Aktualności

Rok 2020 jest Rokiem Lecha Bądkowskiego. Sprawdź, jakie wydarzenia zaplanowano z tej okazji

Koncert w Centrum św. Jana w Gdańsku, spektakl w Teatrze Wybrzeże oraz wystawa w Europejskim Centrum Solidarności. To tylko niektóre z wydarzeń, które zostaną zorganizowane w roku 2020, czyli Roku Lecha Bądkowskiego. Oficjalna inauguracja obchodów odbędzie się w piątek, 31 stycznia.

Biblia w wersji kaszubskiej. Już po raz 17. widowisko Verba Sacra gościło w Wejherowie [ZDJĘCIA]

W ramach tegorocznego projektu Verba Sacra w murach wejherowskiej kolegiaty można było usłyszeć fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa. Tekst biblijny przetłumaczony na język kaszubski tradycyjnie zaprezentowała znana aktorka Danuta Stenka.

Ponownie powieje „Wiatr od morza”. Tym razem wyjątkowa wystawa będzie gościć w Pucku

Wystawa „Wiatr od morza. W sto lat później" powstała dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a jej twórcami są współcześni pomorscy artyści. Kolejną jej odsłonę będzie można zobaczyć w Pucku od 1 lutego 2020 r.

Biblia po kaszubsku do posłuchania w Wejherowie. Przed nami 17. edycja widowiska Verba Sacra

W ramach tegorocznej edycji widowiska Verba Sacra w wejherowskiej kolegiacie będzie można usłyszeć fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa. Tradycyjnie teksty biblijne przetłumaczone na język kaszubski zaprezentuje znana aktorka Danuta Stenka. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 27 stycznia 2020 r. Wstęp – wolny.

Który z premierowych spektakli zostanie Przedstawieniem Roku 2019? Zgłoś kandydata do Nagrody Teatralnej Marszałka

Międzynarodowy Dzień Teatru to okazja do uhonorowania ludzi teatru. Podsumowaniem 2019 roku na pomorskiej scenie teatralnej jest kolejna edycja Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. Kandydatów można zgłaszać do 28 lutego 2020 r.

„Pochłaniacz” wygrywa, ale „Kamerdyner” depcze mu po piętach. Ranking pomorskiej beletrystyki w WiMBP w Gdańsku

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (WiMBP) w Gdańsku siódmy rok z rzędu opublikowała ranking najpoczytniejszych tytułów o tematyce pomorskiej. W 2019 roku gdańszczanie najchętniej wypożyczali „Pochłaniacza" Katarzyny Bondy. Na drugim miejscu znalazł się „Kamerdyner" Marka Klata, Pawła Palińskiego, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.

Czym są tajemnicze Fintikluszki? Dowiesz się podczas spektaklu na kwidzyńskiej Scenie Lalkowej

Spektakl „Fintikluszki – Folkowe okruszki" będzie można zobaczyć w piątek, 31 stycznia 2020 r. na Scenie Lalkowej w Kwidzynie. Zespół Teatru Małe Mi zabierze wszystkich swoich widzów w niesamowitą podróż do krainy Dawno, Dawno Temu.

Nowy dyrektor filharmonii w Gdańsku poszukiwany. Zobacz, jakie wymagania trzeba spełnić

Nowy szef Polskiej Filharmonii Bałtyckiej powinien mieć ukończone studia magisterskie, doświadczenie w pracy w instytucji kultury i potrafić zarządzać zespołem pracowników. Kandydaci mogą wysyłać swoje oferty do piątku, 28 lutego. Specjalna komisja wybierze nowego dyrektora filharmonii do 28 kwietnia.

Od intymnego dzieła Wagnera do bardzo osobistych pieśni Straussa. Koncert na Ołowiance

Bogaty program ukazujący rozwój niemieckiego romantyzmu przedstawia szef gdańskich filharmoników George Tchitchinadze. Utwory Wagnera, Schuberta i Straussa będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 24 stycznia 2020 r.

100. rocznica powrotu Kościerzyny do Polski w 1920 roku. Uroczystości i koncerty [AKTUALIZACJA]

Mieszkańcy Kościerzyny, 26 stycznia 2020 r. uroczyście obchodzili 100. rocznicę powrotu miasta oraz całych Kaszub do Polski. Tak jak przed 100 laty, uczestnicy zgromadzili się na kościerskim rynku, aby świętować powitanie przynoszących wolność wojsk polskich oraz oddać hołd bohaterom.

Czy artysta powinien uciec na peryferie? Przekonasz się podczas nowej wystawy w Słupsku i Ustce

W Galerii Kameralnej i Baszcie Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 29 marca 2020 r. będzie można zapoznać się z pracami ośmiu artystów, którzy dokonali wizualizacji współczesnego człowieka. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 stycznia 2020 r. w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wstęp jest wolny.

Prawie 7 tysięcy tytułów, 700 audiobooków i specjalna sala dla młodzieży. Dziś zostanie otwarta 32. filia biblioteki w Gdańsku

Nowa filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej wystartuje w piątek, 31 stycznia 2020 roku o godz. 15.00 na Południu Gdańska. Powstaje przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Lawendowe Wzgórze 5. Będą tam: wypożyczalnia, czytelnia i specjalna strefa dla młodzieży, m.in. z mobilnym telewizorem i sprzętem do nagrywania podcastów.

Współczesna historia widziana oczami Europejczyków. Nagroda Ambasador Nowej Europy dla brytyjskiego naukowca

We wtorek, 21 stycznia 2020 roku prof. Dominic Lieven odbierze w bibliotece ECS nagrodę Ambasador Nowej Europy za książkę „W pożogę. Imperium, wojna i koniec carskiej Rosji", która ukazała się w 2018 roku. Jest to pierwsza książka wybitnego historyka, profesora w Cambridge University opublikowana w języku polskim.

Jak wyglądał Długi Targ dwieście lat temu? Urodzinowy prezent dla Muzeum Gdańska

W czwartek, 23 stycznia 2020 roku o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się promocja albumu zawierającego nowe i nieznane widoki Gdańska oraz jego okolic z trzeciej dekady XIX w. Album jest nowym eksponatem Muzeum Gdańska.

„Don Bucefalo” po raz pierwszy w Gdańsku. Premiera w Operze Bałtyckiej

Soliści, chór i orkiestra przygotowują nowy spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka i pod kierownictwem muzycznym włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego. „Don Bucefalo" to wesoła opowieść o miłości, teatrze i… rajskim sanatorium. Premiera XIX-wiecznej opery komicznej odbędzie się w piątek, 31 stycznia 2020 roku.

Jak wiązać sznurki bez użycia igieł, drutów lub szydełka? Warsztaty makramy dla początkujących

W Teatrze w Oknie w najbliższą niedzielę, 19 stycznia 2020 r. odbędą się trzygodzinne warsztaty artystycznego plecenia techniką makramy. To twórczy relaks z muzyką w tle.

Wybitni artyści poszukiwani. Swoich faworytów można zgłaszać do Pomorskiej Nagrody Artystycznej do 14 lutego

Pomorska Nagroda Artystyczna 2020 wyróżni najbardziej znaczące wydarzenia w pomorskiej kulturze w 2019 roku. Liczy się zarówno działalność artystyczna, jak i mecenat. Szukani są zarówno debiutanci, młodzi artyści oraz twórcy sztuki z dużym dorobkiem. Kandydatów można zgłaszać do 14 lutego 2020 roku.

Niedziele warto spędzić w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Bilety wstępu będą kosztować tylko złotówkę

Wyjątkowa okazja dla zwiedzających Muzeum Narodowe w Gdańsku. We wszystkie niehandlowe niedziele w tym roku bilety wstępu do galerii stałych i na wystawy czasowe będą kosztować tylko 1 zł.

Zobacz spektakl, który nigdy się nie powtórzy, bo jest… improwizowany

Czym jest improwizacja komediowa? Aktorzy nie mają przygotowanego scenariusza i przećwiczonych tekstów. Wszystko powstaje na oczach publiczności i przy ich udziale. Każdy spektakl jest wyjątkowy, gdyż zagrany raz nigdy więcej się nie powtórzy. Zobacz, co tym razem powstanie na scenie Teatru w Oknie! Najbliższy spektakl w piątek, 17 stycznia 2020 r.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Zobacz dokument filmowców nominowanych do Oscara

Przed nami nowy sezon projektu Recepta w Starej Aptece. W poniedziałek, 20 stycznia 2020 r. zostanie zaprezentowany film dokumentalny Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego „Sztuka znikania". Po projekcji odbędzie się rozmowa z producentem Grzegorzem Skorupskim. Wstęp – wolny.

Jesteś aktorem, tancerzem, a może pasjonatem sztuki? II Konserwatorium Teatralne Korkoro już trwa

Chcesz odkryć nowe możliwości własnego ciała, dotrzeć do osobistego języka komunikacji pozawerbalnej, poszerzyć samoświadomość sceniczną? Jeśli tak, to zajęcia skierowane dla ciebie. Odbywają się w każdą środę i prowadzi je Krzysztof „Dziwny" Gojtowski.

Kraj na rozdrożu, czyli Hiszpania jakiej nie znamy. Spotkanie z cyklu IKM non-fiction

Styczniowe spotkanie z cyklu non-fiction poświęcone będzie Hiszpanii. O kraju, który zapłacił wielką cenę rozwoju opowiedzą Katarzyna Kobylarczyk i Aleksandra Lipczak. Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2020 r. w gdańskim Instytucie Kultury Miejskiej.

Chcesz zdobyć doświadczenie sceniczne? Te zajęcia są dla ciebie. Impro Teatralne, czyli warsztaty w Teatrze w Oknie

Lubisz występy publiczne? Masz doświadczenie sceniczne, a może dopiero chcesz je zdobyć? Teatr w Oknie przygotował propozycje udziału w niezwykłych warsztatach, które odbywają się w każdy wtorek stycznia 2020 r.

Jakie atrakcje czekają na pomorskiej wsi podczas zimowego wypoczynku? Ferie w Swołowie

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie na czas zimowego wypoczynku przygotowało dla uczniów ciekawe atrakcje. W programie m.in. opieka nad zwierzętami oraz poznanie tradycji kulinarnych pomorskiej wsi.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Nieznana historia pewnej serenady Mozarta. Koncert Od sinfonii do symfonii z udziałem Woutena Vossena na Ołowiance

Serenadę Mozarta oraz symfonię Bacha będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 17 stycznia 2020 r. Tym razem Wouten Vossen będzie dyrygował orkiestrą.

Tajemnice cmentarzyska w Ciepłem. Promocja książki i konferencja w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na promocję książki „Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim" pod redakcją dr. Sławomira Wadyla. Wydarzenie zostanie zorganizowane w czwartek, 16 stycznia 2020 r., a rozpocznie się konferencją naukową z udziałem wielu wybitnych prelegentów.

Każdemu zadałam to samo pytanie: „Czy zmienił cię tamten styczeń?” [FRAGMENT KSIĄŻKI]

Katarzyna Żelazek, dziennikarka i animatorka kultury, zebrała opowieści związane ze śmiercią Pawła Adamowicza. Bohaterów różni wiek, profesja, miejsce urodzenia. Większość z nich nie znała osobiście prezydenta. Łączy ich prywatne i wspólnotowe przeżycia ze stycznia 2019 roku.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na Pomorzu. Sprawdź, co będzie działo się dziś podczas 28. finału

W tym roku wolontariusze będą zbierać pieniądze na wsparcie dziecięcej medycyny zabiegowej. Będzie można wziąć udział w publicznych licytacjach, koncertach, zawodach sportowych i pokazach filmowych. Atrakcje przygotowały niemal wszystkie miasta w województwie pomorskim. Wyjątkowy będzie też finał WOŚP w Gdańsku. Miasto będzie wspominało Pawła Adamowicza, który rok temu został na scenie ugodzony nożem.

Czy w bibliotece jest ciekawie? Zobacz, co się będzie działo w Gdańsku podczas ferii zimowych 2020

Bibliotekarze nie tylko wypożyczają książki, mają też wiele ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu w bibliotekach podczas ferii zimowych od 13 do 26 stycznia 2019 r.

Ferie w muzeum nie muszą być nudne. Poznaj ofertę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Czternaście dni ferii to czternaście różnych zajęć, w których mogą uczestniczyć dzieci od 5. roku życia. Najmłodsi będą mogli m.in.: wyplatać obrazki z kolorowej włóczki, malować na drewnie, zagrać na własnoręcznie wykonanym instrumencie, przygotować upominek dla członka rodziny czy wziąć udział w balu na zamku. Pierwsze warsztaty już 13 stycznia.

Poszukiwanie form i miejsc Teresy Klaman. Wystawa retrospektywna rzeźb, rysunków i prac ceramicznych

Teresa Klaman obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w gdańskim Ratuszu Starego Miasta, 10 stycznia 2020 r. odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy. Rzeźby, prace ceramiczne i rysunki artystki można oglądać do 29 stycznia 2020 r.

Jak różne mogą być oblicza romantyzmu, przekonasz się podczas koncertu na Ołowiance

Koncert skrzypcowy Mendelssohna oraz symfonię Mahlera będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w piątek, 10 stycznia 2020 r.

Ferie ze sztuką w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku i Ustce. Z jakich zajęć skorzystają uczniowie?

Warsztaty fotograficzno-filmowe i zdobienie ceramiki angobą to m.in. propozycja Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej na rozpoczynające się 11 stycznia 2020 r. ferie. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej liczny miejsc obowiązują zapisy.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Karmaniola, czyli od Sasa do Lasa”

„Karmanioli…" poświęcony będzie 53. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Paweł Aigner oraz zespół aktorski Teatru Wybrzeże. Spotkanie odbędzie się w środę, 15 stycznia 2020 r. na Dużej Scenie. Wstęp – wolny.

Jubileuszowa „Baba Chanel” w Teatrze Wybrzeże. Spektakl zobaczymy po raz setny

Już po raz setny w Teatrze Wybrzeże wystawiona zostanie „Baba Chanel" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Przedstawienie do dziś cieszy się ogromnym powodzeniem wśród widzów. Jego jubileuszowa prezentacja odbędzie się w piątek, 10 stycznia 2020 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Chcesz poznać usteckie ślady Franciszka Dąbrowskiego? Przyjdź do Baszty Czarownic

W ramach historycznego czwartku, 9 stycznia 2020 r. odbędzie się projekcja filmu „Nieugięty z Westerplatte – Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera" w reżyserii Marcina Prusaka. Będzie on gościem specjalnym spotkania.

Jak ocenić okres napoleoński w Gdańsku? Dowiesz się podczas debaty organizowanej w Muzeum Gdańska

Debata poświęcona ocenie okresu napoleońskiego w Polsce i Gdańsku odbędzie się w czwartek, 9 stycznia 2020 r. w Ratuszu Głównego Miasta. W spotkaniu wezmą udział naukowcy – specjaliści z zakresu historii XIX w. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale miejsce na sali wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Rozpoczęła się kolejna edycja prestiżowego konkursu. Celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami

Nagroda w ogólnopolskim konkursie Zabytek Zadbany jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji oraz właściwego utrzymania zabytków. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 stycznia 2020 r.

Pełne kontrastów historie widziane oczami dzieci. W Baszcie Czarownic poznaj prace młodych artystów

O tym, jak mali mieszkańcy Słupska postrzegają świat będzie można się przekonać już we wtorek, 7 stycznia 2020 r. podczas wernisażu wystawy Podwórko sztuki.

Współczesna wersja romantycznego dramatu. „Kordian” wraca na deski Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Po 38 latach w Teatrze Wybrzeże ponownie odbędzie się premiera „Kordiana". Dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć na deskach Dużej Scena od piątku, 10 stycznia 2020 r. Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, a w roli tytułowej wystąpi aż pięciu aktorów.

Chcesz usłyszeć inne oblicze muzyki? Wybierz się na jubileuszową X edycję Dni Muzyki Nowej w Gdańsku

Chcesz posłuchać muzyki eksperymentalnej, awangardowej, alternatywnej, otwartej w formie i jednocześnie nienależącej do jednego gatunku? Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy? Ten festiwal jest dla Ciebie.

Osiem bali i koncertów muzyki rozrywkowej. To propozycja filharmonii na karnawał

Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku zaprasza na osiem koncertów, które są organizowane w soboty od 4 stycznia do 22 lutego 2020 r. Po nich odbędą się Bale Gdańskie.

Barwne korowody, przedstawienia i wspólne kolędowanie. Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami wielu miast

Podczas święta Objawienia Pańskiego, które jest obchodzone w poniedziałek, 6 stycznia 2020 r. ulicami wielu polskich miast przejdą orszaki trzech króli. Także na Pomorzu będą barwne i rozśpiewane korowody. W Gdańsku już po raz 10. spotkają się mieszkańcy i turyści, by wspólnie kolędować. Orszaki będą też m.in. w Gdyni, Sopocie, Słupsku, Tczewie, Malborku, Gniewie, Pelplinie i Nowym Stawie.

Arie, walce, polki i... szlagiery XX wieku, czyli od Starussa do Cohena. Noworoczna gala operetkowa na Ołowiance

Sylwester nad Morzem Czarnym? A może Odessa w Polsce? Noworoczny koncert z muzyką Verdiego, walcami Straussa, a także karnawałowymi melodiami cygańskimi, czeskimi, hiszpańskimi, węgierskimi i włoskimi, rozśpiewany jak musical i roztańczony jak balet. To propozycja Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na pierwszy, niedzielny, styczniowy wieczór.

Wyjątkowy koncert w Wejherowie. Wystąpi jedna z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych

Podczas koncertu Krystyny Stańko usłyszymy utwory z jej albumu „Snik", zawierającego muzykę inspirowaną folklorem Kaszub. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 27 grudnia 2019 r. w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wstęp – wolny.

Największe przeboje musicalowe, operetkowe, operowe i tematy filmowe w niespodziewanej aranżacji. Sylwester w gdańskiej operze

Utwory z „Jesus Christ Superstar", „Nędzników", „Ziemi obiecanej" i „West Side Story". Prezentacja hitów z rozmaitych repertuarów – od Bacha i Pucciniego przez Edith Piaf i Cole'a Portera po Bregovicia i Kilara. Doskonałej muzyki można posłuchać 29 i 31 grudnia 2019 r.

Czekacie na nowy kalendarz MNG? W 2020 roku towarzyszyć nam będą Wariacje Memlingowskie

Wariacje Memlingowskie autorstwa prof. Tomasza Bogusławskiego będą tematem nowego kalendarza Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się w piątek, 27 grudnia 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej. Wstęp na spotkanie będzie bezpłatny.

Galantynka, kompot z suszu, ciasto makowo-serowe. Jakie pomorskie przysmaki zagoszczą na bożonarodzeniowych stołach?

Wyjątkowość świąt Bożego Narodzenia tkwi przede wszystkim w niezwykłej atmosferze i tradycji przekazywanej przez pokolenia. Przy odświętnie zasłanym stole zasiadają domownicy i zaproszeni goście. Po postnej Wigilii, przychodzi czas na kulinarną ucztę.

Biblioteka w Brzeźnie jest już otwarta. Czytelników zaskoczy tam obecność… huśtawki

Zakończył się remont Biblioteki Brzeźno w Gdańsku. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 18 grudnia 2019 r. Na czytelników czeka odnowiona przestrzeń, dostęp do komputerów i internetu, wypożyczalnia audiobooków oraz bogata oferta kulturalna.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości