Aktualności

Rekonstrukcja historyczna w Wejherowie. Poznaj wydarzenia z dziejów miasta i jego założyciela

Rekonstruktorzy historyczni zapraszają do wspólnej podróży w czasie. Każdy będzie mógł na własne oczy przekonać się, jak wyglądało życie mieszkańców Wejherowa przed czterema wiekami. Impreza odbędzie się w najbliższy weekend, 21-23 czerwca 2019 r.

Spotkania w ogrodzie ze sztuką ludową, rękodziełem i folklorem. Letni Jarmark Etnograficzny w Gdańsku

Gdzie można nabyć odzież z naturalnych surowców lnianych i wełnianych, zobaczyć wyroby twórców ludowych z różnych regionów Pomorza? A może popróbować ruchanek czy młodzowego kucha z kruszonką i glancem? To wszystko znajdziesz podczas jarmarku etnograficznego w Gdańsku.

Nowy spektakl Krystyny Jandy. „Jak wam się podoba” na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [PREMIERA]

„Jak wam się podoba" to jedna z najpopularniejszych komedii Williama Shakespeare'a. Tym razem wystawiona zostanie we współpracy Teatru Wybrzeże z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Premiera spektaklu w reżyserii Krystyny Jandy odbędzie się w piątek, 28 czerwca 2019 r.

Samorządy zorganizują pociągi na Pol'and'Rock Festival 2019. Do inicjatywy marszałka Struka dołączyli kolejni

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyszedł z inicjatywą organizacji przewozów kolejowych dla uczestników tegorocznego festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą. Współpracuje w tej sprawie z marszałkami województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Stara Apteka otwarta dla zwiedzających. Każdy będzie mógł zobaczyć najmłodszą scenę Teatru Wybrzeże

Teatr Wybrzeże przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców i turystów. Od poniedziałku, 17 czerwca 2019 r., codziennie będzie można zwiedzać budynek Starej Apteki. Natomiast w teatralnych foyer dostępna będzie wystawa plakatów Ryszarda Kai „Pół Polski".

Piękno ukryte w piszczałkach organowych i ludzkich głosach. Muzyczna podróż festiwalu ORGANy PLUS+

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, niezmieniona od pięciu stuleci akustyka gotyckiego kościoła, muzyka niesłyszana gdzie indziej w Polsce. Warto odbyć muzyczną podróż i poczuć się jak uczestnik wydarzeń muzycznych sprzed wieków.

Zachowali nie tylko język i obyczaje, ale pielęgnują też polską tożsamość. Niezwykła wieś na dalekiej Syberii

W ramach cykl spotkań o kulturach świata etnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego opowiedzą o swojej wyprawie do Wierszyny – syberyjskiej wsi założonej przez polskich osadników. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Sukces gdańskich archeologów. Wydrukowali kopię zabytku w technologii 3D

Skanowanie 3D znalazło właśnie nowe zastosowanie! Okazało się, że sprawdza się również w muzealnictwie. Umożliwia przeniesienie obiektów zabytkowych do wymiaru cyfrowego z zachowaniem najdrobniejszych detali. Dzięki tej technologii w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku stworzono model urny twarzowej sprzed 2500 lat.

Jeśli chcesz nauczyć się wyrażania emocji, posługując się językiem sztuki, weź udział w warsztatach artystycznych w Ustce

Jak sądzisz, łatwiej jest wykonać portret wyrażający emocje techniką cyfrową przy użyciu telefonu, czy może malując? Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na bezpłatne warsztaty rodzinne, które odbędą się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w sobotę, 15 czerwca 2019 roku.

O rzeczach ważnych i tych całkiem codziennych. Czytanie performatywne w IKM

W Instytucie Kultury Miejskiej we wtorek,18 czerwca odbędzie się czytanie performatywne. Wystąpią Maria Maj w roli matki, Wojciech Chorąży jako syn i Anna Próchniak w roli kobiety. Reżyseruje je Tomasz Cyz.

Słowiańskie śpiewy i ballady ludowe ze średniowiecza. Muzyczny projekt w Twierdzy Wisłoujście

W ramach projektu „Twierdza Muzyczna!" Muzeum Gdańska zorganizuje dwa koncerty muzyki dawnej. W piątek, 14 czerwca 2019 r. w murach Twierdzy Wisłoujście zaśpiewa trójmiejskie trio Malana oraz zespół muzyki średniowiecznej Stary Olsa z Białorusi. Wstęp na wydarzenie jest biletowany.

Twórcy filmowi na zdjęciach Rafała Placka. Nowa wystawa w Gdańskiej Galerii Fotografii

„Ciało filmu" to wystawa prezentująca blisko 90 portretów ludzi związanych z polską i światową kinematografią. Ich autorem jest Rafał Placek, który przez ostatnie lata pracował przy różnych festiwalach filmowych. Wernisaż odbędzie się w piątek, 14 czerwca 2019 r. w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Alternatywnie po Gdańsku. Zaspa, Oliwa, a może Biskupia Górka. Spacery z lokalnymi przewodnikami

Jak zwiedzać Gdańsk, by poznać coś innego? Gdzie zjeść podczas rowerowego wypadu do danej dzielnicy? Co robi się w tym miejscu wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Odpowiedzi na te pytania wspólnie z uczestnikami spacerów postarają się odnaleźć przewodnicy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych gdańskimi dzielnicami na spacery. Pierwsze spotkanie już w poniedziałek, 17 czerwca 2019 r.

Klasyczna muzyka gruzińska połączona z folkiem i jazzem. I Koncert Promenadowy na Ołowiance

Muzykę filmową m.in.: z „You can no longer see it", „When the almond has bloomed" czy „Verdict" będzie można usłyszeć w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w niedzielę, 16 czerwca 2019 r. W drugiej części koncertu zagra zespół Iriao.

To artysta, który tworzy mocną i wyrazistą sztukę. Spotkanie z Maximem Kantorem w Pałacu Opatów

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na spotkanie z Maximem Kantorem – jednym z najciekawszych współczesnych artystów. Wydarzenie zorganizowane zostanie w środę, 12 czerwca 2019 r. w Oddziale Sztuki Nowoczesnej.

Piszą o życiu Polaków na całym świecie. Najlepsi dziennikarze polonijni odebrali Nagrody im. Macieja Płażyńskiego

Konkursowa kapituła wyróżniła dziennikarzy z Australii, Litwy, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Specjalna nagroda została przyznana polonijnej gazecie z Turcji. Wszystkich łączy jedno – piszą o sprawach związanych z Polską i Polakami na całym świecie.

Gdzie i kiedy można posłuchać muzyki gdańskich wież? Koncerty carillonu mobilnego „Gdańsk”

Tylko w Gdańsku można posłuchać koncertów na carillonach, instrumentach złożonych z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. W czerwcu i lipcu 2019 r. mobilny carillon „Gdańsk" odwiedzi różne miejsca w przestrzeni miejskiej.

Blokowisko blokowane kolorem. PRL-owska Ustka oczami holenderskiej artystki

W socjalizmie wszystko było takie same – szarobure budynki i identyczne meble. Czy mieszkańcy Ustki potrafili dostosować je do kapitalistycznych realiów XXI wieku? Spotkanie z Tamarą Stoffers odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w środę, 12 czerwca. Natomiast we wtorek, 18 czerwca 2019 r. będzie wernisaż prac, na którym zaprezentuje zgromadzony materiał. Wstęp jest bezpłatny.

Woda, światło i dźwięk. Wyjątkowe koncerty na 50 kościelnych dzwonów i fontannę

Przez pięć miesięcy gdańskiej fontannie Heweliusza akompaniują dzwony. Utwór „Opowieści fontanny Heweliusza" jest grany przez ważący ponad 17 ton carillon kościoła św. Katarzyny.

Poznaj miasto przyjazne mieszkańcom podczas Free Cities Festival w Gdańsku. Już w sobotę na terenie 100czni

Jednodniowy festiwal odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r. na terenach postoczniowych. Będą dyskusje o mobilności miejskiej, ekologii, nowoczesnym projektowaniu przestrzeni miasta oraz warsztaty recyklingowe.

Malują się w kolorze ochry. Poznaj życie i zwyczaje najpiękniejszych kobiet Czarnego Lądu

W ramach cykl spotkań o kulturach świata Małgorzata Zimnoch zaprezentuje filmy i slajdy ze swojej podróży do Namibii, a słuchacze będą mieli okazję dotknąć czerwonej ziemi, którą malują się kobiety Himba. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 8 czerwca 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Trzy portrety Olgi Krzyżanowskiej. Wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

Częścią gdańskich obchodów święta Wolności i Solidarności będzie otwarcie wystawy poświęconej Oldze Krzyżanowskiej, wicemarszałek tzw. Sejmu kontraktowego. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 6 czerwca 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku. W trakcie spotkania „damę polskiej polityki" wspominać będą jej przyjaciele.

Z Metropolitanką spaceruj po terenach Stoczni Gdańskiej. Kobiety a wybory ‘89

Chcesz przypomnieć sobie 1989 r. ? A może dowiedzieć się, co wtedy się działo. Weź udział w spacerach herstorycznych – Kobiety a wybory '89. Pierwsze spotkanie już 5 czerwca 2019 r.

Jak wygląda kalendarz 30 lat wydarzeń według Abramowicza? Święto Wolności i Solidarności w gdańskim NCK

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem, twórcą książki „Kalendarz trzydziestolecia 1989-2019", a w samo południe – Akcja „Oddaj głos!". Nadbałtyckie Centrum Kultury świętuje 30-lecie wolnych wyborów.

Poznaj gwiazdy kina i zobacz, jak od kuchni organizuje się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Jak to zrobić? Zostać wolontariuszem! Organizatorzy festiwalu poszukują prawie 200 osób, które włączą się w przygotowania 44. FPFF w Gdyni. Potrzebni są wolontariusze do pomocy m.in. w biurze prasowym, do współpracy z ekipami filmowymi i jury czy do wsparcia podczas imprez towarzyszących. Zgłoszenia będą przyjmowane do końca czerwca.

Warsztaty, wystawa, giełda komiksowa i spotkania autorskie. Trzydniowe Gdańskie Spotkania Komiksowe

Od 6 do 8 czerwca 2019 r. w Bibliotece Manhattan odbywać się będzie gdański festiwal komiksowy. Poza spotkaniami z autorami komiksów, będzie okazja do wymiany zbiorów na specjalnej giełdzie, wzięcia udziału w warsztatach tworzenia scenariuszy komiksów oraz w dyskusjach o współczesnym komiksie.

Gdańska Deklaracja Wolności i Solidarności z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 [FILM]

Dokładnie 30 lat po wyborach 4 czerwca 1989 r. przed ECS została podpisana Gdańska Deklaracja Wolności i Solidarności. We wtorek, 4 czerwca 2019 r. sygnowali ją m.in.: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Donald Tusk, Aleksandra Dulkiewicz, Mieczysław Struk oraz samorządowcy, działacze społeczni, młodzi gdańszczanie i politycy za całej Polski.

Muzyka klasyczna w wersji jazzowej. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

W pałacu Sierakowskich – w Muzeum Tradycji Szlacheckiej, Pomorskim Ośrodku Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim k. Starego Targu, 7 i 8 czerwca 2019 r. będzie można posłuchać muzyki klasycznej w wersji jazzowej i tradycyjnej. Podczas 13. edycji Pomorskich Dni Chopinowskich wystąpią Ewa Pobłocka i Andrzej Jagodziński Trio.

Przemiana i tytaniczna praca. Beethoven i Mahler na zakończenie sezonu 2018/2019 na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku w piątek, 7 czerwca 2019 r. zaprasza na wyjątkowy koncert. Dwa wielkie dzieła dwóch wielkich symfoników. Każdy z nich napisał dziewięć symfonii, które tworzą jedyne w swoim rodzaju muzyczne universum.

Kolorowe, uśmiechnięte i pełne energii. „Kobiety Wolności” będzie można spotkać na przystanku PKM

Na przystanku PKM Gdańsk Strzyża powstaje wyjątkowe dzieło. „Kobiety Wolności" to mural, na którym znajdą się wizerunki kobiet zaangażowanych w działalność opozycyjną w okresie PRL. Jego namalowanie to wspólna inicjatywa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i samorządu województwa pomorskiego, wpisująca się obchody Święta Wolności i Solidarności.