Aktualności

Najlepsze kreacje i realizacje sceniczne oraz młody świetnie zapowiadający się artysta. Kto otrzyma tegoroczne nagrody teatralne?

Z okazji Dnia Teatru marszałek województwa pomorskiego przyznaje nagrody ludziom związanym ze scenami naszego regionu w uznaniu ich osiągnięć artystycznych w minionym roku. Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 1 kwietnia 2019 r. w Teatrze Wybrzeże.

Pomorskie Sztormy 2018 przyznane! Zobacz, kto został wyróżniony w prestiżowym plebiscycie [ZDJĘCIA]

Tegoroczne Sztormy powędrowały do jedenastu laureatów z Pomorza. O czterech zwycięzcach zadecydowali czytelnicy „Gazety Wyborczej" w drodze głosowania. Pozostałe statuetki przyznały kapituły złożone z dziennikarzy i niezależnych ekspertów. Wręczenie nagród odbyło się 27 marca 2019 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Pod Żółwiem, Kotem i Myszą oraz Kolonialna. A jak będzie się nazywać Twoja biblioteka?

Lubisz czytać? Chodzisz do biblioteki? Czy ma ona nazwę, czy tylko numer? Jeśli masz pomysł na nazwę, do 15 kwietnia 2019 r. wypełnij ankietę, weź udział w plebiscycie.

Znane nazwiska, promocyjne ceny książek i okazja, by porozmawiać z ulubionym autorem. W weekend Gdańskie Targi Książki

Ponad 70 wydawców będzie prezentowało swoje najlepsze książki. Do tego będzie można spotkać kilkudziesięciu pisarzy z Polski i z Islandii, która jest gościem honorowym targów. Będą warsztaty dla całych rodzin, spotkania autorskie i promocje książek. Gdańskie Targi Książki odbędą się 29-31 marca 2019 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Kino Szekspir, czyli o dziełach mistrza ze Stratfordu z uczuciem. Nowy cykl wykładów i pokazów filmowych w Szekspirowskim

„Hamlet", „Romeo i Julia" oraz „Otello" – bohaterowie Szekspira w nowych rolach i innych realiach. Jak sobie poradzą? Pokazy filmowe oraz prelekcje odbędą się raz w miesiącu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Pierwszy film w piątek, 29 marca 2019 r.

Odkryj tajemnice gdańskiej sceny i zostań teatralnym fachowcem. Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru już po raz trzynasty zorganizowane zostaną Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże. W sobotę i niedzielę, 6-7 kwietnia 2019 r. każdy będzie mógł odkryć na co dzień skrywane tajemnice sceny i teatralnych pracowni.

Opowiedz o swojej najciekawszej podróży. Nowy cykl spotkań o kulturach świata

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na nowy cykl spotkań o podróżach i kulturach świata. Pierwszych opowieści będzie można wysłuchać już w niedzielę, 31 marca 2019 w Oddziale Etnografii. Wstęp – bezpłatny.

Czy w kulturze istnieje planowanie urbanistyczne? UrbanLab w Gdańsku

Warsztaty dotyczące mapowania kulturowego w planowaniu przestrzennym, spotkania z animatorami miejskich zmian z krajów regionu Morza Bałtyckiego czy spacery z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami – to tylko niektóre z elementów programu UrbCulturalPlanning. Uczestniczy w nim Instytut Kultury Miejskiej. Pierwsze spotkania odbywają się od 25 do 27 marca 2019 r. w Gdańsku.

Czym zachwycają się brytyjscy melomani? Przekonasz się podczas koncertu na Ołowiance

Koncertu fortepianowego Czajkowskiego i symfonii Ralpha Vaughana Williamsa będzie można wysłuchać w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 29 marca 2019 r.

Największa orkiestra akordeonowa w Polsce zagrała w Żukowie. Dzień Jedności Kaszubów [FILM I FOTO]

Do Żukowa w sobotę, 23 marca 2019 r. przyjechali Kaszubi z całej północnej Polski. Podczas święta została podjęta próba bicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, a przy karcianych stolikach usiedli uczestnicy turnieju gry w baśkę.

Kto w tym roku zostanie najlepszym pomorskim pisarzem? Można zgłaszać kandydatów do Kaszubskiej Nagrody Literackiej

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza do zgłaszania kandydatur do Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2018. Propozycje można nadsyłać do 8 września 2019 r.

Mitologiczna historia opętańczej namiętności. „Fedra” w Teatrze Wybrzeże [PREMIERA]

W sobotę, 6 kwietnia 2019 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie, odbędzie się premiera „Fedry" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej. Arcydzieło francuskiej klasyki pióra Jeana Racine'a będzie można zobaczyć we współcześnie zamierzonej inscenizacji.

Przyjdź zobaczyć mikrofon Micka Jaggera. Wystawa o początkach polskiego bigbitu w Muzeum Gdańska

Blisko 150 eksponatów, w tym mikrofon używany przez Micka Jaggera z zespołu The Rolling Stones, będzie można zobaczyć w Muzeum Gdańska. Wernisaż wystawy o narodzinach rock and rolla w Polsce odbędzie się w niedzielę, 24 marca 2019 r.

Kim był twórca tzw. gdańskiej szkoły architektonicznej? Życie i twórczość prof. Mariana Osińskiego

O życiu zawodowym prof. Mariana Osińskiego i odbudowie ulic Głównego Miasta w Instytucie Kultury Miejskiej opowie Renata Wiloch-Kozłowska. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 26 marca 2019 r. Wstęp jest wolny.

To będzie dzień pod znakiem… trupiej główki. Gratka dla miłośników historii oraz kolekcjonerów militariów

W sobotę, 23 marca 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku otwarta zostanie wystawa poświęcona słynnym Czarnym Huzarom. Wysłuchać też będzie można wykładu o historii huzarskiej trupiej główki. Wstęp na oba wydarzenia – bezpłatny.

Czas przegonić zimę i powitać wiosnę! Plenerowa impreza na sopockim Grodzisku

Warsztaty dla dzieci, a przede wszystkim wspólne przygotowanie i spalenie marzanny. Tradycyjne powitanie wiosny rozpocznie sezon wydarzeń plenerowych w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. Impreza odbędzie się w sobotę, 23 marca 2019 r. Wstęp – bezpłatny.

Duchowość, spirytyzm i symbolika. Poetyckie tendencje we współczesnej fotografii

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na rozmowę o współczesnej fotografii z dr. Witoldem Kanickim. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 21 marca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wstęp – bezpłatny.

Irlandzkie brzmienie w polskim wykonaniu. Muzyczno-taneczne widowisko w Szekspirowskim, czyli Beltaine i Glendalough

Prawdziwa uczta dla miłośników folku, tańca, Irlandii i porywającej muzyki. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 24 marca 2019 r. odbędzie się koncert Beltaine i Glendalough.

Znasz zaniedbane groby czy cmentarz wojenny? Zyskaj środki na opiekę nad nimi

Dbając o materialne świadectwo ważnych wydarzeń z historii Polski związanych z walką i męczeństwem, a także wspierając prowadzenie działań naukowych upowszechniających wiedzę na ten temat, minister kultury i dziedzictwa narodowego wspiera opiekę nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Specjalny program pomaga zadbać o opiekę nad pamiątkami naszej historii.

Pokazy kolekcji biżuterii, konkursy i premiery książek. W Gdańsku zaczynają się targi bursztynu Amberif

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif to miejsce, gdzie biznes spotyka się ze sztuką, rodzą się pomysły, prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Między 20 a 23 marca 2019 r. Gdańsk odwiedzi około 6 tys. kupców z ponad 50 krajów całego świata.

Złamany barok – od Respighi do Straussa. Koncert niezwykłej muzyki na Ołowiance

XX-wieczne utwory nawiązujące do przeszłości pod batutą George'a Tchitchinadze'ego zabrzmią w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w piątek, 22 marca 2019 r.

Jak zabezpieczyć imprezy kulturalne? W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku eksperci odpowiedzą na wszystkie pytania

Czym jest sytuacja kryzysowa? Co musi zrobić organizator? A także jakie są możliwe zagrożenia? Między innymi takie kwestie będą poruszone na szkoleniu w IKM, 20 marca 2019 r. Udział jest bezpłatny.

Zrealizuj receptę w Starej Aptece. Poznaj mroczne kulisy walki o władzę w sztuce belgijskiego reżysera

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie spektaklu „Kings of War" Ivo van Hovego. Wydarzenie zostanie zorganizowane w poniedziałek, 8 kwietnia 2019 r. Wstęp – wolny.

Zobacz dzieła młodych artystek i artystów. Wystawa współczesnego malarstwa polskiego w Pałacu Opatów

W Muzeum Narodowym w Gdańsku powstała kolekcja malarstwa młodych polskich artystek i artystów, którzy debiutowali w XXI w. Ich prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 30 marca 2019 r.

Samotne rejsy dookoła świata. Każdy z nich mógłby stanowić materiał na fascynującą opowieść

Leonid Teliga był pierwszym Polakiem, który samotnie opłynął ziemię. W tym roku, 30 kwietnia minie dokładnie 50 lat od zakończenia jego rejsu. Ta rocznica to dobra okazja, aby poprzez wystawę przypomnieć zmagania wielu żeglarzy z bezmiarem oceanu. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 19 marca 2019 r. w nowym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej.

Kto dostanie prestiżowe wyróżnienie? Lista nominowanych do Pomorskiej Nagrody Artystycznej

Powołana przez marszałka województwa pomorskiego Mała Kapituła Pomorskiej Nagrody Artystycznej przyznała 10 nominacji do nagrody w kategorii Kreacje artystyczne, trzy do tytułu Pomorska Nadzieja Artystyczna oraz trzy nominacje do miana Mecenas Kultury.

Znamy już listę nominowanych. Sprawdź, kto może zostać wyróżniony nagrodą Splendor Gedanensis

Sześciu artystów zostało nominowanych do prestiżowej nagrody Splendor Gedanensis. Wyróżniony nią może zostać m.in. profesor Jacek Zdybel za odtworzenie fresku „Niebo polskie" w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Zwycięzcę poznamy 4 kwietnia 2019 r.

Międzynarodowy Dzień Poezji. Jak Gdańsk obchodzi to święto?

Slam poetycki, plakaty z poezją, spotkania literackie i tomy poetyckie do wypożyczonych książek – tak będzie 19 i 21 marca 2019 r.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Spotkanie jazzmanów z Gdańska i Chicago. Muzyczne Forum Awangardy w IKM

Dwa dni jazzowej muzyki z Polski i ze Stanów Zjednoczonych. Nowe utwory i zrekonstruowane stare kompozycje. Muzyczne Forum Awangardy w Gdańsku 15 i 16 marca 2019 r. w Instytucie Kultury Miejskiej.