Aktualności

Stanisław Moniuszko w Słupsku. „Halka” na zakończenie sezonu artystycznego

Na zakończenie sezonu artystycznego 2018/2019 na miłośników muzyki, 28 czerwca 2019 r. czeka niezwykłe wydarzenie. Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprezentuje najpopularniejszą operę Stanisława Moniuszki „Halkę" w wersji półscenicznej.

Trwa Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Prawdziwe oblężenie ECS podczas weekendu [ZDJĘCIA]

Od soboty 1 czerwca 2019 r. trwają w Gdańsku uroczystości obchodów 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. Tylko podczas pierwszych dwóch dni Europejskie Centrum Solidarności odwiedziło ponad 35 tys. osób. – To więcej niż w dniu otwarcia ECS w 2014 r., kiedy zwiedzających było 15 tys. osób – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS.

Prezydent Dulkiewicz chciała zaprosić premiera do Okrągłego Stołu. Drogę zablokowali jej ochroniarze

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała zaprosić premiera na rozmowy przy Okrągłym Stole, który ustawiony jest przed Europejskim Centrum Solidarności z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. Mateusz Morawiecki, który przebywa w Gdańsku, zignorował zaproszenie. Drogę do premiera Dulkiewicz zablokowali ochroniarze. Premier złożył kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców i poszedł do Sali BHP.

Święto Wolności i Solidarności w ECS [AKTUALIZACJA]

Międzynarodowe Forum Obywatelskie „1989-2019. Narodziny nowej Europy" trwa w ECS-ie, 3 i 4 czerwca 2019 r.

Czego ludzie szukają w miastach? Alternatywne spojrzenie na Sztokholm i nie tylko... w IKM

O miastach i o tym, jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz i Pauliną Wilk. Spotkanie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 6 czerwca 2019 r.

Muzyczna podróż przez style i epoki. Koncert młodego dyrygenta w słupskiej filharmonii

Koncert zwieńczający rezydenturę młodego dyrygenta Daniela Sałacińskiego odbędzie się 7 czerwca 2019 r. w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku.

Tragedia antyczna w XXI wieku. Stuhr na deskach Teatru Szekspirowskiego

Spektakl „Wałęsa w Kolonos" realizowany w ramach Święta Wolności i Solidarności będzie można zobaczyć w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 6 i 7 czerwca 2019 r.

Jak młodzi artyści interpretują klasykę? Inspiracje Moniuszką w Słupsku

Chcesz posłuchać utworów Stanisława Moniuszki według własnych aranżacji studentów? Przyjdź i wesprzyj młodzież w trudach i staraniach w dążeniu do ukazania piękna muzyki.

„Bądźmy razem i rozmawiajmy o Polsce naszych marzeń”. Okrągły stół pojawił się przed budynkiem ECS

W związku ze zbliżającymi się obchodami Święta Wolności i Solidarności przed siedzibą Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku zakończył się montaż ogromnego Okrągłego stołu. Mebel został zaprojektowany specjalnie na 30. rocznicę wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

Jedenaście dni Święta Wolności i Solidarności. Koncerty gwiazd, pokazy filmowe, spektakle i rodzinne pikniki

Między 1 a 11 czerwca 2019 r. w Gdańsku codziennie odbywać się będzie po kilkanaście wydarzeń związanych z 30. rocznicą częściowo wolnych wyborów. Będą koncerty, również dla dzieci, spektakle teatralne, pokazy filmów, warsztaty kulinarne oraz wspólne śniadania na trawie. Centrum Gdańska zostanie podzielone na specjalne strefy tematyczne: Strefę Muzyczną, Strefę Kultury, Strefę ECS, Skwer Świętopełka, Czytelnię Wolności, Strefę Delegatów, Okrągły Stół oraz Międzynarodowe Forum Obywatelskie.

Poligrafia i taniec? Autorski spektakl teatru tańca w słupskiej filharmonii

Poczucie niespełnienia przyczyną ekstremalnie silnych uczuć i namiętności? Przekraczanie granic w celu zaspokojenia własnych pragnień? Wychodząc poza sferę komfortu można podnieść jakość swojego życia, ale jest to ryzyko, które może mieć fatalne konsekwencje.

Był znakomitym scenografem i rysownikiem. Pokaz prac Mariana Kołodzieja w Pałacu Opatów

Wystawa w Pałacu Opatów ma upamiętniać 79. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz, wśród których był wówczas Marian Kołodziej. Dodatkowo, pokaz prac artysty ma uczcić 10. rocznicę jego śmierci. Projekty dekoracji, makiety i kostiumy teatralne będzie można oglądać od soboty, 1 czerwca 2019 r.

Pierwsze wolne wybory 1989 i Nuty Wolności. Koncert Słupskiej Sinfonietty

Z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, będzie można posłuchać koncertu. Słupska Sinfonietta zaprasza 2 czerwca 2019 r. na muzyczne spotkanie do parku.

Zrób prezent na Dzień Dziecka małym pacjentom z „Polanek”. Wyjątkowa akcja uczniów V LO w Gdańsku

Przyjdź, kup książkę i wesprzyj leczenie małych pacjentów. Specjalna akcja na rzecz chorych dzieci ze Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego odbędzie się w sobotę, 1 czerwca 2019 r. Przed budynkiem V Liceum Ogólnokształcącego w Oliwie będzie loteria fantowa, fotobudka, szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim kiermasz książek. Za zabrane pieniądze zostanie kupiony sprzęt medyczny.

Ponad tysiąc lat wspólnej historii. Debata o polsko-niemieckim sąsiedztwie

Czy historię można negocjować? W czwartek, 30 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odbędzie się otwarta debata o wspólnym postrzeganiu polsko-niemieckiej przeszłości. W spotkaniu wezmą udział dziennikarz Adam Krzemiński oraz prof. Robert Traba.

Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże. W programie m.in. „Rewia Narodowa” i legendarny spektakl „H.”

Teatr Wybrzeże zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Święta Wolności i Solidarności. W sobotę i niedzielę, 1 i 2 czerwca 2019 r. na Dużej Scenie wystawiony zostanie spektakl „Święto Winkelrida. Rewia Narodowa". Natomiast w poniedziałek, 3 czerwca w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie przedstawienia „H.", zrealizowanego w Stoczni Gdańskiej.

Co łączy pozornie odległe języki? Życiowe mądrości i muzyka rap. Multimedialny wykład w IKM

Czy raperzy mogą mówić jednym głosem z wielkimi myślicielami? Co łączy rap i filozofię Na te i inne pytania odpowie Robert Dolewski z fundacji Ogród Filozofii. Spotkanie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 30 maja 2019 r.

Mały jubileusz Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Sprawdź, kto został laureatem piątej edycji konkursu

Już po raz piąty przyznane zostały Pomorskie Nagrody Muzealne. Kapituła konkursu uhonorowała w ten sposób szczególne dokonania pomorskich muzealników. Laureatów i wyróżnionych poznaliśmy podczas gali finałowej zorganizowanej 28 maja 2019 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

Dzień Dziecka z „Zaczarowaną królewną”. To spektakl (nie tylko) dla najmłodszych widzów

Z okazji Dnia Dziecka zespół Teatru Wybrzeże zaprasza najmłodszych widzów na „Zaczarowaną królewnę". Przedstawienie będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej w Sopocie w czwartek, 30 maja, a także w sobotę, 1 czerwca oraz w niedzielę, 2 czerwca 2019 r.

Ważny ośrodek handlowy i bomba atomowa. Poznaj Nagasaki, czyli japońskie okno na świat

Nagasaki powszechnie znane jest, jako drugie miasto zniszczone w wyniku wybuchu bomby atomowej. Ale historia miasta jest o wiele starsza. Już 29 maja, 2019 r. na wykładzie w IKM poznasz trudną i fascynującą historię miasta.

Dzień Dziecka w Muzeum Pomorza Środkowego. Co będzie się działo w skansenach w Klukach i Swołowie?

W Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie można nauczyć się podstaw języka kaszubskiego czy wykonać kwiaty z papieru. Natomiast w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach wykonać fragment szachulcowej ściany i drukować tkaniny. To tylko niektóre z atrakcji z jakich skorzystają najmłodsi w sobotę, 1 czerwca 2019 r.

Koncert piosenek Kabaretu Starszych Panów w Tczewie i jubileusz Orkiestry Kameralnej Progress

W niedzielę 9 czerwca 2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się specjalny koncert „W czasie deszczu dzieci się nudzą". Program przygotowała Orkiestra Kameralna Progress z okazji 10-lecia istnienia. Na scenie wystąpią też goście: Dorota Lulka, Paweł A. Nowak oraz Maciej Sadowski.

Niezwykle zdjęcia zwykłego miasta. Światłem pisane warsztaty fotograficzne w Słupsku

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału w pierwszym z cyklów warsztatów w ramach projektu Światłem pisane. Warsztaty skierowane są do młodzieży 18+, dorosłych i seniorów. Kolejne spotkanie w piątek, 14 czerwca 2019 r.

Pośpiewajmy wiersze Juliana Tuwima. Koncert na Dzień Dziecka na Ołowiance

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaprasza dzieci wraz z rodzicami i dziadkami na koncert familijny, który odbędzie się w niedzielę, 2 czerwca 2019 r. Będzie można usłyszeć m. in. takie utwory jak: „Pan Tralaliński", „Lokomotywa", „Ptasie radio" czy „Ptasie plotki".

Kto dostanie Pomorską Nagrodę Muzealną? Przyjdź na finał do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum w Lęborku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim czy Muzeum Gdańska? Już po raz piąty, 28 maja 2019 r. zostaną przyznane wyróżnienia w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.

Kameralny piknik czy dzielnicowy festyn? Rozpoczynają się Gdańskie Dni Sąsiadów

Czerwiec w Gdańsku to tradycyjnie miesiąc sąsiedzkich spotkań. Mieszkańcy różnych dzielnic będą wspólnie grillować czy uczestniczyć w rodzinnych festynach na świeżym powietrzu. Wszystko w ramach 11 edycji Gdańskich Dni Sąsiadów.

Historia gdańskiego teatru w starych afiszach. Nowa wystawa w Bibliotece Gdańskiej PAN

Czasopisma, pocztówki i afisze. Na najnowszej wystawie w gdańskiej bibliotece PAN zwiedzający będą mogli prześledzić historię gdańskiego teatru XVIII i XIX wieku. Ekspozycja będzie można zwiedzać od 27 maja do 31 lipca 2019 r.

Gdańsk po raz piąty gospodarzem Festiwalu Literatury dla Dzieci. Co będzie się działo?

Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej, czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej – tak m. in. zapowiada się tegoroczny festiwal. Będą też warsztaty, spotkania z autorami i ilustratorami książek dziecięcych, a także spektakle i gry miejskie. Wszystko wokół literatury dziecięcej od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Dziewięć dni kulturalnych przeżyć. Co będzie się działo podczas Tygodnia Białoruskiego w Szekspirowskim?

Spektakle, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe to tylko niektóre z atrakcji, w jakie bogaty jest program Tygodnia Białoruskiego. Wydarzenia odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku od 24 maja do 1 czerwca 2019 r.

Czym jest hiszpańska fiesta Las Fallas? Dowiesz się podczas spotkania z cyklu Etnopodróże

W ramach cyklu spotkań o kulturach świata wraz ze studentkami gdańskiej etnologii wybierzemy się do Hiszpanii. Ich opowieści o tamtejszej fieście Las Fallas towarzyszyć będą filmy, zdjęcia oraz… tradycyjne przekąski. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 25 maja 2019 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.