Aktualności

Najpiękniejsze utwory kompozytorów amerykańskich. Koncert w słupskiej filharmonii

Orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku pod batutą Rubena Silvy, 23 listopada 2018 r. zaprezentuje najpiękniejsze utwory muzyki amerykańskiej. Nie zabraknie też akcentów jazzowych.

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Festiwal Młodych Talentów Niemen Non Stop

Konkursy wiedzy i piosenki, sesja naukowa i panel dyskusyjny. W Słupsku od 22 do 25 listopada 2018 r. będzie trwać festiwal muzyki Czesława Niemena, a uczniowie szkół ponadgimnazjalnych udowodnią, że sztuka jest ponadczasowa.

Jazzowa uczta dla ucha i ducha nie tylko dla melomanów. Aga Zaryan w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Materiał z najnowszej płyty wokalistki „High & Low" będzie można usłyszeć podczas koncertu w niedzielę, 25 listopada 2018 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Trojanki”

Sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże powoli dobiega końca. W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Trojanki" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Ponad dwa tysiące planszówek, kilkadziesiąt stołów do grania i pomysłów na czas wolny. Targi Gra i Zabawa w Gdańsku

Podczas wyjątkowego festiwalu będzie okazja, by zagrać w planszowe nowości, wziąć udział w mistrzostwach szachów i popularnych gier, zobaczyć najlepszych cosplayerów i pokazy szermierki dawnej. Targi Gra i Zabawa, połączone z Festiwalem Gramy, odbędą się w weekend 24-25 listopada 2018 r. w AmberExpo w Gdańsku.

Martwe natury, kobiece portrety oraz melancholijne pejzaże. Poznaj barwną twórczość Stefana Stankiewicza

Dzieła Stefana Stankiewicza będzie można zobaczyć w Oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wystawie w Pałacu Opatów zaprezentowanych zostanie ponad 150 obrazów. Jej wernisaż odbędzie się w sobotę, 24 listopada 2018 r.

Jak korzystać z zasobów cyfrowych i nadać drugie życie starym obrazkom? Warsztaty i spotkania w IKM

Czy wiesz, jak tworzyć kolaże, gify, grafiki i memy tak, aby wykorzystać je w edukacji, do promocji wydarzeń czy też do zabawy. Będą warsztaty z Europeaną, otwarta pracownia kolażu, Upiór inspiruje, czyli warsztaty zbiory cyfrowe dla twórców i branży kreatywnej oraz GIFjam. Medialabirynty odbędą się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku 22 i 23 listopada 2018 r.

Obrazy Jacka Malczewskiego. Czy warto je kupować? Dowiesz się na spotkaniu w IKM

Kim była Maria Balowa, ukochana i muza Jacka Malczewskiego? Dlaczego malarz tak często tworzył autoportrety? Skąd w jego pracach motywy góralskie? Spotkanie z twórczością artysty 20 listopada 2018 r. w gdańskim IKM.

Są młodzi, zdolni i odnoszą sukcesy. Aktorzy Teatru Wybrzeże nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury

Magdalena Gorzelańczyk i Piotr Biedroń – aktorzy z Teatru Wybrzeże zostali nominowani do Nagrody Młodzi Twórcy Kultury. Do środy, 28 listopada 2018 r. można oddać na nich swój głos w plebiscycie internautów.

Jubileusz „Willkommen w Zoppotach” na deskach Teatru Wybrzeże. Spektakl zobaczymy po raz setny

Już po raz setny w Teatrze Wybrzeże wystawione zostanie spektakl „Willkommen w Zoppotach" w reżyserii Adama Orzechowskiego. Prezentacja jubileuszowego przedstawienia odbędzie się w czwartek, 22 listopada 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Ikony amerykańskiego designu. Historia Charlesa i Ray Eamesów w IKM

Projektowali meble ze sklejek i tworzyw sztucznych. Byli designerami XX wieku. Pokaz filmu o architekcie i malarce, czyli Eamesach odbędzie się w środę, 21 listopada 2018 r. Projekcja dokumentu poprzedzona zostanie wykładem Krystyny Łuczak-Surówki.

Niepodległość kraju i ludzka pamięć. 15-lecie teatru Amareya

Polski teatr niezależny Amareya Theatre & Guests istnieje już 15 lat. Jubileusz będzie świętowany w Gdańsku.

Artyści z niepełnosprawnościami na deskach teatru. Masska – spektakle, warsztaty, dyskusje i wieczory z gwiazdami

Teatry młodzieżowe i niezależne w konfrontacji wyobrażeń ludzi pełnosprawnych o osobach z niepełnosprawnościami.

Pojadą w szczytnym celu. Największa europejska parada motocyklowa w Trójmieście [MIKOŁAJE NA MOTOCYKLACH]

Ponad 1,5 tys. motocyklistów przebranych za Mikołajów, tysiące uczestników i szczęśliwych dzieci. W niedzielę 2 grudnia 2018 r. Mikołaje na Motocyklach przejadą przez Trójmiasto już po raz 16. Będą zbierać pieniądze na obiady dla dzieci oraz odwiedzać je z prezentami w domach dziecka, szpitalach i placówkach szkolno-wychowawczych.

Islandzki wykonawca i polski duet zabrzmią w Teatrze Szekspirowskim

Högni – wokalista legendarnej islandzkiej grupy GusGus oraz żeński duet Tęskno, wsparty kontrabasem i kwartetem smyczkowym, wystąpią w środę, 21 listopada 2018 r.

Zobacz niezwykłe hafty kaszubskie. Premierowe pokazy nowej teki haftu szkoły gdańskiej

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Chwaszczynie wydało zupełnie nową tekę wzornictwa kaszubskiego. Teka „Szkoły gdańskiej" powstała na podstawie prac Anny Konkel, znanej kaszubskiej twórczyni ludowej. Prezentacja publikacji odbędzie się w 27 listopada 2018 r. w Wejherowie i 7 grudnia 2018 r. w Gdańsku.

Jaka jest Ukraina 5 lat po Majdanie? Literackie spojrzenie na rozdarty wojną kraj

Reporterzy, pisarze i wybitni znawcy tematyki ukraińskiej. Wszyscy spotkają się w wyjątkowym miejscu, jakim jest dworzec morski w gdyńskim porcie. Spotkania literackie [edit] Ukraina w Muzeum Emigracji w Gdyni już w najbliższy weekend. 16-18 listopada 2018 r.

Przeżyj niesamowite przygody z Koziołkiem Matołkiem. Mikołajki w Teatrze Wybrzeże

Z okazji Mikołajek zespół Teatru Wybrzeże zaprasza najmłodszych widzów na „Przygody Koziołka Matołka". Przedstawienie będzie można zobaczyć na Dużej Scenie we wtorek, 4 grudnia, a także dwukrotnie w środę, 5 grudnia 2018 r.

Najstarsza kolekcja lalek teatralnych w Polsce. Zobacz nowe nabytki Muzeum Narodowego w Gdańsku

Unikalną kolekcję marionetek ze spektakli wileńskiego Teatru Łątek będzie można oglądać w Pałacu Opatów od 14 listopada do 16 grudnia 2018 r. Pokazowi towarzyszyć będą lekcje muzealne, warsztaty plastyczne oraz oprowadzanie kuratorskie.

Niepodległa w komiksie. Premiera niezwykłej książki „Piłsudski. Cztery oblicza niepodległości”

Komiks inspirowany jest wydarzeniami z życia Józefa Piłsudskiego. Autorzy zostali wybrani w konkursie, który przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Scenariusz napisał Robert Stasiak, a za rysunek odpowiedzialny jest Piotr Kotecki. Premiera książki 17 listopada 2018 r. w Bibliotece Manhattan.

Z Gabriellą Zeno o tożsamości kobiet, czyli „Do wszystkich moich matek”. Spotkania w Centrum Aktywności Twórczej

Macierzyństwo, genealogia, uprzedmiotowienie ciała kobiecego to m.in. tematy spotkań z włoską rezydentką Gabriellą Zeno. Wydarzenia odbędą się w czwartki 15 i 22 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Współczesny „Cyrulik sewilski”. Czym zaskoczy widzów Opera Bałtycka?

Akcja klasycznej opery została przeniesiona z Sewilli do Nowego Meksyku w Stanach Zjednoczonych, stary Bartolo przypomina prezydenta Trumpa, a cyrulik Figaro chodzi w dresie. Jak z ponad 200-letnim „Cyrulikiem sewilskim" poradzili sobie artyści Opery Bałtyckiej?

,,Przewijanie na podglądzie”, czyli Król powraca do Teatru Szekspirowskiego

Poetyckie, naturalne i emocjonalne. Czy takie są najnowsze utwory Błażeja Króla? Jeśli lubisz jego muzykę, koniecznie przyjdź do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w piątek, 16 listopada 2018 r.

Wyjątkowa nagroda za literackie przekłady. Został niecały miesiąc, aby zgłosić kandydata do Nagrody za Twórczość Translatorską

Nagroda za Twórczość Literacką im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego to jedyne tego typu wyróżnienie wśród literackich nagród. Laureatów poznamy wiosną 2019 r. podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu". Termin zgłoszeń kandydatów mija 30 listopada 2018 r.

Benefis „Pana Wojtka od Aniołów”, czyli 25-lecie pracy twórczej kaszubskiego artysty

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie zaprasza na benefis rzeźbiarza Wojciecha Wesserlinga. Wydarzenie, zorganizowane z okazji 25-lecia pracy twórczej, odbędzie się w piątek, 16 listopada 2018 r. Wstęp – wolny.

Rock, reggae, funky i pop. Współczesna muzyka i sztuka ukraińska na JarmaRock Fest w Gdańsku

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy to wydarzenie dla miłośników muzyki ukraińskiej z całej Polski i spoza jej granic. W tym roku wystąpi m.in. legendarny zespół z Tarnopola – Skai. Poza koncertami powstanie też artystyczna przestrzeń, w której twórcy zaprezentują swoje prace. Festiwal potrwa dwa dni – 16 i 17 października 2018 r. w klubie B90 w Gdańsku.

Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Światowy Dzień Filozofii

O pracy i życiu filozofa poprzez media społecznościowe opowiedzą pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego. Będą też warsztaty dotyczące symboli i ich roli w komunikacji międzyludzkiej, a uczestnicy zajęć zaprojektują logotyp. To atrakcje, jakie towarzyszyć będą obchodom Dnia Filozofii w czwartek, 15 listopada 2018 r.

Architekt i malarz muzyki, góral, krakus i obywatel świata. Różne oblicza Jana Kantego Pawluśkiewicza

Muzyka instrumentalna z filmu „Papusza", piosenki z filmów: „Wodzirej", „Mała Vilma" i z płyty „Consensus". Ekspozycje – malarstwa Pawluśkiewicza i Edwarda Grzegorza Funke – „Jan Kanty Fotograficzny".

Co wydarzyło się w ostatnim stuleciu? Najważniejsze momenty z historii Polski na wystawie w Gdańsku

Stulecie odzyskania niepodległości oraz przełomowe wydarzenia minionego wieku to temat wystawy „Jesteśmy! Polska 1918-2018". Będzie ją można oglądać w PAN Bibliotece Gdańskiej od wtorku, 13 listopada 2018 r.

Parady, koncerty, wspólne zdjęcie i śpiewanie hymnu. Pomorze świętuje stulecie Niepodległej

Przed nami kulminacja obchodów związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym województwie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz lokalnych, nabożeństwa za ojczyznę i koncerty pieśni patriotycznych. Ulicami wielu pomorskich miast przemaszerują też okolicznościowe parady.

Dziesięć wyjątkowych kobiet z Gdańska. Plenerowa wystawa „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta”

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przygotowało specjalną wystawę „Niezwykłe Polki z Wolnego Miasta" z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przyznania kobietom praw wyborczych. Wśród bohaterek m.in. Stanisława Przybyszewska, Balbina Bellwon, Edyta Czoskówna i Leonia Papée.

Na czym polega praca w instytucjach kultury? Seminarium z udziałem ekspertów w IKM

Jaka jest specyfika pracy w kulturze? Jak radzić sobie z współpracą wielu środowisk, jak łączyć kompetencje? Co motywuje do pracy w kulturze, a co doprowadza do wypalenia zawodowego? Odpowiedzi na te pytania postarają się znaleźć uczestnicy seminarium, które odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 14 listopada 2018 r. Wstęp – wolny.

Z myślą o Niepodległej. Co działo się na Pomorzu, zanim odzyskaliśmy wolność? [FELIETON]

Kółka filomackie, ruch młodokaszubski, pierwsze polskie towarzystwa czy gazety. O formach organizacji społeczeństwa pomorskiego i budzeniu się polskiej świadomości narodowej pod zaborem pruskim w XIX i na początku XX w. opowiada prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Tajemnicze zaułki, brukowane ulice, stawy i lasy. Artystyczne instalacje Festiwalu Narracje pokażą Oliwę, jakiej nie znamy

Był Nowy Port, Stare Przedmieście, Biskupia Górka czy Wrzeszcz. Czas odkryć kolejną dzielnicę. Jak polscy i zagraniczni artyści widzą dobrze znaną i przez wielu szczególnie lubianą dzielnicę Gdańska – Oliwę? Przekonaj się w dwa listopadowe wieczory. Festiwal Narracje już 16 i 17 listopada 2018 r.

Dzieci i młodzież dla naszej Niepodległej. W Pucku już dziś bić będą kolejny rekord Polski

W Pucku świętowanie stulecia Niepodległej rozpocznie się w piątek, 9 listopada 2018 r. Na Starym Rynku przedszkolaki i uczniowie puckich szkół przystąpią do próby ustanowienia kolejnego rekordu Polski. Budować będą największą mozaikę ułożoną z pucharów.

Jak Gdynia uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Żeglarze pójdą w paradzie, by oddać hołd Rzeczpospolitej. 11 listopada 2018 r. o godzinie 12 wyruszą ulicami Gdyni pod Pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki.

Wirtuozi skrzypiec i pianina, czyli Konstanty Andrzej Kulka i Piotr Paleczny wystąpią w Szekspirowskim. Akademicki Koncert Galowy „Niepodległa”

Politechnika Gdańska oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zapraszają na wyjątkowy Akademicki Koncert Galowy „Niepodległa" z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwaj wirtuozi, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka oraz pianista Piotr Paleczny, wystąpią w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w sobotę, 24 listopada 2018 r.

Sto na sto. Wyjątkowe wydarzenie muzyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości w ECS

Sto utworów muzycznych polskich kompozytorów z ostatniego 100-lecia zabrzmi 11 listopada 2018 r. na 11 estradach na świecie, m.in. we Lwowie, Mediolanie, Melbourne, Nowym Jorku i Tokio oraz w 11 salach koncertowych w Polsce, od Krakowa po Szczecin.

„Rzecz o Erosie, może też trochę o miłości”, czyli „Uczta” Platona w Szekspirowskim

Chcesz przekonać się, jak wirtualna rzeczywistość wpływa na teatr? Koniecznie przyjdź i zobacz Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka, Wojciecha Kalarusa i Magdalenę Popławską. Spektakle odbędą się 8 i 9 listopada 2018 r.

Co dawniej było na terenach, na których administracyjnie znajduje się Słupsk?

O bardzo dawnych dziejach, okresie słowiańskim, grodach i nie tylko, dowiesz się podczas spotkania, które odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupsku w czwartek, 8 listopada 2018 r. Wstęp jest wolny.

Świętomarcińskie jadło, napitki i nie tylko. Święto Niepodległości pod znakiem gęsiny w Swołowie

Kiermasz rękodzieła, targ ekologicznych produktów, a do tego widowiska artystyczne i pokazy tradycyjnych wiejskich prac. Przyjedź na Święto Gęsiny w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza Środkowego w Swołowie 10 i 11 listopada 2018 r. i świętuj stulecie Niepodległej.

Zmieniaj świat wokół siebie. Są pieniądze na realizację pomysłów w konkursie „Decydujesz, pomagamy”

Organizacje pozarządowe, społeczne i aktywni mieszkańcy mogą wystartować w konkursie o granty wysokości 5000, 3000 i 1000 zł. Dzięki pieniądzom będą mogli m.in. zmienić swoją okolicę, organizować spotkania, kreatywne warsztaty oraz zajęcia sportowe. Nabór wniosków trwa do 18 listopada 2018 r.

Sylwester w Teatrze Wybrzeże. Trzy spektakle do wyboru na zakończenie roku

W wieczór sylwestrowy w Teatrze Wybrzeże zaprezentowane zostaną trzy znakomite tytuły: „Damy i huzary albo Play Fredro" na Dużej Scenie, „Tajemnicza Irma Vep" na scenie Stara Apteka oraz „Reset" na Scenie Kameralnej w Sopocie. Po każdym spektaklu na widzów czekać będzie noworoczny konkurs i lampka wina.

Śpiewajmy dla Niepodległej. Koncert Słupskiej Sinfonietty

Hymn Polski, „Rota", „Warszawianka" i „Białe róże" wykona Słupska Sinfonietta pod batutą Macieja Banachowskiego. Nie zabraknie również muzyki Fryderyka Chopina, m.in. Poloneza A-dur.

Z Polski do Włoch. Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Agnieszka Duczmal jako gościnny dyrygent Filharmoników Bałtyckich. Robert Kabara – wybitny skrzypek i szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej jako solista. Na początek – prawie nieznana Suita na smyczki Paderewskiego.

O powrocie Pomorza i Kujaw do Polski. Nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w centralnych punktach Włocławka, Gdyni i Bydgoszczy pojawi się wystawa poświęcona powrotowi Pomorza i Kujaw do Polski. Ekspozycja została przygotowana przez pracowników naukowych IPN.

Medytacja i taniec – spróbuj nowej formy poruszania. Warsztaty w Ustce

Lubisz tańczyć? Chcesz wyjść poza granice swego ciała? Warsztaty teatru tańca Butoh Intensive będą prowadzone w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce we wtorki. Pierwsze spotkanie już 6 listopada 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Spotkania z autorami i czytanie sztuk na nowej scenie Wybrzeża

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece od grudnia 2018 r. do czerwca 2019 r., w każdy drugi poniedziałek miesiąca Teatr Wybrzeże zaprasza na ciekawe spotkania. Ich program obejmować będzie m.in. czytanie sztuk polskich i obcych dramatopisarzy, spotkania z autorami oraz wspólne oglądanie przedstawień teatralnych. Wstęp – wolny.

Od gipsowych aniołków po nagrobki w kształcie… ciężarówki. Cmentarze jako fenomen kulturowy

Dla jednych to miejsce spoczynku, wyciszenia i smutku, dla innych – centrum spotkań z tymi, którzy odeszli na zawsze. Artystka i dziennikarka radiowa Małgorzata Żerwe od dwóch dekad wykonuje zdjęcia cmentarzy i ich otoczenia. Efekty jej działalności będzie można zobaczyć w Gdańskiej Galerii Fotografii. Wernisaż wystawy zaplanowano w piątek, 9 listopada 2018 r.

Polskie piosenki i pieśni patriotyczne. Wspólne śpiewanie z okazji święta Niepodległości

Lęborskie Centrum Kultury Fregata zaprasza 11 listopada 2018 r. na 9. lęborskie Wspólne Śpiewania Pieśni Patriotycznych. To jedna z nielicznych okazji do wspólnego przypomnienia sobie polskich piosenek i pieśni.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości