Aktualności

Szukasz wyjątkowego prezentu na święta? Kup bilet otwarty do Teatru Wybrzeże w Gdańsku

Święta, święta, święta... A jak święta, to wiadomo – prezenty. Nie masz pomysłu, czym obdarować bliską osobę? Jeszcze do 23 grudnia 2018 r. w świątecznym punkcie sprzedaży w Galerii Handlowej Manhattan w Gdańsku można kupić bilet prezent do gdańskiego Teatru Wybrzeże.

Opowieść o wędrówce i poszukiwaniu najlepszego ze światów. Premiera „Kandyda” w Operze Bałtyckiej

Mimo że kończy się rok, to w Operze Bałtyckiej schyłek grudnia będzie czasem premiery najnowszej sztuki. „Kandyd" Leonarda Bernsteina to zabawna i ironiczna opowieść, która niewątpliwe spodoba się każdemu.

Chcesz własnoręcznie wykonać prezent na święta? Przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej w sobotę

Warsztaty m.in. tworzenia notesów, kloszy do lamp czy świątecznych mydeł w ozdobnych opakowaniach odbędą się 15 grudnia 2018 r. Natomiast po południu będzie seans bajek kliszowych z muzyką na żywo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Co się działo z warszawiakami po powstaniu? Przyjdź do Baszty Czarownic i zobacz film

O warszawiakach i ich wpływie na rozwój miasta, dowiesz się podczas premiery filmu „Słupskie Powstanie Warszawskie", która odbędzie się w Baszcie Czarownic w Słupsku w czwartek, 13 grudnia 2018 r. Wstęp jest wolny.

Aleksandria metropolią Morza Śródziemnego. Wykład Łukasza Sadowskiego

O tym, jak II wojna światowa, a potem rewolucja Nassera zmieniły całkowicie charakter Aleksandrii opowie w Instytucie Kultury Miejskiej w środę, 12 grudnia 2108 r. Łukasz Sadowski z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Doskonała zabawa dla lubiących zagadki i łamigłówki. Nowy escape room w Teatrze Wybrzeże

Na koniec roku do Teatru Wybrzeże powraca escape room, tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Rodziny, grupy znajomych i firmy będą mogły wziąć udział z doskonałej zabawie połączonej z popularyzacją historii Polski. Kto lubi zagadki i łamigłówki, koniecznie musi odwiedzić teatralną jaskółkę między 27 a 31 grudnia 2018 r.

Jakie są konsekwencje szkolnej przemocy? Spektakl „Little Pony” w Starej Aptece [PRAPREMIERA]

Na deskach Teatru Wybrzeże wystawiona zostanie sztuka Paco Bezerry, jednego z najbardziej znaczących autorów na hiszpańskiej scenie dramaturgicznej. Prapremiera spektaklu „Little Pony" w reżyserii Rudolfa Zioły odbędzie się w czwartek, 20 grudnia 2018 r. w Starej Aptece.

Chcesz nauczyć się dekorować? W Centrum Aktywności Twórczej możesz wykonać torbę na prezenty

Masz zdolności manualne? Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza do Ustki do udziału w warsztatach rodzinnych Torba na marzenia – projektowanie i dekorowanie papierowych toreb, które odbędą się w sobotę, 15 grudnia 2018 r. Obowiązują zapisy.

Czy piwo ma właściwości zdrowotne? O dziejach gdańskiego złotego trunku w IKM opowie Tomasz Biegański

Skąd wzięło się piwo? Co i kiedy warzono? Jakie są historyczne style piwne? Sekrety gdańskiego piwowarstwa odkryje Tomasz Biegański, piwowar w Brovarni Gdańsk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek, 11 grudnia 2018 r. o godz. 18.00. Wstęp – wolny.

Jarmarki świąteczne na Pomorzu. Zabawki, bożonarodzeniowe dekoracje i smakołyki [GDZIE I KIEDY]

Na grudniowych kiermaszach w Pomorskiem można kupić prezenty i niezliczoną liczbę ozdób oraz dekoracji świątecznych, które w większości zostały wykonane przez rzemieślników. Będą też stoiska z jedzeniem, słodyczami i regionalnymi przysmakami. Pierwsze jarmarki już się zaczęły, ale okazja do zakupów będzie aż do samych świąt.

Marynistyczne murale w Gdańsku. Port Wrzeszcz już gotowy

Cztery bloki na al. Grunwaldzkiej we Wrzeszczu to ostatni etap realizacji projektu, którego autorem jest Szymon Wróblewski, gdański animator kultury i wieloletni kierownik Plama GAK na Zaspie.

Osiem filmów dziennie, dyskusje oraz kreatywne warsztaty. Festiwal Kino w Trampkach już startuje

Chcesz dowiedzieć się, jak napisać scenariusz i stworzyć animowaną postać? A może wolisz obejrzeć ambitny film? Wiele ciekawych propozycji czeka na najmłodszych uczestników pierwszej, gdańskiej odsłony Festiwalu Kino w Trampkach. Seanse i warsztaty odbywają się od 6 do 9 grudnia 2018 r.

Mikołajki na Pomorzu. Upominki, spektakle i wspólne zabawy [LISTA WYDARZEŃ]

W tym roku w mikołajki dzieci nie będą się nudzić. W wielu miejscowościach województwa pomorskiego będą czekać Mikołaje, upominki, rodzinne warsztaty tworzenia ozdób choinkowych oraz zajęcia sportowe. W miastach zapalone zostaną świąteczne lampki oraz rozświetlone wielkie choinki. Świąteczna atmosfera zagości m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Wejherowie i Kartuzach.

Oranż czy cegła? Na tropie koloru pomarańczowego – spacer w ramach Gdańskich Miniatur

Pomarańcz zyskał popularność dzięki holenderskiej rodzinie królewskiej oraz artystom i architektom pochodzącym z tego kraju. Gra miejska, quiz z zagadkami i sobotni spacer w jednym – tak będzie wyglądało poszukiwanie tego koloru w sobotę, 8 grudnia 2018 r.

Muzyczno-edukacyjny happening w gdańskim kościele. Popiszczmy Razem po raz ostatni

W kościele oo. Franciszkanów pw. Świętej Trójcy w Gdańsku, 7 grudnia 2018 r. odbędzie się ostatnie gwizdanie i piszczenie. To nie tylko muzyczno-edukacyjny happening związany z unikatowymi zabytkowymi organami, ale i spotkanie ze św. Mikołajem.

Arie z najsłynniejszych operetek. Gala Wiedeńska w Słupskim Inkubatorze Technologicznym

W Słupsku, 7 grudnia 2018 r. będzie można posłuchać koncertu z udziałem solistów polskich i europejskich oper.

Na styku kultur skandynawskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Co będzie się działo podczas Tygodnia Estońskiego w Szekspirowskim?

Emocjonujące, rozprawiające się z demonami przeszłości, spektakle, żywiołowy teatr tańca z estońską i hinduską muzyką oraz niezapomniany koncert na sześć wybitnie utalentowanych głosów. Będą także wystawy, spotkania oraz przegląd kina estońskiego. Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na Tydzień Estoński, który rozpocznie się od 6 do 9 grudnia 2018 r.

Postacie upozowane w migawkowym kadrze i mity, które tracą sens. Fotografie i obrazy w Państwowej Galerii Sztuki

Więcej ich dzieli niż łączy: inne szkoły, tradycje, odniesienia, techniki, tematy. Łączy skłonność do zniekształcania obrazów rzeczywistości, zawieszania porządku symbolicznego i ładu społecznego, wciągania widzów do świata, w którym nie obowiązują żadne normy i zasady.

Za nami wielka parada Mikołajów na motocyklach. Zebrali pieniądze na 12 tysięcy obiadów dla dzieci [ZDJĘCIA]

W niedzielę 2 grudnia 2018 r. przebrani za Mikołaje motocykliści przejechali z Gdyni do Gdańska. Każdy z nich kupił symboliczną cegiełkę, były licytacje i zbiórka pieniędzy. Razem zebrali ponad 53 tys. zł. Wszystko dla potrzebujących dzieci, które dostaną mikołajkowe upominki i będą miały zapewnione obiady w placówkach szkolno-wychowawczych.

Rozmowy z autorami non-fiction, czyli biograficzne śledztwa w Instytucie Kultury Miejskiej

Dowiedz się, jak wyglądają kulisy pracy reporterów. Poznaj też intrygujące tematy. Spotkanie z reporterami będzie okazją do ciekawych rozmów. Literatura non-fiction w IKM 4 grudnia 2018 r.

Troska i beztroska, szczęście i zagłada. Wystawa fotografii i grafiki Erazma Wojciecha Felcyna

Czym jest szczęście dla współczesnych ludzi? Jak je sobie wyobrażają? Czy marzenia jednostek są zbieżne z dążeniem ludzkości? Poszukaj odpowiedzi w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Chcesz wybrać się na spektakl, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Teatr Wybrzeże ma rozwiązanie

Projekt Rodzic w Teatrze zapewni wszystkim dzieciom niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw czekać będą na nich gry, zadania plastyczne, a nawet mała charakteryzacja.

Romantyczna Szkocja, brytyjski Mozart i gruzińska skrzypaczka. Wyjątkowy koncert w gdańskiej filharmonii

Koncert Enigmatyczna Brytania związany będzie z muzyką wyspiarskiego państwa. Utwory Mozarta, Brucha i Elgara wykona utalentowana gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze, 22-letnia zwyciężczyni międzynarodowych konkursów. Młoda artystka zagra w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 7 grudnia 2018 r.

Nieśmiertelna opera powraca do Słupska. Tym razem „Eugeniusz Oniegin” w wersji koncertowej

Wzruszająca opowieść o wielkich emocjach – niespełnionej miłości, przyjaźni, zazdrości i dumie. W kolejnym dziele z cyklu Opera Viva zaśpiewają wspaniali operowi soliści, a orkiestrę poprowadzi Ruben Silva.

Kiermasz świątecznego rękodzieła i warsztaty niezwykłych upominków oraz dekoracji. ETNOświęta w muzeum

W trzy kolejne weekendy grudnia będzie okazja, by kupić oryginalne haftowane serwetki, rzeźby ludowe, ozdoby świąteczne, zabawki, kartki świąteczne oraz słodkie miodowe upominki. W Oddziale Etnograficznym Muzeum Narodowego w Gdańsku, 1 grudnia 2018 r. startują świąteczny kiermasz i rodzinne warsztaty tworzenia ozdób bożonarodzeniowych.

Dwie złośliwe siostry i okrutna macocha. Baletowa wersja znanej baśni o Kopciuszku w Wejherowie

Baśniowa atmosfera, wyrazista choreografia, czytelne przesłanie moralne, wspaniała muzyka. Melodyjność, bogactwo stylistycznych nawiązań do tańców i rosyjskiej muzyki współtworzą urokliwy klimat.

Niezwykły spektakl w Dworcu Morskim w Gdyni. Stenka i Więckiewicz przeczytają listy emigrantów

Muzyka na żywo, prawdziwe listy polskich emigrantów oraz dwójka wybitnych aktorów – Danuta Stenka i Robert Więckiewicz. Spektakl-słuchowisko, podczas którego poznamy losy ludzi opuszczających Polskę lub żyjących poza jej granicami, zostało przygotowane z okazji 85-lecia urodzin Dworca Morskiego. Swój jubileusz budynek będzie obchodził 8 grudnia 2018 r.

Barwne parady, łoś Lucek i dziesiątki świątecznych stoisk. Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Co roku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku na odwiedzających czekają nowe atrakcje. Tym razem będzie to Karuzela Gdańska w nowej lokalizacji i strefa gastronomiczna (food court) z przysmakami z całego świata.

Wyjątkowy koncert. Fisz Emade ponownie zagra w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Fisz Emade Tworzywo wystąpią w sobotę, 1 grudnia 2018 r. Muzycy w ciągu 17 lat wydali 10 płyt stylistyce hip-hopowej lub około hiphopowo-eklektycznej. Bilety już w sprzedaży.

Znasz literaturę kaszubską? Przyjdź na spotkanie z laureatem Kaszubskiej Nagrody Literackiej

Chcesz poznać nieznane Kaszuby? A może posłuchać kołysanek? Poznaj twórczość Stanisława Janke, który w tym roku otrzymał nagrodę za całokształt pracy literackiej, w uznaniu niezwykłego dorobku wieloletniej pracy twórczej na rzecz literatury i języka kaszubskiego.