartoszewskiego. Wydarzenie poprzedziła debata

Pierwszy w Polsce pomnik wybitnego polityka i naukowca profesora Władysława Bartoszewskiego został odsłonięty w niedzielę 5 lipca 2020 r. w Sopocie. Monument stanął na placu przed budynkiem Sopot Centrum i ma 2,3 m wysokości.

To będzie doskonałe miejsce do odpoczynku i zabawy. Otwarcie parku im. Majkowskiego w Kartuzach

Dużo zieleni, wygodne chodniki, nowe lampy, siłownia pod chmurką oraz plac zabaw. Dzięki wsparciu ze środków unijnych Park im. Aleksandra Majkowskiego stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych części Kartuz. Jest to element większego projektu związanego z rewitalizacją centrum miasta.

Rozmawiali o cyberbezpieczeństwie, innowacjach i turystyce. Pierwsza wizyta ambasadora Izraela na Pomorzu

6 lipca 2020 roku wicemarszałek Wiesław Byczkowski spotkał się z ambasadorem Izraela w Polsce Alexendrem Ben Zvi. Tematem spotkania było zacieśnienie polsko-izraelskiej współpracy handlowej związanej z innowacjami, rozwojem startupów oraz turystyką. Ambasador Izraela odwiedził Pomorze w związku z odsłonięciem pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.

Czy w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych słynne tablice 21 postulatów znikną z ECS?

Europejskie Centrum Solidarności może stracić jeden ze swoich najważniejszych eksponatów. Mija bowiem termin, jaki Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wyznaczyło ECS na zwrot słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. Dyrektor Basil Kerski zapowiada, że tablic nie odda. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wsparli go m.in. samorządowcy oraz działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Samorząd województwa wspiera gminne inwestycje. Prawie 300 tys. zł na modernizację dróg dla rolników

Modernizacja pomorskich dróg jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych prowadzonych przez samorząd województwa. Prace prowadzone są nie tylko na głównych drogach. Naprawiane są także lokalne szlaki, z których codziennie korzystają rolnicy czy mieszkańcy. Tym razem wsparcie na modernizację dróg dojazdowych do pól trafi do trzech gmin: Czarne, Człuchów i Karsin.

Zobacz, jak samorządowcy radzą sobie w żeglarstwie. Regaty Gmin Województwa Pomorskiego w Rewie

W najbliższą sobotę, 4 lipca 2020 r., w Rewie odbędą się regaty, w których udział wezmą nietypowe drużyny. Będą to ekipy, w skład których wejdą wójtowie, burmistrzowie, prezydenci lub przewodniczący gmin. Na zawody żeglarskie samorządów z Pomorza zaprasza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Jak inwestować to tylko tam. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Rumi powstanie teren przemysłowo-usługowy

Hala magazynowa, plac składowy i oświetlenie terenu. To tylko niektóre z prac jakie zostaną wykonane na prawie 9 hektarach w Rumi. Wszystko to powstanie dzięki prawie 6,5 mln unijnego dofinansowania.

Pomorska Rada Oświatowa apeluje do rządu. Trzeba przygotować strategię na wypadek zamknięcia szkół jesienią z powodu epidemii

Pomorska Rada Oświatowa (PRO) krytycznie oceniła organizację zdalnego nauczania w czasie epidemii. Rada wypracowała wspólne stanowisko, w którym wytknęła resortowi oświaty liczne błędy i brak przygotowania nauczycieli, uczniów i szkół do zdalnego kształcenia. Zaapelowała też o stworzenie strategii działania na wypadek, gdyby 1 września uczniowie z powodu epidemii, nie wrócili do szkół.

To oni bezinteresownie pomagają starszym ludziom. Znamy laureatów konkursu Pomorskie dla Seniora

Wyróżniono 11 osób w kategorii Zwyczajny –Niezwyczajny Senior, trzech pracodawców w kategorii Pracodawca Przyjazny Seniorom. Przyznano również nagrody w kategorii Przyjaciel Seniora, którymi wyróżniono 10 osób i organizacji. Ta ostatnia kategoria to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Ruszył wakacyjny konkurs fotograficzny. Aby wygrać nagrody, wystarczy uchwycić „Pomorskie w kadrze”

Mieszkańcy i sympatycy Pomorza mogą już zgłaszać swoje zdjęcia prezentujące najciekawsze krajobrazy naszego regionu. Nagrodą dla zwycięzców będą bony na zakup urządzeń i akcesoriów fotograficznych. Konkurs „Pomorskie w kadrze" organizowany jest w ramach działań związanych z tzw. audytem krajobrazowym.

Uczniu, pochwal się świadectwem – czeka stypendium dla najzdolniejszych. Masz czas do końca lipca

O Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego starać się mogą uczniowie z Pomorza, którzy na swoim koncie mają wyjątkowe osiągnięcia w roku szkolnym 2019/20. Dostać można nawet 3 tys. zł. Na granty samorząd województwa z budżetu własnego przeznaczy jak co roku 131 tys. zł.

Będzie II tura. Znamy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Na Pomorzu wygrywa Rafał Trzaskowski [AKTUALIZACJA]

Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek przed południem cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów prezydenckich na podstawie protokołów z 99,78 komisji wyborczych. Do drugiej tury wejdzie Andrzej Duda, którego według tych danych, poparło 43,67 proc. głosujących oraz Rafał Trzaskowski, który uzyskał 30,34 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 64,3 proc.

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na Jeziorze Głębokim w gminie Dębnica Kaszubska. Przyczyną miałoby być gwałtowne odprowadzenie wody z jeziora przez elektrownie wodną Gałąźnia Mała. Zarządza nią spółka Energa OZE.

Dziś wybieramy prezydenta Polski. Co powinniśmy wiedzieć, zanim pójdziemy do lokalu wyborczego?

Wybory prezydenckie 2020 odbędą się w niedzielę, 28 czerwca. Lokale wyborcze czynne będą w godzinach od 7.00 do 21.00. Należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują w lokalach w związku z wciąż panującą epidemią koronawirusa.

Czy przekop przez Mierzeję Wiślaną może zostać wykorzystany militarnie? Znamy treść specjalnej ekspertyzy

Zespół ekspertów z zakresu obronności przygotował analizę dotyczącą znaczenia przekopu przez Mierzeję Wiślaną w kontekście bezpieczeństwa państwa. Specjaliści stwierdzili, że z militarnego punktu widzenia ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia. Żaden okręt Marynarki Wojennej nie będzie mógł bezpiecznie przepłynąć wykonanym torem wodnym i wejść do portu w Elblągu.

Budżet dobrze wykonany. Radni zdecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi Województwa Pomorskiego

Wpływy zgodne z założeniami, wydatki zrealizowane, a deficyt pod kontrolą. Pozytywne opinie wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku i Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Taki był budżet województwa pomorskiego w 2019 r.

Wotum zaufania dla Zarządu za Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku

Na XXII Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 czerwca 2020 r., przyjęto Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku. Z tytułu rozpatrzenia raportu Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 19, a przeciw było 12 radnych.

To podziękowanie za ich ofiarną pracę. Radni przekazali 500 tys. zł dla pomorskich strażaków ochotników

Sejmik Województwa Pomorskiego przekazał 500 tys. zł 218 jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z całego regionu. Pieniądze będą przeznaczone na zakup nowego sprzętu i wyposażenia oraz ubrań bojowych w tym hełmów. Dodatkowe wsparcie otrzymają też laureaci konkursu Floriany 2020.

XXII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego [TRANSMISJA NA ŻYWO OD GODZ. 11.00]

XXII sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego odbędzie się w poniedziałek, 22 czerwca 2020 r. o godz. 11.00. Podczas sesji zostanie przedstawiony Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku. Będzie też rozpatrywane sprawozdanie finansowe województwa pomorskiego za 2019 rok oraz informacja dotycząca oceny zasobów pomocy społecznej województwa pomorskiego za rok 2019.

Apel prezydent Dulkiewicz i marszałka Struka do premiera: branża lotnicza wymaga pomocy rządu i przewidywalnych decyzji

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowali list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Zwracają w nim uwagę, że bez przewidywalnych i odpowiedzialnych decyzji linie lotnicze i lotniska nie będą mogły wznowić efektywnej działalności. Proszą też premiera, aby nie zaskakiwał przewoźników np. zakazem lotów.