Aktualności

O złożonej historii pomorskich dróg do Niepodległej. Podsumowanie cyklu wykładów otwartych

W ramach regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki podsumowano cykl wykładów otwartych dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Debata odbyła się 4 października 2018 r. w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Spotkanie poprowadził prof. Cezary Obracht-Prondzyński.

Jazz europejski i polskie przeboje. Jesienny Komeda Jazz Festival w Słupsku, Ustce i Lęborku

Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Hanna Banaszak, jam sessions, „Love Songs" z Joanną Knitter, spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki o Komedzie. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu.

Pokaz kowalstwa i zabytkowe wojskowe jednoślady. Weekend w zabytkowej Kuźni Wodnej

To będą ostatnie pokazy pracy kuźni wodnej przed zamknięciem, który związany jest z koniecznością zabezpieczenia obiektu. Oprócz pracy młotów będzie można zobaczyć zabytkowe rowery i przedwojenny motocykl Sokół 1000. Pokazy odbędą się w sobotę i niedzielę 6-7 października 2018 r.

Czym są epitafia stadionowe? Dowiesz się oglądając wystawę Julity Wójcik

Ślady kibiców piłkarskich w pobliżu stadionu Lechii będzie można podziwiać w okolicach Szubienicznej Góry w Gdańsku. Otwarcie instalacji Ekonomiczne epitafia odbędzie się w niedzielę, 7 października 2018 r. Wstęp – wolny.

Dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza. Trzydniowa Afera Kryminalna w 9 pomorskich bibliotekach

Kryminalne zagadki i spacer, lekarze i trucizny, techniki śledcze i gra detektywistyczna, warsztaty literackie i detektywistyczne. Spotkanie z Tess Gerritsen, popularną amerykańską pisarką, autorką thrillerów medycznych.

Jak powstają kolaże? O pracy nad nimi będzie można się dowiedzieć podczas spotkania w Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 3 października 2018 r. odbędzie się spotkanie z Pawłem Althamerem i Arturem Żmijewskim.

Włosy jako materiał twórczy. Niezwykła ekspozycja z porcelaną w tle w Baszcie Czarownic

Co mają wspólnego ścięte włosy i masa porcelanowa, dowiesz się podczas wystawy prac Michała Żesławskiego. Wernisaż w Baszcie Czarownic w Słupsku odbędzie się w czwartek, 6 grudnia 2018 r.

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Baba Chanel”

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W niedzielę, 28 października 2018 r. na Scenie Kameralnej w Sopocie zaprezentowany zostanie spektakl „Baba Chanel" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

Podyskutujmy o teatrze. Spotkanie z twórcami spektaklu „Śmierć białej pończochy”

„Śmierci białej pończochy" poświęcony będzie 48. Dyskusyjny Klub Teatralny. Wezmą w nim udział reżyser Adam Orzechowski oraz zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 24 października 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku. Wstęp – wolny.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Granica między fikcją filmową a rzeczywistością. Bez tytułu, czyli wystawa Grzegorza Stefańskiego w Ustce

W Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 4 października 2018 r. będzie wernisaż projektu filmowego Grzegorza Stefańskiego. Wystawę można oglądać do 31 grudnia 2018 r.

Wiesz, kogo uważa się za pierwszego playboya Europy? Historię niezwykłego księcia poznasz w Słupsku

Sara Piotrowska i Maciej Szczęśniak o księciu Eryku: „Porywczy, szorstki w obejściu, ze skłonnościami do autorytaryzmu". O tym, jakim człowiekiem był pochodzący z Darłowa władca, dowiesz się w Galerii Kameralnej. Wernisaż odbędzie się w czwartek, 4 października 2108 r.

Irakijczyk, Syryjka i Palestyńczyk w Gdańsku. Poznaj bliskowschodnią poezję w IKM

Mało znana, a przez to intrygująca. Jak poeci z Bliskiego Wschodu postrzegają rzeczywistość? Dowiesz się na Wieczorze z poezją arabską w Instytucie Kultury Miejskiej. Spotkanie oraz projekcja filmu już 2 i 3 października 2018 r.

Autorskie pomysły artystyczne, niespotykane połączenia animacji i sztuki. Festiwal Animo w Kwidzynie

Różnorodny repertuar, łączący różne rodzaje twórczości: teatralną, filmową, muzyczną oraz sztuk wizualnych. Prezentacje interesujących tematycznych wystaw. Rozmowy w klubie festiwalowym i społeczne dyskusje na temat ważności kultury i jej miejsca w obecnym świecie.

Nawet 4 tys. zł w ramach programu Otwarty IKM. Zgłoś projekt już teraz!

Masz ciekawy pomysł? Chcesz zdobyć na niego środki, weź udział w propozycji Instytutu Kultury Miejskiej. W ramach październikowej edycji programu Otwarty IKM będzie można m.in. nauczyć się szermierki i gry na bębnach. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 8 października 2018 r.

Zobacz świadectwa pobożności mieszkańców Kaszub. Najstarsze modlitewniki mają już ponad 300 lat

Dawne śpiewniki, katechizmy i księgi liturgiczne z kolekcji prof. Józefa Borzyszkowskiego będzie można zobaczyć na nowej wystawie w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek, 1 października 2018 r.

Kim jest obcy w domu? Jacy inni są wśród nas? Dowiesz się podczas wykładu w Galerii Kameralnej w Słupsku

O znaczeniu innego w sztukach wizualnych będą dyskutować uczestnicy spotkania, które odbędzie się w Galerii Kameralnej w Słupku we wtorek, 2 października 2018 r. Omówione zostaną prace m.in. Diane Arbus, Alicji Żebrowskiej, Jerzego Truszkowskiego, Jeffa Walla, Andresa Serrano, Grzegorza Sztwiertni i Yoko Ono

Powojenna polska architektura to nie tylko blokowiska. Przyjdź na spotkanie w IKM i poznaj socrealizm i modernizm

Pałace dla ludu i bloki z wielkiej płyty. Polska powojenna architektura jest bardzo zróżnicowana i warto poznać ją bliżej. W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 1 października 2018 r. odbędzie się promocja książki Anny Cymer o polskiej architekturze lat 1945-1989.

Orły, sztandary i biżuteria patriotyczna. Ponad 500 eksponatów na wystawie w Będominie

Proces tworzenia się symboliki narodowej w odrodzonej Rzeczypospolitej przedstawiony zostanie na wystawie „Symbole Niepodległej". Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 28 września 2018 r. w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Pożegnaj lato w Twierdzy Wisłoujście! Walki rycerskie i kurs artyleryjski na zakończenie sezonu turystycznego

Zabytkowa twierdza niebawem zamknie swoje wrota przed turystami. Ostatnia okazja by ją odwiedzić przypadnie w niedzielę, 30 września 2018 r. Na ten dzień Muzeum Gdańska, wspólnie z grupami rekonstrukcyjnymi, przygotowało dla zwiedzających wiele atrakcji. Do Wisłoujścia będzie można dopłynąć żaglowcem z Nowego Portu.

Poznaj tajemnice kucia podków. Specjalny pokaz w Kuźni Wodnej w Oliwie

Pod okiem specjalistów mieszkańcy Gdańska oraz turyści będą mogli uczestniczyć w produkcji metalowych podków. Pokaz kucia odbędzie się w sobotę, 29 września 2018 r. w Kuźni Wodnej w Oliwie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Czy można odnieść sukces jak Stallone? Gdzie jest moje miejsce? Teatralna jesień w Wejherowie

Październik upłynie w Wejherowie teatralnie. W Filharmonii Kaszubskiej w ramach projektu Teatr Polska będzie można zobaczyć dwa spektakle.

Masz ciekawy pomysł na zarządzanie kulturą? Weź udział w konkursie na dyrektora biblioteki

Znasz się na zarządzaniu kulturą? Ten konkurs jest dla Ciebie! Poprzedni dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Paweł Braun po 8 latach zarządzania placówką wraz z początkiem 2018 roku rozpoczął pracę w bibliotece w Łodzi.

Jaki wkład mieli Żydzi w budowę potęgi Gdańska? Przyjdź na wykład i posłuchaj historii o mieście i jego mieszkańcach

O wyrwie w pamięci i pejzażu miasta, którego już nie ma opowie Mieczysław Abramowicz. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku we wtorek, 25 września 2018 r.

Złote Lwy dla „Zimnej wojny” i cztery nagrody dla „Kamerdynera” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych [LAUREACI]

Zakończyła się 43. edycja gdyńskiego festiwalu. Główna nagroda powędrowała do Pawła Pawlikowskiego za „Zimną wojnę", natomiast Srebrne Lwy zdobył „Kamerdyner". Film Filipa Bajona dostał najwięcej nagród spośród zgłoszonych do konkursu filmów – łącznie cztery wyróżnienia. Publiczność najwyżej oceniła „Kler" Wojciecha Smarzowskiego.

Filharmonicy gdańscy dla Niepodległej. Łotewsko-polski koncert symfoniczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości

Czy radość z okazji odzyskania niepodległości jest niezależna od narodowości? Posłuchaj koncertu symfonicznego kompozytorów łotewskiego i polskiego, 23 września 2018 r. w Gdańsku.

Widzowie gorąco przyjęli „Kamerdynera” na festiwalu filmowym w Gdyni. Film Bajona już w kinach

„Kamerdyner" otworzył 43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem widzów. Oklaski po seansie trwały ponad sześć minut. Film dobrze oceniają też krytycy. Już od 21 września 2018 r. można oglądać go w kinach w całej Polsce.

Konkurs Pomorskie drogi do Niepodległej. W Gdańsku wygrała prezentacja o Władysławie Cieszyńskim

Uczniowie sami wybierali bohaterów swoich opowieści. Pokazali, kto może być wzorem patriotyzmu. Przypomnieli zapomniane czasem postacie. Prezentacje wymagały nie tylko kreatywności, ale i ogromnej wiedzy.

Inne wizje sztuki, różne techniki malarskie. Poznaj twórczość niezwykłego szwajcarskiego duetu

Wystawa prac Silvii Gertsch i Xerxesa Ach to pierwszy w Polsce, tak duży pokaz twórczości współczesnej sztuki szwajcarskiej. Jej wernisaż odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r. w Pałacu Opatów w Gdańsku.

Zobacz Włochy w Gdańsku. Niektóre dzieła sztuki zostaną pokazane po raz pierwszy

Wystawa będzie pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII w. Zdecydowana większość obrazów, rysunków czy grafik nie była dotychczas eksponowana. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 22 września 2018 r. w Zielonej Bramie.

Ostatnie 100 lat historii i nowoczesna forma patriotyzmu. Festiwal teatralny Scena Wolności w Słupsku

Podczas festiwalowego przeglądu konkursowego zostaną zaprezentowane wybrane przedstawienia teatrów dramatycznych z całej Polski, które w sposób szczególny dotyczą sytuacji społecznej, zarówno dzisiaj jak i na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Miłość potężniejsza niż śmierć. Najsłynniejszy romantyczny balet „Giselle” już niebawem w Gdańsku

W Operze Bałtyckiej trwają ostatnie próby do baletu „Giselle". Pierwsza premiera sezonu artystycznego 2018/2019 zaplanowana jest na 13 października. To klasyczny balet, opowiadający niezwykle romantyczną i nastrojową historię dwóch równoważących się miłości – do mężczyzny i do tańca.

Ponad 80 nagranych płyt, prawie 650 prawykonań w ciągu 40 lat. Jubileuszowy koncert Polskiego Chóru Kameralnego

Muzyka polskiego baroku zabrzmi 28 września 2018 r. w murach archikatedry oliwskiej. To główny koncert z okazji jubileuszu Polskiego Chóru Kameralnego.

Wymień, kup lub sprzedaj! Kobylnicka Garażówka pod hasłem Jesienne Porządki

Wyprzedaże, występy artystyczne oraz prezentacja… wyjątkowego robota koszącego. Przed nami siódma edycja Kobylnickiej Garażówki. Impreza odbędzie się w niedzielę, 23 września 2018 r.

Znasz kogoś, kto pisze po kaszubsku? Zgłoś go do Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Zostało mało czasu

Do 24 września 2018 r. można składać kandydatury do Kaszubskiej Nagrody Literackiej. Zgłoszenia przyjmuje Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Czy patriotyczne pamiątki to tylko lokata kapitału? Przyjdź na wykład i dowiedz się więcej

Stare zdjęcia, zastawy stołowe albo rękopisy. Rynek pamiątek związanych z historią Polski coraz bardziej się rozwija, a artefakty osiągają coraz wyższe ceny. O rynku pamiątek patriotycznych opowie Janusz Miliszkiewicz.

Tysiące zwiedzających i dziesiątki wydarzeń. To było rekordowe lato w Europejskim Centrum Solidarności

ECS w wakacje odwiedziło prawie 40 tysięcy osób. To najwięcej w historii wystawy o Solidarności. W centrum odbywały się koncerty i liczne wydarzenia kulturalne, a projekty edukacyjne realizowane były w całym Gdańsku.

Poznaj dawne słowiańskie obrzędy. Święto Plonów na Grodzisku w Sopocie

Kultura materialna oraz wierzenia dawnych Słowian będą tematem imprezy organizowanej w skansenie archeologicznym Grodzisko w Sopocie. W niedzielę, 16 września 2018 r. spotkać tam będzie można wojów, łuczników i rzemieślników z Drużyny Ulfhednar. Wstęp – bezpłatny.

Do czego żołnierzom Napoleona służył zapasowy but? Dowiesz się na Grodzisku w Sopocie

Pokazy musztry, umundurowania i wyposażenia żołnierskiego tornistra, a do tego wojskowa kuchnia i szpital polowy. W sobotę, 15 września 2018 r. zwiedzający Grodzisko w Sopocie będą mogli się przenieść w czasie do epoki napoleońskiej. Wstęp – bezpłatny.

Zaczęło się największe święto polskiego kina. Kto wygra Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni?

Między 17 a 22 września 2018 r. będzie okazja zobaczyć najlepsze polskie filmy, ale też spotkać ulubionych aktorów, reżyserów i twórców filmowych. Gdynia zapełni się gwiazdami, pokazami specjalnymi, wystawami i książkami. O prestiżową nagrodę Złotego Lwa będzie walczyło 16 filmów – w tym pomorski „Kamerdyner".

Czy miłość zwycięży? „Cud albo krakowiaki i górale” w Teatrze Muzycznym [PREMIERA]

Dorota kocha Stacha. Stach kocha Basię. Dorota jest macochą Basi. Bryndas chce Basię poślubić. Będą kłopoty. Bardos przynosi z miasta nowy gadżet i wszyscy się godzą.

Zobacz Westerplatte inaczej... Dzięki multimedialnym instalacjom na nowo odkryjesz historię tego miejsca

Spektakl multimedialny „Westerplatte. Światłocienie" to nowa propozycja Muzeum Gdańska dla mieszkańców i turystów. Iluminacje obiektów na półwyspie będzie można zobaczyć w piątek i sobotę, 14-15 września 2018 r. Wstęp – wolny.

Spory o przeszłość i operacje na pamięci. Sesja naukowa o II wojnie światowej w Muzeum Gdańska

O problemach związanych z manipulacjami w książkach, muzeach czy filmach opowiadać będą historycy, socjolodzy, muzealnicy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Belgii zaproszeni przez Muzeum Gdańska. Sesja naukowa „II wojna światowa – operacje na pamięci" odbędzie się w piątek, 14 września 2018 w Dworze Artusa.

„Życiówki” Adama Woronowicza i Anny Radwan. Pozytywne recenzje po premierze „Kamerdynera” w Warszawie [GALERIA]

Warszawska premiera filmu przyciągnęła gwiazdy. Na czerwonym dywanie Teatru Polskiego spotkać można było nie tylko aktorów grających w „Kamerdynerze", ale też artystów związanych z polską kinematografią. Po premierze słychać było dobre recenzje i wszyscy zgodnie potwierdzali, że takiego filmu dawno nie było. Świetnie oceniano role Adama Woronowicza i Anny Radwan, muzykę Antoniego Komasy-Łazarkiewicza oraz zapierające dech w piersiach plenery.

Muzyka nocą, spektakl historyczny, turnieje rycerskie i piknik. Jarmark Cysterski w Pelplinie

Czy kuchnia cysterska jest smaczna? Jak bawiono się podczas biesiady u opata nad Młynówką? Co wiemy o cysterskim sacrum i profanum? Bieg, muzyka, rzemiosła klasztorne i nie tylko.

Prapremiera „Kamerdynera” w Warszawie. Specjalny pokaz filmu o losach Kaszubów na początku XX wieku

Pokaz najnowszego filmu Filipa Bajona przyciągnie gwiazdy polskiego kina. Na czerwonym dywanie przed Teatrem Polskim w Warszawie, 11 września 2018 r. pojawią się m.in.: Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Łukasz Simlat i Marianna Zydek. Obecny będzie też członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski.

Gdynia, Piaśnica i Antoni Abraham. Zobacz niezwykłą lekcję historii Polski i Pomorza z Januszem Gajosem [FILMY]

W dwuminutowych filmach Janusz Gajos opowiada m.in. o tym, jak powstawała Gdynia, która miała być polskim oknem na świat, o pierwszym ludobójstwie II wojny światowej w Piaśnicy i o kaszubskim bohaterze Antonim Abrahamie. Motywy te można odnaleźć też w filmie „Kamerdyner" Filipa Bajona, w którym Gajos zagrał główną rolę.

Oczywistość czy przedmiot kontrowersji? Debata o pozycji kościoła w odrodzonej Polsce

Po wakacyjnej przerwie wraca cykl Gdańskich Debat Obywatelskich. Ich pierwszym gościem będzie Adam Szostkiewicz, który podejmie temat sytuacji kościoła w Polsce. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 11 września 2018 r., tradycyjnie w Ratuszu Głównego Miasta.

Czy można bawić się myślami? Warsztaty filozoficzne dla dzieci w IKM

Masz dziecko w wieku 6-9 lat? Chcesz, aby dowiedziało się, czym jest miasto. Zapisz je na bezpłatne warsztaty. Limit miejsc wynosi 15. Pierwsze spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbędzie się 29 września, a kolejne 6 i 13 października 2018 r.

Dlaczego menora ma 7 ramion, 10 węzłów i 22 kanały? Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia w Gdańsku

Film o Wandzie Sieradzkiej, młodej kobiecie ocalałej z Holokaustu.Trzy tria Mieczysława Wajnberga podczas jednego wieczoru wykonane po raz pierwszy w Polsce. Wykład o Henryku Grynbergu, prozaiku, poecie, eseiście i dramaturgu. Festiwal dla otwartych na poznawanie innych kultur.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości