Aktualności

Sześć dni kina gatunkowego w Gdańsku. Przed nami Octopus Film Festival 2020

Od 4 do 9 sierpnia Stocznia Gdańska i tereny Amber Expo zamienią się w jedno wielkie kino. W programie ponad 30 filmów z różnych dekad i stron świata, pokazy gatunkowych klasyków w niespodziewanych miejscach i obrazy po raz pierwszy wyświetlane w Polsce. Karnety zostały już wyprzedane, jednak cały czas są dostępne wejściówki na pojedyncze seanse i wydarzenia.

Wyróżnienia dla ludzi teatru. Podczas gali wręczono też nagrody specjalne marszałka województwa pomorskiego [GALERIA]

Marszałek województwa pomorskiego, oprócz dorocznych wyróżnień, wręczył specjalne nagrody teatralne za wybitne zasługi. Podczas uroczystości nastąpiło też przekazanie decyzji pożyczkowej dotyczącej modernizacji budynku i Dużej Sceny Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Dżem z bani, sernik z ziemniakami i gryz. Co jeszcze spróbujemy na 760. Jarmarku św. Dominika? [POMORSKIE SMAKI, GALERIA]

W sobotę, 25 lipca 2020 r. rozpoczęło się święto kupców w Gdańsku. Jarmark św. Dominika co roku przyciąga wystawców oraz turystów z całego świata. Po przerwie, na Ołowiankę w Gdańsku, ponownie zawitało stoisko samorządu województwa Pomorskie Smaki, na którym wystawcy prezentować będą tradycyjne rękodzieło, lokalne przysmaki i ofertę turystyczną.

Trębacze na gdańskiej wieży? Powraca tradycja muzykowania wieżowego

Podczas Jarmarku św. Dominika, od 27 lipca do 13 sierpnia 2020 r., w ramach festiwalu Muzyka z Gdańskich Wież odbędzie się pięć koncertów z wież Starego i Głównego Miasta.

Przyszedł czas na modernizację Dużej Sceny i foyer. To już ostatni etap remontu Teatru Wybrzeże

Rozpoczyna się najdroższy i największy etap modernizacji Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Chodzi o remont Dużej Sceny, w tym przebudowę widowni i foyer teatru. Budowa trwać będzie dwa lata, ale to nie oznacza zamknięcia instytucji. Widzowie będą uczestniczyć w spektaklach odgrywanych na dwóch nowych scenach – niedawno otwartej Malarni i zaadaptowanej Starej Aptece.

Na wiadukcie PKM powstaje kolejny mural. Dzieło upamiętni gdańskiego pisarza Brunona Zwarrę

W ramach współpracy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej z Piotrem „Tuse" Jaworskim powstanie kolejny mural na wiadukcie kolejowym – tym razem przy ul. Polanki. Jego bohaterem będzie Brunon Zwarra, zmarły przed dwoma laty znany pisarz, postać zasłużona dla Gdańska i Pomorza.

Niezwykle murale na chodniku. Zobaczysz je w drodze do Opery Leśnej w Sopocie

Na drodze, która prowadzi do Opery Leśnej, pojawiły się murale prezentujące postaci związane z tym miejscem. To polscy artyści, którzy dzięki swojej twórczości, obecności i występom budowali historię sopockiego leśnego amfiteatru. Po muralach Stars'N'Roll w czwartek, 23 lipca o godz. 19.00 będzie oprowadzał dziennikarz muzyczny Artur Orzech.

Pięć wyjątkowych koncertów, warsztaty, przyjaciele i wspomnienia. XVI Polish Boogie Festival porywa nie tylko do tańca

Lubisz muzykę i taniec? Kochasz stare filmy i złotą erę Hollywood? Imponują Ci stylizacje Marilyn Monroe, Grety Garbo, Grace Kelly? Ten festiwal jest dla Ciebie.

Wykonawcy muzyki niezależnej i alternatywnej ponownie spotkają się w Gdańsku. 17. Fląder Festiwal już w sobotę

Na trzech scenach wystąpi 20 wykonawców. Tak zapowiada się tegoroczna 17. już edycja Fląder Festiwal. Muzyczne wydarzenie odbędzie się 25 lipca 2020 r. przy molo w Gdańsku Brzeźnie.

„Życie intymne Jarosława” w Teatrze Wybrzeże. Przed nami pierwszy spektakl w odmienionej Malarni

Premiera spektaklu „Życie intymne Jarosława" w reżyserii Kuby Kowalskiego odbędzie się w piątek, 24 lipca 2020 r. Sztuka powstała na podstawie korespondencji i dzienników oraz wątków opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza. Będzie można ją zobaczyć na przebudowanej scenie Malarni.

Malarnia powraca odmieniona! Przekonaj się, jak po przebudowie zmieniła się scena Teatru Wybrzeże

Gruntowna przebudowa sceny Malarnia zmieniła ją nie do poznania. W zasadzie tylko lokalizacja pozostała ta sama, bo jej wnętrze jest teraz zupełnie inne. Skalę tych zmian widzowie będą mogli oceniać już od czwartku, 23 lipca 2020 r. Wtedy to odbędzie się pokaz pierwszego spektaklu w odmienionej Malarni – „Życia intymnego Jarosława".

Rozsmakuj się w pomorskiej kuchni, kulturze i turystyce. Pomorskie Smaki wracają na Jarmark św. Dominika

Tu poznasz tradycję i kulturę Pomorza wyrażoną nie tylko w regionalnych przysmakach, ale też w rękodziele i architekturze. Dla podróżników przygotowano bogatą i ciekawą ofertę turystyczną województwa pomorskiego. Stacja Pomorskie Smaki, zorganizowana przez samorząd województwa pomorskiego, mieścić się będzie na Ołowiance podczas trzech jarmarkowych tygodni.

Muzyczna klasyka w Sopocie. Czeski wieczór, polscy kompozytorzy i wielka gala operowa w środku lata

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic odbędzie się po raz dziesiąty w dniach 26 lipca – 1 sierpnia. Czeski koncert inauguracyjny, w którym wystąpi m.in. Helena Vondráčková, poprowadzi Mariusz Szczygieł. W kolejnych dniach będzie można usłyszeć także kompozycje Henryka Góreckiego i Fryderyka Chopina.

Jednak odbędzie się Festiwal Filmowy w Gdyni w tym roku. Pokazy filmów w zmienionej, bezpieczniej formie

Organizatorzy festiwalu zmienili decyzję sprzed dwóch miesięcy i zdecydowali, że 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jednak odbędzie się w tym roku. Termin wyznaczono na 9-14 listopada 2020 r. Pokazy odbędą się jednak bez udziału publiczności.

Jaka jest europejska poezja? Trwa nabór do nowej edycji konkursu Europejski Poeta Wolności

Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jest szczególnym wyróżnieniem – wspiera i popularyzuje europejską poezję. Tomy nominowanych poetów zgłaszane są przez wybitnych tłumaczy literatury. Dzięki temu poznajemy znakomitych twórców i ich państwa, a przede wszystkim nowe konteksty kulturowe europejskiej wspólnoty. Laureatów poznamy w 2022 roku.

Nowość na turystycznej mapie Gdańska. Sprawdź, co będzie można „zobaczyć” w ciemności

„Niewidzialny Gdańsk" to niezwykła wystawa, która zostanie otwarta w sobotę, 18 lipca 2020 r. Jej zwiedzanie przebiegać będzie w całkowitej ciemności, a przewodnikami będą wyłącznie osoby niewidome i niedowidzące.

Jarmark św. Dominika w cieniu epidemii. Dużo zmian i obostrzeń, a co pozostanie takie, jak zawsze?

W tym roku kupcy z całego świata ponownie przyjadą do Gdańska, by handlować rzemiosłem na ulicach miasta. Znów będzie można spróbować Pomorskich Smaków. Z powodu epidemii koronawirusa będzie jednak nieco inaczej. Straganów będzie mniej, a każde stoisko zostanie wyposażone w środki bezpieczeństwa (maseczki, płyny do dezynfekcji). Nie będzie też masowych imprez, ale będą nowości.

Obrazy na ciele są nie tylko ozdobą, ale też wyrażają osobowość. Specjalny warsztat o tatuażach na usteckiej promenadzie

Celem warsztatu, który odbędzie się 13 i 14 lipca 2020 r., będzie dokumentacja tatuaży realizowana techniką haftu ręcznego na tkaninie. Uczestniczy zajęć poznają magiczną i ukrytą moc obrazu.

Wyjątkowe plansze na placu przed Forum Gdańsk. To wystawa upamiętniająca 75 lat biblioteki wojewódzkiej

Na 10 planszach widnieją m.in.: kalendarium historyczne, statystyki porównawcze z lat 1947-2020, informacje dotyczące patrona placówki i jej działalności. Wystawę można oglądać do 31 lipca 2020 roku.

Cykl 15 koncertów pianistycznych powraca na Ołowiankę. Muzykę Chopina i nie tylko będzie można usłyszeć nad Motławą

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza na letni cykl 15 koncertów pod hasłem Chopin nad wodami Motławy. Melomani usłyszą utwory m.in. J.S. Bacha, J. Brahmsa, R. Schumanna, M. Ravela, L. van Beethovena, J. Haydna i oczywiście F. Chopina. Pierwszy koncert 12 lipca, a ostatni 26 lipca 2020 r.

Czy ciemność to tylko czerń? Dowiesz się podczas wystawy w Słupsku i Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę zbiorową, której kuratorką jest Marta Kudelska. Wernisaż prac sześciu artystów odbędzie się w czwartek, 9 lipca 2020 r. Ekspozycję można będzie zobaczyć w Ustce i Słupsku do 27 września 2020 r.

Czy w 40. rocznicę Porozumień Sierpniowych słynne tablice 21 postulatów znikną z ECS?

Europejskie Centrum Solidarności może stracić jeden ze swoich najważniejszych eksponatów. Mija bowiem termin, jaki Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wyznaczyło ECS na zwrot słynnych tablic z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. Dyrektor Basil Kerski zapowiada, że tablic nie odda. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej wsparli go m.in. samorządowcy oraz działacze opozycji demokratycznej z czasów PRL.

Do odkrycia 75 tytułów, m.in.: książki dla dzieci, komiksy i powieści. Gra miejska Książka Go w ten weekend

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, po raz siódmy, organizuje grę miejską pod hasłem Książka Go. W tym roku miłośnicy literatury i rywalizacji będą mieli okazję do spotkania już w najbliższy weekend, czyli 4 i 5 lipca 2020 roku.

Letnie koncerty organowe. Festiwal Słowo i Muzyka u Jezuitów w Jastrzębiej Górze

W kościele pw. św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze w każdą środę i sobotę lipca i sierpnia 2020 r. (oprócz 15 sierpnia) będzie można posłuchać mistrzowskich wykonań utworów znanych i cenionych polskich i zagranicznych kompozytorów. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Masz pomysł na działanie z animacji kulturowej w Gdańsku i regionie? Zgłoszenia do konkursu Bardzo Młoda Kultura trwają do 20 lipca

Animatorzy i edukatorzy zajmujący się edukacją kulturową w województwie pomorskim mają szansę na dodatkowe środki na działania. W puli konkursu Bardzo Młoda Kultura 2020 – pomorskie jest 36 tys. zł. Zgłoszone do 20 lipca projekty muszą zakładać współpracę sfer kultury i oświaty, uwzględniając obowiązujące ograniczenia i obostrzenia ogłaszane przez władze RP, mogą odbywać się offline, on-line lub w formie hybrydowej.

Chcesz poznać Główne Miasto, Wrzeszcz i Oliwę? Weź udział w spacerach śladami gdańskich dzielnic

W ramach Gdańskich Miniatur, podczas czterech letnich spacerów, będzie można poznać historię powojennych wnętrz gdańskich budynków, nową zabudowę Wrzeszcza, a także historyczną, a zarazem nowoczesną Oliwę oraz centrum Gdańska. Pierwszy spacer już 4 lipca. Obowiązują zapisy.

Teatr Szekspirowski otwarty dla widzów. Będą spektakle na scenie elżbietańskiej i zwiedzanie teatru

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ponownie będzie można zobaczyć znakomite „Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera oraz „Jak wam się podoba" w reżyserii Krystyny Jandy. Wszystko w obowiązującym reżimie sanitarnym dla wspólnego bezpieczeństwa.

Ta wiadomość ucieszy czytelników. W dwóch bibliotekach jest już wolny dostęp do regałów

Od 1 lipca 2020 r. w dwóch filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku można samemu wyszukiwać książki na regałach. Dotyczy to na razie Biblioteki Głównej i Biblioteki Manhattan. W pozostałych filiach wolny dostęp będzie stopniowo przywracany do września.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim od 1 lipca otwarte dla zwiedzających

Muzeum Narodowe w Gdańsku zdecydowało się na ponowne otwarcie placówki w Będominie. Już od środy, 1 lipca 2020 r. muzeum mogą zwiedzać goście. Jednakże na specjalnych zasadach, związanych z koronawirusem. Podczas chodzenia po salach konieczne jest zakrywanie nosa i ust, a także dezynfekowanie rąk. Czas przebywania w poszczególnych salach został ograniczony do 15 minut.

Uwaga artyści! Samorząd województwa ma dla was stypendia. Można dostać nawet 5 tys. zł

Rusza nabór wniosków w konkursie stypendialnym dla pomorskich twórców kultury. To szansa na zrealizowanie swoich artystycznych planów mimo pandemii. W puli konkursowej jest 200 tys. zł.

Trzy razy w tygodniu będzie można poznać Stocznię Gdańską Szlakami Kobiet. Wyjątkowe spacery w reżimie sanitarnym

Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi poznają uczestnicy letnich spacerów, które odbywają się w środy, piątki i niedziele. Zwiedzanie jest bezpłatne, a spacery przeznaczone są dla osób dorosłych.

Spędzasz wakacje w domu? Na lato ze sztuką – warsztaty, rodzinne zabawy, potańcówki, zapraszają pomorscy artyści

Zabawy z mamą i tatą, potańcówki, warsztaty artystyczne, koncerty operowe, filmowe seanse, malarskie plenery, turnieje tańca i chwile wyciszenia. Taki ciekawy cykl wydarzeń artystycznych przygotowali pomorscy artyści i działacze kultury w gdańskim Manhattanie. Każdy dzień tygodnia to inne zajęcia. Wstęp – wolny.

Co zrobić z dziećmi na wakacjach? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ma propozycję

Chodzi o cykl 16 spotkań, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy – od 6 lipca do 26 sierpnia. W ich trakcie uczestnicy w wieku 9-13 lat poznają historię i kulturę m.in. Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie składa się z warsztatów w siedzibie IKM oraz spaceru śladami danego kraju i jego kultury. Koszt udziału w jednym wydarzeniu wynosi 10 zł, obowiązują zapisy.

Chcesz poznać legendę żaglowca Pogoria? W marinie Yacht Park w Gdyni w sobotę spotkanie z Krzysztofem Romańskim

„Pogoria. Legenda żaglowca" Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę, 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej prezentacja. Wstęp jest wolny.

Zabytki Żuław wypiękniały dzięki unijnej dotacji. Zakończyła się realizacja wspólnego projektu trzech gmin

Odnowione kościoły i cmentarze menonickie, wyremontowany dom podcieniowy oraz ponownie uruchomiony most zwodzony. To efekty projektu zakończonego właśnie w trzech gminach leżących na Żuławach. Dzięki unijnemu wsparciu stały się one częścią oferty turystycznej promującej nasz region.

Masz własne przemyślenia dotyczące pandemii i izolacji i chcesz się nimi podzielić? Nagraj monodram

Chodzi o wyłonienie i prezentację indywidualnych wypowiedzi artystycznych, nawiązujących do pandemii, kryzysu, izolacji oraz wywołanych nimi emocji – poczucia zagrożenia, niepewności, zniewolenia, ale też potrzeby kontaktu z innymi, utrzymania relacji oraz zachowania nadziei. Zgłoszenia można wysyłać do 31 lipca 2020 r.

Symfoniczny początek muzycznych spotkań w Słupsku. V edycja Garden Party u Karola

Chcesz posłuchać kompozycji Ludwiga van Beethovena i Edwarda Griega? A może wolisz gorące rytmy tańców węgierskich Johannesa Brahmsa? Nie zabraknie też tańców Piotra Czajkowskiego. A wszystko w parkowej scenerii.

Konkurs plastyczny, gra miejska i wystawa fotograficzna. Gdańska biblioteka świętuje swoje 75. urodziny

W 1945 roku, gdy powstała, miała zaledwie trzy filie, na półkach stało 2,5 tys. książek, które wypożyczało niespełna 2 tys. czytelników. Teraz jest 30 filii, prawie 700 tys. publikacji i niespełna 120 tys. użytkowników. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w tym roku obchodzi swoje 75. urodziny. Z tej okazji na czytelników czekają ciekawe atrakcje.

Opera Bałtycka w Gdańsku ma już 70 lat! Co przygotowała z okazji jubileuszu?

Opera Bałtycka, 28 czerwca 2020 r. obchodzi swój jubileusz. Tego dnia mija dokładnie 70 lat od premiery „Eugeniusza Oniegina", którą uznaje się za początek Opery Bałtyckiej. Niestety, jubileusz przypada w trudnym czasie, co uniemożliwia uświetnienie w należyty sposób czerwcowej rocznicy.

Dla tych, co upamiętniają dziedzictwo polskich Kresów Wschodnich. Zgłoszenia do nagrody Semper Fidelis

Znasz kogoś, kto dba o to, by dziedzictwo polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami nie odeszło w zapomnienie? Zgłoś go do nagrody Semper Fidelis.

Który samorząd najlepiej wywiązuje się z opieki nad swoimi zabytkami? Trwa nabór do nowego konkursu

Do końca czerwca 2020 r. gminy mogą się zgłaszać do nowego konkursu Samorząd dla Dziedzictwa. Ocenie podlegać będzie opracowanie i realizacja programów opieki nad zabytkami. Dla laureatów przewidziane są nagrody, m.in. powstanie filmu promującego dziedzictwo kulturowe danej gminy.

Oliwskie organy zagrają dla publiczności. Inauguracja 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku

Trzeci koncert z udziałem publiczności, po zniesieniu części obostrzeń związanych z koronawirusem, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaplanowała na piątek, 26 czerwca 2020 r. o godz. 20.00 w archikatedrze oliwskiej.

Pierwsze spotkania artystów z publicznością! Koncerty w gdańskiej filharmonii

Po prawie trzech miesiącach przerwy Filharmonia Bałtycka wraca do gry. Pierwszy koncert z udziałem publiczności odbędzie się już 19 czerwca, a drugi – dzień później, 20 czerwca 2020 r. Melomani muszą przygotować się na nowe procedury. Obowiązują zasady sanitarne, które mają zapewnić bezpieczeństwo.

Trzy premiery, spektakle operowe i baletowe oraz cykl muzyczny. Nowy repertuar Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Czy można podróżować w czasie? Czy karaluch może być postacią operową? Jedyna opera Ludwiga van Beethovena oraz cykl trzech spotkań z polską myślą muzyczną 20-lecia międzywojennego. Co będzie można zobaczyć i czego posłuchać w nowym sezonie?

Chcesz poznać prace Zdzisława Beksińskiego? Przyjdź na multimedialną wystawę do gdańskiej galerii handlowej

Podczas ponad półgodzinnego zwiedzania będzie okazja do obejrzenia dzieł artysty, m.in. fotografii, fotomontaży i prac graficznych. Dodatkową atrakcją będą unikatowe materiały wideo, filmy dokumentalne, wywiady z artystą oraz multimedialne wykłady biograficzne. Wystawa multimedialna ,,Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condi-tion" jest jedyną okazją do odkrywania twórczości malarza z nieznanej dotąd perspektywy dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii cyfrowej, stereoskopii (3D) oraz virtual reality. Prace artysty w Galerii Metropolia w Gdańsku można podziwiać do 31 sierpnia 2020 r.

Jak ciekawie spędzić piątkowe popołudnie? Teatralne Dobranocki zapraszają najmłodszych na spektakl on-line

Co zobaczymy tym razem? Spektakl Teatru Neline z Bratysławy opowiadający małym widzom o trudach akceptacji i budowaniu wzajemnych więzi.

Gdynia świętuje przez 10 dni. Dowiedz się, co poza paradą żeglarską i koncertami, będzie się działo podczas Święta Morza?

Pomimo trwającej pandemii i zachowując reżim sanitarny, gdynianie i wszyscy miłośnicy miasta od 19 do 28 czerwca 2020 r. mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W programie będą m.in.: 84. urodziny Automobilklubu Morskiego, rodzinne warsztaty malarskie, turniej piłki plażowej oraz regaty Bałtycki Śledź i IV Żeglarska Parada Świętojańska.

Spacer szlakiem legend, botaniczny po Oliwie czy murale na rowerze? Lokalni Przewodnicy i alternatywne spacery po Gdańsku

Czy widziałeś fortyfikacje Biskupiej Górki? Jakie fabryki działały na Dolnym Mieście? Chcesz poznać botaniczne i ornitologiczne ciekawostki w Oliwie? Wybierz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Lokalne wędrówki zaczynają się 13 czerwca 2020 r.

Spotkajmy się ponownie w Teatrze Wybrzeże. Sprawdź, co będziemy mogli zobaczyć podczas wakacji

W związku z możliwością prowadzenia działalności artystycznej Teatr Wybrzeże zaczyna powoli wznawiać swoją aktywność. Latem zaplanowano dwie premiery: „Życie intymne Jarosława" oraz „Żabusię", a także otwarcie odnowionej sceny Malarnia.

Chcesz zobaczyć fotografie z 5 lat literackich spacerów? Przyjdź do Ratusza Starego Miasta w Gdańsku

Spacer tropem baśni i legend? A może przez Gdańsk śladem buntu? Czy przez Pomorze w poszukiwaniu historii Żydów? Literackie trasy po Pomorzu to zaproszenie do wspólnej podróży przez przestrzeń, historię i piśmiennictwo naszego regionu. Zobacz udokumentowane fotograficznie wizje lokalne.

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości