Aktualności

Kolejny etap termomodernizacji obiektów samorządu województwa. Teraz czas na budynki szpitalne

Nowe ogrzewanie, estetyczne ściany i tańsza eksploatacja. Termomodernizacja to nowe życie dla budynków. Rozpoczął się kolejny etap wielkiej modernizacji obiektów samorządu województwa. Prace w stacji pogotowia ratunkowego w Słupsku już trwają.

Zależy Ci na czystym powietrzu w twojej miejscowości? Weź udział w konsultacjach uchwał antysmogowych

Jakie paliwa spalać, aby nie zanieczyszczać powietrza. Jakie instalacje montować w domach? Między innymi o tym będą mówić uchwały antysmogowe. Konsultacje potrwają do 14 sierpnia 2020 r.

To będzie doskonałe miejsce do odpoczynku i zabawy. Otwarcie parku im. Majkowskiego w Kartuzach

Dużo zieleni, wygodne chodniki, nowe lampy, siłownia pod chmurką oraz plac zabaw. Dzięki wsparciu ze środków unijnych Park im. Aleksandra Majkowskiego stał się jedną z najbardziej reprezentacyjnych części Kartuz. Jest to element większego projektu związanego z rewitalizacją centrum miasta.

Ruszył wakacyjny konkurs fotograficzny. Aby wygrać nagrody, wystarczy uchwycić „Pomorskie w kadrze”

Mieszkańcy i sympatycy Pomorza mogą już zgłaszać swoje zdjęcia prezentujące najciekawsze krajobrazy naszego regionu. Nagrodą dla zwycięzców będą bony na zakup urządzeń i akcesoriów fotograficznych. Konkurs „Pomorskie w kadrze" organizowany jest w ramach działań związanych z tzw. audytem krajobrazowym.

Jest postępowanie administracyjne w sprawie katastrofy ekologicznej w Dolinie Słupi

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia szkody w środowisku na Jeziorze Głębokim w gminie Dębnica Kaszubska. Przyczyną miałoby być gwałtowne odprowadzenie wody z jeziora przez elektrownie wodną Gałąźnia Mała. Zarządza nią spółka Energa OZE.

10 lat temu powołano Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie. To unikatowy obszar w skali Europy

W czerwcu 2020 r. obchodzimy 10. rocznicę utworzenia Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie. Jest to największy tego typu obszar na terenie naszego kraju. W jego obrębie występuje wiele cennych siedlisk przyrodniczych, które wymagają szczególnej ochrony.

Czy przekop przez Mierzeję Wiślaną może zostać wykorzystany militarnie? Znamy treść specjalnej ekspertyzy

Zespół ekspertów z zakresu obronności przygotował analizę dotyczącą znaczenia przekopu przez Mierzeję Wiślaną w kontekście bezpieczeństwa państwa. Specjaliści stwierdzili, że z militarnego punktu widzenia ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia. Żaden okręt Marynarki Wojennej nie będzie mógł bezpiecznie przepłynąć wykonanym torem wodnym i wejść do portu w Elblągu.

Ekologiczna katastrofa w dolinie Słupi. Co się stało z wodą z Jeziora Głębokiego?

Tysiące martwych ryb, ślimaków i małży. Do tego usychająca roślinność. Rozkładająca się i gnijąca biomasa to zagrożenie dla środowiska. Wszystko przez nagłe spuszczenie wody z Jeziora Głębokiego. Czy to wina elektrowni wodnej Energii-Wytwarzanie w Gałąźni Małej?

Pieniądze dla pomorskich sołectw. Kolejne umowy w ramach Aktywnego Sołectwa Pomorskiego podpisane

Znamy projekty, które zdobyły dofinansowanie w ramach trzeciej edycji inicjatywy Aktywnego Sołectwa Pomorskiego. Małe inwestycje, których celem jest między innymi integracja lokalnych społeczności, będą realizowane w 40 pomorskich miejscowościach. Łącznie, samorząd województwa przekaże gminom 400 tys. zł.

Zakaz kąpieli i zamknięte plaże. We wtorek w Gdyni saperzy będą usuwać minę z II wojny światowej

Prawie tonę waży niemiecka mina morska, która leży przy wejściu do Basenu Żeglarskiego w Gdyni. We wtorek, 16 czerwca saperzy z Marynarki Wojennej będą ją usuwać. Dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni w ten dzień obowiązywać będą szczególne zasady. Zamknięte będą m.in. plaże i część nadmorskich rejonów miasta.

Pomorskie krajobrazy uchwycone w kadrze. Konkurs fotograficzny na wakacje

Podczas tegorocznych wakacji mieszkańcy i turyści mogą wziąć udział w konkursie fotograficznym „Pomorskie w kadrze". Wystarczy zrobić zdjęcia najciekawszych krajobrazów w województwie pomorskim, wskazując tym samym miejsca ważne pod względem przyrodniczym, kulturowym, historycznym lub widokowym. Dla naszego samorządu będzie to pomocne przy sporządzaniu tzw. audytu krajobrazowego.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Ile śmieci produkuje mieszkaniec Pomorza? Co jeszcze liczby mówią o ekologii? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę. Z danych wynika, że w województwie pomorskim wytwarzamy coraz więcej odpadów, ale też więcej z nich segregujemy. Co ważne dla środowiska – zmniejszyła się emisja zanieczyszczeń do powietrza, a zwiększyły nakłady na ochronę środowiska i gospodarki wodnej.

Przekop mierzei cały czas bez decyzji środowiskowej. GDOŚ już po raz siódmy informuje, że potrzebuje jeszcze więcej czasu

Mija półtora roku od chwili, gdy pomorscy samorządowcy złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej, dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny, siódmy już, odroczył termin rozpatrzenia tego odwołania. Teraz do 17 lipca 2020 roku.

Spotkania i debaty dla młodych z regionu Morza Bałtyckiego. Oczywiście online! [ZAPISY]

Sieć współpracy subregionalnej obszaru Morza Bałtyckiego, której obecnie przewodzi Pomorskie, organizuje spotkanie BSSSC Spring Youth Event. To konferencja dla młodych w wieku 16-26 lat, którzy interesują się klimatem, edukacją, demokracją i ich zmianami, podyktowanymi pandemią koronawirusa. Wykłady, spotkania i debaty odbędą się w formie wirtualnych sesji 2-5 czerwca. Zapisy już trwają.

Zmiany w Konkursie Piękna Wieś Pomorska! Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatur

Nowe terminy obowiązują we wszystkich etapach konkursu. Nie będzie też wizyt wojewódzkiej komisji konkursowej w nominowanych wsiach. Wszystko w związku z epidemią Covid-19. Zwycięska wieś dostanie 30 tys. zł, a najładniejsza zagroda 5 tys. zł.

Niezwykły przewodnik po lasach. Z nową „Niemapą” poznasz lasy Pomorza Gdańskiego

Na kartach nowej odsłony popularnego przewodnika dla dzieci znalazły się propozycje tras spacerowych, rowerowych, spływów kajakowych i biwaków. Wszystkie w granicach lasów Pomorza Gdańskiego. Nowa „Niemapa" pełna jest kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Plus bonus – w lesie nie trzeba nosić maseczek!

Tak działa Fundusz Solidarności UE. Za prawie 800 tys. zł została odbudowana infrastruktura turystyczna zniszczona w nawałnicy

Tragiczne skutki nawałnicy, która przeszła przez Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy w sierpniu 2017 r., długo były widoczne. Zniszczoną infrastrukturę turystyczną trzeba było odbudowywać praktycznie od podstaw. Dzięki prawie 800 tys. zł wsparcia z Unii Europejskiej, prace w dwóch parkach już się zakończyły.

Nowe przystanie kajakowe czekają na kajakarzy i koniec epidemii [ZDJĘCIA]

Mimo panującej epidemii, od początku roku trwają prace na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Dzięki nim, w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniono kajakarzom ponad 10 nowych, wygodnych przystani, kilka pomostów pływających oraz dwie przenoski. Będzie można z nich korzystać, gdy tylko skończy się epidemia i zostaną zniesione zakazy dotyczące turystyki.

Foka zauważona w Motławie w Gdańsku. Kierownik Stacji Morskiej w Helu: „Foka w rzece to coś zupełnie normalnego”

Foka przepływała rzeką w czwartek, 23 kwietnia około godz. 7.00 rano na wysokości Wyspy Spichrzów. – Była bardzo duża. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie – mówi pani Jolanta, mieszkanka Gdańska, która zauważyła zwierzę. – To niespotykane. Woda była w tym czasie bardzo spokojna, nie było żadnych kaczek ani hałasów. Piękna chwila – opowiada.

Do Wielkiej Soboty nie możemy wchodzić do państwowych lasów. Zakaz może zostać jednak przedłużony

Od piątku, 3 kwietnia obowiązuje w Polsce całkowity zakaz wstępu do państwowych lasów i parków narodowych. Na tereny leśne nie można wchodzić do soboty, 11 kwietnia, jednak dyrektor generalny Lasów Państwowych nie wyklucza przedłużenia zakazu.

Stężenie pyłu PM10. Informacja dla powiatu kościerskiego i miasta Gdańska

Zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Gdańsku informuje o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Międzynarodowy Dzień Lasów Państwowych. Co liczby mówią o lasach na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Najwięcej drewna w Polsce pochodzi z pomorskich lasów. W województwie pomorskim lasy zajmują prawie 670 tys. hektarów. Najbardziej zalesiony jest powiat bytowski, a najmniej malborski. Czego jeszcze dowiemy się o pomorskich lasach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Gaik, równonoc i Jare Święto. Jak kiedyś czczono pierwszy dzień wiosny i które obrzędy przetrwały do dzisiaj?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca 2020 r., ale to dzień wcześniej możemy zaobserwować równonoc wiosenną, czyli moment kiedy dzień tak wydłuży się po zimie, że będzie trwać dokładnie tyle samo co noc. Mitologie Słowian i podania sprzed wieków pełne są opisów obrzędów i wierzeń związanych właśnie z wiosennym przesileniem.

Bądź eko. Sprawdzone sposoby na to, jak nie marnować jedzenia [ROZMOWA]

Co zrobić z wodą po gotowaniu fasoli, a co ze usychającym serem i wędlinami? O tym, jak wykorzystać wszystko, co mamy w lodówce, by nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze rozmawiamy z Olgą Borkowską, kucharką i propagatorką zdrowego odżywania.

Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody [KONKURS ODWOŁANY]

W konkursie o prestiżowy tytuł mogą wziąć udział restauratorzy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne z Pomorza. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery konkurencje. Uczestnictwo można zgłosić do środy, 20 maja 2020 r.

Wały przeciwpowodziowe zamiast plaż, Wenecja w Sopocie. Jak ocieplenie klimatu zmieni Pomorze? [ROZMOWA]

Do końca stulecia Dolne Miasto, Nowy Port i Sopot mogą zmienić się w pływające miasta. Żuławy zostaną zalane, a Półwysep Helski stanie się wyspą. O prognozach klimatycznych, o tym, jak szybko rosnąca temperatura podnosi poziom morza i czym to grozi opowiada prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Ekologia, ochrona środowiska, redukcja odpadów. Konferencja o odpowiedzialnym hotelarstwie w urzędzie marszałkowskim [SPOTKANIE ODWOŁANE]

Czy można pić wodę z kranu? Jak produkty chemiczne używane w branży hotelarskiej wpływają na zdrowie i środowisko? Jak maksymalnie wykorzystać dary ziemi w restauracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji.

Bariery przeciw ASF w województwie pomorskim. Rolnicy i myśliwi cały czas muszą być czujni

W czwartek, 27 lutego 2020 roku w Starym Dzierzgoniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego. Komisja w terenie sprawdzała skuteczność barier przeciw ASF, czyli 8 km płotu w pasie drogowym i bariery biologicznej o długości ok. 17 km, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

O segregacji odpadów, recyklingu i zasadzie zero waste w Instytucie Kultury Miejskiej

Do jakiej frakcji zaliczyć poszczególne odpady? Jaki plastik nie nadaje się do recyklingu? Jak ograniczyć produkcję śmieci i wprowadzić zasady zero waste? To tylko niektóre z pytań, na jakie poszukają odpowiedzi uczestnicy dyskusji, która odbędzie się w Gdańsku w sobotę, 29 lutego 2020 r.

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka