Aktualności

Spływ kajakowy Nogatem z metą przy zamku krzyżackim w Malborku [ZAPISY]

W tym roku Wielki Spływ Kajakowy wystartuje z nowej przystani w Janówce, by zakończyć się w okolicach malborskiego zamku. W trakcie 10-km trasy wodniacy będą mieli okazję podziwiać krajobrazy Żuław, nową infrastrukturę kajakową na Nogacie i śluzę w Rakowcu. Spływ odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia 2020. Właśnie rozpoczęły się zapisy.

Rozsmakuj się w pomorskiej kuchni, kulturze i turystyce. Pomorskie Smaki wracają na Jarmark św. Dominika

Tu poznasz tradycję i kulturę Pomorza wyrażoną nie tylko w regionalnych przysmakach, ale też w rękodziele i architekturze. Dla podróżników przygotowano bogatą i ciekawą ofertę turystyczną województwa pomorskiego. Stacja Pomorskie Smaki, zorganizowana przez samorząd województwa pomorskiego, mieścić się będzie na Ołowiance podczas trzech jarmarkowych tygodni.

Jarmark św. Dominika w cieniu epidemii. Dużo zmian i obostrzeń, a co pozostanie takie, jak zawsze?

W tym roku kupcy z całego świata ponownie przyjadą do Gdańska, by handlować rzemiosłem na ulicach miasta. Znów będzie można spróbować Pomorskich Smaków. Z powodu epidemii koronawirusa będzie jednak nieco inaczej. Straganów będzie mniej, a każde stoisko zostanie wyposażone w środki bezpieczeństwa (maseczki, płyny do dezynfekcji). Nie będzie też masowych imprez, ale będą nowości.

Mniej lub bardziej znane, ale zawsze ciekawe. Do tych atrakcji turystycznych dojedziesz pociągiem PKM

Na jednodniowy wypad za miasto czy na kilkudniowa wyprawę?. W okolicach linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest wiele atrakcji. Poznaj je wszystkie z mapą i przewodnikiem „Kolej na wakacje", który przygotowała PKM.

Kto zasłużył się dla rozwoju turystyki w naszym regionie? Można już zgłaszać kandydatów do nagród marszałka

Ich celem jest promowanie najciekawszych wydarzeń, ofert oraz inwestycji turystycznych naszego regionu. Wyróżniona może zostać także osobowość roku. Zgłoszenia kandydatów do nagród marszałka województwa pomorskiego za zasługi dla rozwoju turystyki będą przyjmowane do 15 sierpnia 2020 r.

Rozmawiali o cyberbezpieczeństwie, innowacjach i turystyce. Pierwsza wizyta ambasadora Izraela na Pomorzu

6 lipca 2020 roku wicemarszałek Wiesław Byczkowski spotkał się z ambasadorem Izraela w Polsce Alexendrem Ben Zvi. Tematem spotkania było zacieśnienie polsko-izraelskiej współpracy handlowej związanej z innowacjami, rozwojem startupów oraz turystyką. Ambasador Izraela odwiedził Pomorze w związku z odsłonięciem pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.

Wakacje na Pomorzu 2020. Zaplanuj bezpieczny wypoczynek – na początek środkowe Kaszuby

Ruszyły wakacje. Epidemia koronowirusa wielu Polakom pokrzyżowała plany urlopowe. Zamiast wyjeżdżać za granicę, chętniej planujemy urlop w kraju, w tym w Pomorskiem. W środkowej części Kaszub nie brakuje ośrodków agroturystycznych nad jeziorami i w otoczeniu lasów. Jak można wypocząć w sercu Kaszub?

Cztery trasy do wyboru, a każda indywidualnie. Kolejna edycja Samodzielnego Harpusia w Gdańsku

Od 27 czerwca do 5 lipca, spacerując i biegając z mapą, można zwiedzać z przewodnikiem zbiorniki wodne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Wydarzenie, w ramach imprezy Samodzielny Harpuś, tym razem odbywa się na gdańskiej Osowej.

Gdynia świętuje przez 10 dni. Dowiedz się, co poza paradą żeglarską i koncertami, będzie się działo podczas Święta Morza?

Pomimo trwającej pandemii i zachowując reżim sanitarny, gdynianie i wszyscy miłośnicy miasta od 19 do 28 czerwca 2020 r. mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W programie będą m.in.: 84. urodziny Automobilklubu Morskiego, rodzinne warsztaty malarskie, turniej piłki plażowej oraz regaty Bałtycki Śledź i IV Żeglarska Parada Świętojańska.

Samodzielny Harpuś połączony ze zwiedzaniem zbiorników wodnych. Takie atrakcje tylko w Gdańsku

Od 6 do 14 czerwca, spacerując i biegając z mapą, można zwiedzać trzy zbiorniki wodne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Wydarzenie odbywa się w ramach imprezy Samodzielny Harpuś. Wystarczy zgłosić swój udział i wyruszyć na niezwykłą przygodę.

Jak w wakacje będą wyglądały letnie kolonie i obozy? Specjalne warunki dla uczniów i dla organizatorów

Uczeń nie wyjedzie na zorganizowany wypoczynek w wakacje, jeśli miał kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie lub podejrzewaną o zachorowanie na COVID-19. Jeśli dziecko rozchoruje się na kolonii czy obozie w ciągu 12 godzin musi być odebrane przez rodziców. W czasie pobytu w jednym pomieszczeniu mogą nocować najwyżej cztery osoby. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione?

Krynica jest jedna, a miasta są dwa! Z Mierzei Wiślanej ruszył rajd rowerowy przez całą Polskę [ZDJĘCIA]

To już piąta edycja Krynickiego Rajdu Rowerowego, którego trasa przebiega od Krynicy Morskiej do Krynicy Zdrój. Tym razem kolarze nie jadą jednak prosto na południe kraju. Przez pierwsze dni, dwudziestu uczestników rajdu przejedzie wzdłuż wybrzeża –przez Mierzeję Wiślaną, Trójmiasto, Półwysep Helski, Rozewie, Łebę aż do Szczecina.

Nowe odcinki tras rowerowych w Pomorskiem. Oficjalnie otwarty został szlak o długości 30 km

Nowe trasy przebiegają przez gm. Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie i miasto Pruszcz Gdański. Wpisują się w międzynarodowe szlaki rowerowe: R-10 i Wiślaną Trasę Rowerową (R-9). Ponad 20-kilometrowy odcinek trasy przetestowali już marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.

Wycieczka po trójmiejskich portach czy rejs na Hel? Statki Żeglugi Gdańskiej zapraszają na wody Zatoki

Wraz z kolejnym etapem odmrażania gospodarki ruszyły usługi turystyczne. Od 19 maja statki Żeglugi Gdańskiej znów wożą pasażerów. Można popłynąć na Hel albo na wycieczką po portach

Otwieramy kolejne muzea. Chodzi o skansen we Wdzydzach, zamek w Bytowie i galerię w Słupsku

We wtorek, 19 maja swoje zbiory zwiedzającym udostępniły Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie oraz Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Oczywiście, na specjalnych zasadach związanych z trwającym nadal stanem zagrożenia epidemicznego. Zwiedzać trzeba będzie w maseczkach, po dezynfekcji rąk i przy ograniczonej liczbie osób.

Nowe miejsca na Pomorskich Trasach Rowerowych. Zobacz, co i gdzie się zmieniło w ostatnich miesiącach i zaplanuj wycieczkę

Cały czas trwają prace na szlakach rowerowych w Pomorskiem. Tylko w ubiegłym roku wydłużyły się o 100 km, a w tym roku rowerzyści będą mogli korzystać z kolejnych zmodernizowanych lub całkowicie nowo wybudowanych tras. Już teraz dostępne są wygodne i malownicze trasy na Półwyspie Helskim, koronie wału przeciwpowodziowego Wisły w okolicach Tczewa oraz przez gm. Puck.

Niezwykły przewodnik po lasach. Z nową „Niemapą” poznasz lasy Pomorza Gdańskiego

Na kartach nowej odsłony popularnego przewodnika dla dzieci znalazły się propozycje tras spacerowych, rowerowych, spływów kajakowych i biwaków. Wszystkie w granicach lasów Pomorza Gdańskiego. Nowa „Niemapa" pełna jest kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Plus bonus – w lesie nie trzeba nosić maseczek!

Tak działa Fundusz Solidarności UE. Za prawie 800 tys. zł została odbudowana infrastruktura turystyczna zniszczona w nawałnicy

Tragiczne skutki nawałnicy, która przeszła przez Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy w sierpniu 2017 r., długo były widoczne. Zniszczoną infrastrukturę turystyczną trzeba było odbudowywać praktycznie od podstaw. Dzięki prawie 800 tys. zł wsparcia z Unii Europejskiej, prace w dwóch parkach już się zakończyły.

Nowe przystanie kajakowe czekają na kajakarzy i koniec epidemii [ZDJĘCIA]

Mimo panującej epidemii, od początku roku trwają prace na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Dzięki nim, w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniono kajakarzom ponad 10 nowych, wygodnych przystani, kilka pomostów pływających oraz dwie przenoski. Będzie można z nich korzystać, gdy tylko skończy się epidemia i zostaną zniesione zakazy dotyczące turystyki.

Trzecia edycja Nordic Talking. W tym roku spotkanie miłośników krajów skandynawskich odbędzie się online

Śnieg, zorza polarna, fiordy, renifery, trolle i bułeczki cynamonowe. Te hasła od razu przywołują na myśl kraje północy. O tym, co jeszcze kojarzy nam się ze Skandynawią, a także o podróżach, kulturze i biznesie będą rozmawiać goście Nordic Talking Festival, który odbędzie się 8-10 maja 2020 r. Wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie można zobaczyć w internecie.

Nie utrudniajcie żeglugi na Pętli Żuławskiej. Mieszkańcy apelują o wydłużenie godzin otwarcia śluz na Nogacie i Szkarpawie

Zarządzające śluzami Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w sezonie żeglarskim 2020 skróciło godziny otwarcia śluz na Nogacie i Szkarpawie. Będą czynne tylko przez 8 godzin dziennie, a w weekendy potrzebę otwarcia śluzy trzeba zgłaszać 12 godzin wcześniej. Spowoduje to znaczne utrudnienia dla wodniaków.

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Do Wielkiej Soboty nie możemy wchodzić do państwowych lasów. Zakaz może zostać jednak przedłużony

Od piątku, 3 kwietnia obowiązuje w Polsce całkowity zakaz wstępu do państwowych lasów i parków narodowych. Na tereny leśne nie można wchodzić do soboty, 11 kwietnia, jednak dyrektor generalny Lasów Państwowych nie wyklucza przedłużenia zakazu.

Poszukaj zdjęcia z naszego regionu i wygraj nagrody. Konkurs fotograficzny PROT

Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna ogłasza internetowy konkurs fotograficzny. Do piątku, 3 kwietnia 2020 r. na fanpage'u Pomorskie.travel można publikować zdjęcia z naszego regionu. Autorzy najlepszych otrzymają w nagrodę zestawy gadżetów rowerowych.

Rękodzieło, lokalne smakołyki i oferta agroturystyczna. Pomorskie na targach Freizeit w Norymberdze

Już po raz piąty województwo pomorskie prezentowało swoją ofertę spędzania czasu wolnego na targach Freizeit w Norymberdze. Pomorskie stoisko odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

To największe targi rowerowe w Polsce. Poznaj nowości i tegoroczne trendy podczas Bike Trade Show

Targi sprzętu rowerowego, konkursy z nagrodami, zawody i pokazy sportowe. Wiele atrakcji czekać będzie na odwiedzających Amberexpo w Gdańsku podczas Bike Trade Show w weekend, 29 lutego – 1 marca 2020 r. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich miłośników jazdy na rowerze.

Przewodnicy PTTK zapraszają do wspólnego zwiedzania. Będą oprowadzać z okazji swojego święta

Tradycyjnie z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego organizowane są społeczne akcje zwiedzania miast i regionów. W niedzielę, 23 lutego 2020 r. wspólnie z przewodnikami PTTK każdy będzie mógł poznać zabytki, muzea i kościoły Trójmiasta oraz Żukowa.

Poznaj historię zaślubin Polski z morzem. Wykłady otwarte dla przewodników i pilotów wycieczek

Samorząd Województwa Pomorskiego po raz kolejny organizuje wykłady otwarte dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek z naszego regionu. Spotkanie zostanie zorganizowane w czwartek, 13 lutego 2020 r. Jego tematem będzie 100. rocznica zaślubin Polski z morzem.

Pomorskie Szlaki Kajakowe w budowie: 116 inwestycji i 420 km szlaku [PODSUMOWANIE 2019]

Zmienia się oblicze pomorskiego kajakarstwa. Dzięki dużemu przedsięwzięciu Pomorskie Szlaki Kajakowe, miłośnicy sportów wodnych mogą korzystać już z 116 nowoczesnych przystani, miejsc cumowania i pomostów m.in. na Brdzie, Raduni, Słupi, Białej i Czernicy. W ubiegłym roku oznakowano też 420 km szlaków, a w planach jest kolejnych 500 km. Jakie są plany na 2020 rok?

Zmień swoją wieś i weź udział w przedsięwzięciu Aktywne Sołectwo Pomorskie. Wnioski można składać do 14 lutego

W ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego gminy wiejskie i miejsko-wiejskie mogą otrzymać nawet 10 tys. zł. Środki można przeznaczyć na remont świetlicy wiejskiej, budowę boiska, siłowni pod chmurką lub miejsca integracji mieszkańców.

Archiwum wiadomości