Aktualności

Porozmawiajmy o silnej i słabej woli. Wykład Nataszy Szutty w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku

Czym jest silna wola? Jak ją wzmocnić i co ją osłabia? To tylko niektóre z pytań, na jakie postarają się odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 23 maja 2019 r.

Rysunki i kolaże Alexa Urso. Europa w obliczu ruchów skrajnie prawicowych na wystawie w Ustce

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawę prac włoskiego artysty rezydenta Alexa Urso „Grand Hotel Europa", która odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce. Wernisaż 23 maja 2019 r. Ekspozycję można oglądać do 30 maja. Wstęp jest wolny.

Sacro-pop. Wyrażanie świętości w kulturze masowej. Konferencja naukowa w Ustce

Granica między sacrum i profanum, sakralizacja literatury czy rytuały paraleligijne to tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone podczas konferencji. Wezmą w niej udział wybitni specjaliści z polskich uczelni wyższych. Spotkanie Sacro-pop odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 22 i 23 maja 2019 r.

Bycie Europejczykiem to przywilej? Dyskusja w Gdyńskim Centrum Filmowym podczas Millennium Docs Against Gravity

W niedzielę, 19 maja 2019 r. na festiwalu filmów dokumentalnych w Gdyni zaprezentowano film „Erasmus – obywatele Europy" w reżyserii Angeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa. Po filmie odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządu, uczelni wyższych i studentów. Rozmowa krążyła wokół edukacji, demokracji, pracy i uprzedzeń wobec imigrantów.

Rocznica zburzenia Wielkiej Synagogi w Gdańsku. W programie wykłady, modlitwa i debata o tolerancji

Pod naciskiem nazistowskich władz miasta, 80 lat temu rozpoczęła się rozbiórka Wielkiej Synagogi w Gdańsku. Zniknął jeden z symboli obecności Żydów nad Motławą. Temu wydarzeniu poświęcone będą spotkania organizowane w niedzielę, 26 maja 2019 r.

Wejherowo szykuje się do kolejnych urodzin. Przed nami tradycyjna impreza z okazji święta miasta

Dzień Jakuba to jedna z najważniejszych uroczystości w Wejherowie. W sobotni wieczór, 25 maja 2019 r. na wejherowskim rynku nie zabraknie koncertów gwiazd sceny muzycznej. Wręczone zostaną także podziękowania dla osób, które przyczyniły się do promocji i rozwoju miasta.

Skarby z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Jakie nowe wystawy zobaczymy podczas nocy muzeów?

Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku zostaną otwarte dwie nowe wystawy. Od soboty, 18 maja 2019 r. w Oddziale Sztuki Dawnej będzie można podziwiać galerię sztuki średniowiecznej oraz kolekcję dawnych wyrobów cynowych.

Noc muzeów z Leonardem da Vinci. Niespodzianki i atrakcje w PAN Bibliotece Gdańskiej

Podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów PAN Bibliotece Gdańskiej zostanie zorganizowana akcja zatytułowana „Geniusz. W 500. rocznicę śmierci Leonarda da Vinci". Zwiedzający będą mogli zobaczyć historyczne księgi oraz zmierzyć się z wybitnym umysłem uczonego rozwiązując jego zagadki.

Rejsy, tańce, szanty i… książka. Co będzie się działo podczas Tygodnia Zawiszy Czarnego?

Wodowanie książki Miry Urbaniak, rejsy po Zatoce Gdańskiej oraz koncerty i zabawa taneczna na pokładzie żaglowca. To tylko niektóre atrakcje zaplanowane na Tydzień Zawiszy Czarnego. Od 18 do 26 maja na miłośników tematyki morskiej czekają atrakcje, w których głównym bohaterem będzie flagowy żaglowiec ZHP.

Poznaj sekrety polskiej muzyki ludowej. Interaktywna wystawa zabierze zwiedzających w świat dźwięków

Instalacje dźwiękowe, zabytkowe instrumenty oraz archiwalne nagrania składać się będą na interaktywną wystawę stworzoną w Spichlerzu Opackim w Gdańsku-Oliwie. Jej wernisaż zorganizowany zostanie w piątek, 17 maja 2019 r. Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program edukacyjny oraz liczne koncerty muzyki ludowej i współczesnej.

Archiwum wiadomości