Aktualności

Organy, skrzypce i trąbka. Jakie utwory zabrzmią w niedzielę w Filharmonii Bałtyckiej?

Melomani usłyszą m.in. utwory Bacha, Händla i Widora. Wirtuozem organów tym razem będzie młody czeski muzyk Pavel Svoboda. Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w niedzielę, 26 maja 2019 r. zaprasza na wyjątkowy koncert Organy+.

Kobieta motywem przewodnim plakatu 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Autorem jest Andrzej Pągowski

Organizatorzy 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowali oficjalny plakat festiwalowy. Jest nim praca autorstwa jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców plakatu w Polsce, Andrzeja Pągowskiego. – To ukłon w stronę kobiet – mówi artysta.

Poznaj historię frachtowca Wigry – polskiego statku z Wolnego Miasta. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

W Dworze Artusa będzie można zobaczyć pamiątki związane z polskim frachtowcem SS Wigry oraz jego załogą. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska powstała we współpracy z islandzką Polonią. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Twórcy filmu „Twój Vincent” szukają młodej aktorki do nowej produkcji. Nie wymagają doświadczenia aktorskiego!

Dorota Kobiela, reżyserka „Twojego Vincenta", szuka aktorki wyglądającej na 19-20 lat. Nowa produkcja, podobnie jak poprzedni film, będzie wykonana techniką animacji malarskiej, a zdjęcia mają zacząć się w przyszłym roku. Producenci od przyszłej gwiazdy nie wymagają doświadczenia aktorskiego.

Z 435 zgłoszonych tytułów wybrali 20 najlepszych. Znamy teksty nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia

Kapituła 14. edycji Nagrody Literackiej Gdynia wskazała po pięciu nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich zgłoszono 435 tytułów, które zostały wydane w 2018 r. Laureatów poznamy 30 sierpnia 2019 r.

Od 100 lat służy trójmiejskim ewangelikom. Jubileusz poświęcenia kościoła Zbawiciela w Sopocie

Koncerty muzyki poważnej i rockowej, nabożeństwo dziękczynne oraz rodzinny piknik. Parafia luterańska w Sopocie świętować będzie 100-lecie poświęcenia kościół Zbawiciela. Uroczyste obchody zaplanowano od piątku do niedzieli, 24-26 maja 2019 r.

Porozmawiajmy o silnej i słabej woli. Wykład Nataszy Szutty w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Czym jest silna wola? Jak ją wzmocnić i co ją osłabia? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Rysunki i kolaże Alexa Urso. Europa w obliczu ruchów skrajnie prawicowych na wystawie w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawę prac włoskiego artysty rezydenta Alexa Urso „Grand Hotel Europa", która odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż 23 maja 2019 r. Ekspozycję można oglądać do 30 maja. Wstęp jest wolny.

Sacro-pop. Wyrażanie świętości w kulturze masowej. Konferencja naukowa w Ustce

Granica między sacrum i profanum, sakralizacja literatury czy rytuały paraleligijne to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas konferencji. Wezmą w niej udział wybitni specjaliści z polskich uczelni wyższych. Spotkanie Sacro-pop odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 22 i 23 maja 2019 r.

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Angeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

Rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi w Gdańsku. W programie wykłady, modlitwa i debata o tolerancji

Pod naciskiem nazistowskich władz miasta, 80 lat temu rozpoczęła się rozbiórka Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Zniknął jeden z symboli obecności Żydów nad Motławą. Temu wydarzeniu poświęcone będą spotkania organizowane w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Wejherowo szykuje się do kolejnych urodzin. Przed nami tradycyjna impreza z okazji święta miasta

Dzień Jakuba to jedna z najważniejszych uroczystości w Wejherowie. W sobotni wieczór, 25 maja 2019 r. na wejherowskim rynku nie zabraknie koncertów gwiazd sceny muzycznej. Wręczone zostaną także podziękowania dla osób, które przyczyniły się do promocji i rozwoju miasta.

Skarby z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jakie nowe wystawy zobaczymy podczas nocy muzeów?

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zostaną otwarte dwie nowe wystawy. Od soboty, 18 maja 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej będzie można podziwiać galerię sztuki średniowiecznej oraz kolekcję dawnych wyrobów cynowych.

Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów PAN Bibliotece Gdańskiej zostanie zorganizowana akcja zatytułowana „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci". Zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne księgi oraz zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując jego zagadki.

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

Poznaj sekrety polskiej muzyki ludowej. Interaktywna wystawa zabierze zwiedzających w świat dźwięków

Instalacje dźwiękowe, zabytkowe instrumenty oraz archiwalne nagrania składać się będą na interaktywną wystawę stworzoną w Spichlerzu Opackim w Gdańsku-Oliwie. Jej wernisaż zorganizowany zostanie w piątek, 17 maja 2019 r. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program edukacyjny oraz liczne koncerty muzyki ludowej i współczesnej.

„Koniec miłości” w Szekspirowskim. Bilet do teatru tylko za 350 groszy

Spektakl „Koniec miłości" w wykonaniu Teatru Polskiego z Bydgoszczy będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w poniedziałek, 20 maja 2019 r. Bilety na przedstawienie do kupienia w kasie od 18 maja.

Europejska Noc Muzeów w Szekspirowskim. Czym jest chciwość?

Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Noc Muzeów 2019, która odbędzie się w sobotę, 18 maja. Podczas wydarzenia będzie kolejna odsłona cyklu inscenizowanych spacerów teatralnych pod hasłem Szekspir – 7 grzechów głównych. Tym razem tematem będzie chciwość. Uczestnicy mogą spodziewać się najgorszego.

Noc Muzeów w Słupsku i Ustce. Jakie wystawy można zobaczyć za darmo?

Wystawy, projekcje filmowe, warsztaty rodzinne, gry, lekcje o sztuce, spotkania w pracowniach to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na odwiedzających Basztę Czarownic i Galerię Kameralną w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w piątek, 17 maja 2019 r. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

Smart home i zabawa w programowanie. Jak wykorzystywać innowacje w rozwoju dzieci

Jak twórczo korzystać ze smartfonów czy tabletów? O tym i o wielu innych sprawach związanych z innowacjami opowiedzą eksperci w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Spotkanie już 14 maja 2019 r.

Pomorzanie tłumnie świętowali na wielkim pikniku europejskim w Sopocie. Dni Otwarte Funduszy Europejskich za nami [ZDJĘCIA]

Na Skwerze Kuracyjnym w Sopocie w niedzielę 12 maja 2019 r. można było zobaczyć, jak fundusze europejskie wpływają codzienne na życie Pomorzan. A przy okazji skorzystać z wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych. Były m.in. bańki mydlane, lepienie z gliny, konkursy z nagrodami, masaże i badania diagnostyczne.

Spacer z Julitą Wójcik. Poznaj nagrobki na Górze Szubienniczej w Gdańsku

W ramach Nocy Wrzeszcza Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spacer z udziałem Julity Wójcik i premierę publikacji poświęconej „Ekonomicznym epitafiom". Wydarzenie rozpocznie się przy cerkwi św. Mikołaja w Gdańsku-Wrzeszczu w sobotę, 18 maja 2019 r.

Od Sarabandy przez Kadish do walca. W kręgu francuskiego impresjonizmu

Utwory Debussy'ego, Ravela i Saint-Saëns będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w czwartek, 16 maja 2019 r. Debussy w nastrojowej Sarabandzie i Preludium do Popołudnia Fauna, a także niezwykle różnorodne dzieła Ravela – uderzający w tony hebrajskiego folkloru Kaddish, popisowy Tzigane i wreszcie apoteoza tańca w La valse.

Woda, światło i… dzwony. Ruszają wieczorne spektakle Fontanny Heweliusza

Od maja do września gdańskiej Fontannie Heweliusza akompaniują dzwony. Wieczorne pokazy światła i dźwięku rozpoczynają się już 10 maja 2019 r. Muzyczne pokazy wzbogaca iluminacja Kościoła św. Katarzyny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Więzi”

Rozpoczyna się kolejny sezon programu Kultura dostępna realizowanego w Teatrze Wybrzeże. W sobotę, 25 maja 2019 r. w Starej Aptece w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Więzi" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Weź udział w świętowaniu Dnia Teatru Publicznego. Bilet na spektakl kupisz za symboliczne 350 groszy

Już po raz piąty Teatr Wybrzeże włączył się od ogólnopolskiej akcji Bilet za grosze. Bilety na spektakl „Tajemnicza Irma Vep" będą kosztowały jedynie 350 groszy. Ich sprzedaż prowadzona będzie w kasie teatru w Gdańsku od soboty, 18 maja 2019 r.

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Taneczna opowieść o podróży nad Bałtyk. Roztańczony Smok Wawelski na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza rodziców, dziadków z dziećmi na niezwykły koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 12 maja 2019 r. Opowieść o Smoku Wawelskim dostarczy wiele niezapomnianych doznań muzycznych. A po spektaklu będą warsztaty tanecznie dla wszystkich bez względu na wiek.

Biblioteka na Fali, Morenowa i przy Rynku. Zakończyło się głosowanie na nazwy dla filii biblioteki w Gdańsku. Zobacz wszystkie zwycięskie nazwy

W plebiscycie wzięło udział ponad 2 tysiące osób. Propozycje były bardzo zróżnicowane. Nowe nazwy 15 filii obowiązują już od 8 maja 2019 r.