Aktualności

Będzie bezpieczniej na wojewódzkiej 212. Jest już rozmalowanie, będą nowe znaki i analiza bezpieczeństwa

Na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich w Konarzynkach pojawią się ostrzegawcze tablice. Sporządzona zostanie także analiza bezpieczeństwa ruchu oraz projekt ewentualnej przebudowy. Wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Wicemarszałek Leszek Bonna: „Jestem przekonany, że mamy do czynienia z zamiarem likwidacji Lotosu”

Radni województwa pomorskiego przyjęli stanowisko dotyczące konsolidacji rynku paliw płynnych w Polsce, która polega na przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Za głosowało 18, przeciw było 12, a jeden radny się wstrzymał.

Dżem z bani, sernik z ziemniakami i gryz. Co jeszcze spróbujemy na 760. Jarmarku św. Dominika? [POMORSKIE SMAKI, GALERIA]

W sobotę, 25 lipca 2020 r. rozpoczęło się święto kupców w Gdańsku. Jarmark św. Dominika co roku przyciąga wystawców oraz turystów z całego świata. Po przerwie, na Ołowiankę w Gdańsku, ponownie zawitało stoisko samorządu województwa Pomorskie Smaki, na którym wystawcy prezentować będą tradycyjne rękodzieło, lokalne przysmaki i ofertę turystyczną.

Sprawne i szybkie działania. Jak samorząd pomaga przedsiębiorcom w walce ze skutkami epidemii koronawirusa?

Kierunki pomocy dla firm, które dotknął kryzys COVID1-9, projektowane są przez rząd. Jednak to samorządy są odpowiedzialne za ich realizację i efekty. Są zazwyczaj także pierwszym miejscem, w którym przedsiębiorcy i pracownicy szukają pomocy. By skutki kryzysu były możliwie najmniej dotkliwe dla pracodawców, przedsiębiorców i ich pracowników, samorząd województwa pomorskiego do zadania podszedł szybko, odpowiedzialnie i kompleksowo. Powstały specjalne zespoły robocze, a pracownicy otrzymali nowe zadania.

Inwestycja za ponad 10 mln ukończona. Rejon dworca kolejowego w Pucku zmienił się nie do poznania

Miejsca parkingowe, autobusowe przystanki, chodniki i drogi rowerowe. Do tego zupełnie nowa ulica. Tak wygląda nowy węzeł integracyjny w Pucku. Będzie z niego korzystać ponad 300 tysięcy pasażerów rocznie.

To odwet na regionie, który nie dał się oszukać PiS. Samorządowcy i parlamentarzyści z Pomorza o połączeniu Lotosu z Orlenem

Przed budynkiem Lotosu, 15 lipca 2020 r. odbyła się specjalna konferencja w sprawie fuzji Lotosu z Orlenem. Udział w niej wzięli prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa Mieczysław Struk, europoseł Janusz Lewandowski i oraz poseł PO Tadeusz Aziewicz. Pojawił się też prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dla autonomicznych statków i bezpiecznej żeglugi. Innowacyjny projekt Politechniki Gdańskiej i Urzędu Morskiego

Porty i statki będą lepiej zabezpieczone przed cyberatakami. Wszystko dzięki międzynarodowemu projektowi InSecTT, który będzie realizowany przez Politechnikę Gdańską i Urząd Morski w Gdyni. To jednocześnie przykład tego, jak Inteligentne Specjalizacje Pomorza rozwijają pomorską gospodarkę.

Port lotniczy wraca do normalności. Liczba pasażerów sukcesywnie rośnie, a samoloty latają do nowych miejsc

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zaczął odrabiać straty. Rośnie ruch lotniczy i zwiększa się liczba pasażerów. W czerwcu było ich już ponad 18 tysięcy.

To też są ważne drogi. Ponad 300 tysięcy na modernizację dojazdów do pól w czterech pomorskich gminach

Drogowe inwestycje na Pomorzu to nie tylko modernizacje głównych traktów. Samorząd województwa wspiera także inwestycje na lokalnych drogach dojazdowych do pól. Tym razem ponad 300 tys. zł otrzymają cztery gminy: Studzienice, Rzeczenica, Konarzyny oraz Miastko. Dzięki temu ponad 6 km dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych.

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Dzięki prawie 15 mln zł w szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

Jak dojechać do przyszłej Obwodnicy Metropolitalnej? Samorządowcy podpisali list intencyjny

Sygnatariusze listu podejmą wspólne działania planistyczne i projektowe dotyczące czterech węzłów drogowych, które połączą przyszłą Obwodnicę Metropolitalną Trójmiasta z drogami regionalnymi. Wśród sygnatariuszy listu jest województwo pomorskie, gminy obszaru metropolitalnego oraz Stowarzyszenie Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Nowa przystań i modernizacja mostów. Dodatkowe 4 mln zł dla powiatu nowodworskiego na inwestycje na Pętli Żuławskiej

Dodatkowe wsparcie samorządu województwa przeznaczone będzie na przebudowę mostów na Tudze. Dzięki temu do nowej przystani w Nowym Dworze Gdańskim dopłyną żeglarze. Bez wsparcia samorządu województwa realizacja inwestycji byłaby wręcz niemożliwa.

Nie tylko kierowcy będą zadowoleni. Modernizacja drogi wojewódzkiej 521 z Kwidzyna do Prabut ukończona

Inwestycja za prawie 50 mln zł objęła 19,8 km drogi wojewódzkiej nr 521. Powstały tam nowe skrzyżowania i zatoki autobusowe. Cała droga ma teraz równą nawierzchnię. Dzięki temu znacznie zwiększy się komfort przejazdu oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Rozmawiali o cyberbezpieczeństwie, innowacjach i turystyce. Pierwsza wizyta ambasadora Izraela na Pomorzu

6 lipca 2020 roku wicemarszałek Wiesław Byczkowski spotkał się z ambasadorem Izraela w Polsce Alexendrem Ben Zvi. Tematem spotkania było zacieśnienie polsko-izraelskiej współpracy handlowej związanej z innowacjami, rozwojem startupów oraz turystyką. Ambasador Izraela odwiedził Pomorze w związku z odsłonięciem pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.

Nowa kolejowa rewolucja w Gdańsku. Samorząd województwa sfinansuje dokumentację inwestycji PKM Południe

To może być nie tylko rewolucja w transporcie miejskim, ale i wielka zmiana dla całego Pomorza. Czy nowa linia kolejowa połączy gdańską Orunię z dzielnicami południowymi oraz z Pruszczem, Straszynem i Kolbudami? Samorząd województwa dofinansuje przygotowanie dokumentacji tego ważnego dla całego regionu projektu.

Samorząd województwa wspiera gminne inwestycje. Prawie 300 tys. zł na modernizację dróg dla rolników

Modernizacja pomorskich dróg jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych prowadzonych przez samorząd województwa. Prace prowadzone są nie tylko na głównych drogach. Naprawiane są także lokalne szlaki, z których codziennie korzystają rolnicy czy mieszkańcy. Tym razem wsparcie na modernizację dróg dojazdowych do pól trafi do trzech gmin: Czarne, Człuchów i Karsin.

Jak inwestować to tylko tam. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w Rumi powstanie teren przemysłowo-usługowy

Hala magazynowa, plac składowy i oświetlenie terenu. To tylko niektóre z prac jakie zostaną wykonane na prawie 9 hektarach w Rumi. Wszystko to powstanie dzięki prawie 6,5 mln unijnego dofinansowania.

Tak rośnie Airport City Gdańsk. Wmurowanie kamienia węgielnego pod pierwszy biurowiec Alpha

Biurowiec Alpha będzie początkiem nowej dzielnicy Gdańska. W ramach Airport City Gdańsk planowana jest budowa siedmiu nowoczesnych biurowców, łączących funkcje usługowe, gastronomiczne czy hotelowe.

Przedsiębiorco! Wszystkiego, co chciałbyś wiedzieć o wsparciu na innowacje dowiesz się on-line. Zapraszamy na webinar

„Porozmawiajmy o biznesie on-line" to wyjątkowy webinar dla przedsiębiorców z Pomorza. Na spotkaniu eksperci opowiedzą m.in. o Pożyczce na innowacje. Wydarzenie organizuje Bank Gospodarstwa Krajowego 30 czerwca 2020 r.

Wielkie ułatwienie dla podróżujących koleją. Od 1 lipca 2020 r. w całym regionie będzie obowiązywać Taryfa Pomorska

Taryfa Pomorska to ułatwienie dla podróżujących koleją w województwie, zarówno w aglomeracji jak i w regionie. Zakupiony przez pasażera bilet będzie uprawniał do dowolnego wyboru przewoźnika (SKM i Polergio) na określonej trasie przejazdu. Zmienią się także ceny biletów.

Trójmiasto lepsze niż Amsterdam czy Zurych. Czwarte miejsce pomorskiej metropolii w rankingu Tech City of The Future

Londyn, Barcelona, Berlin i Trójmiasto. To najlepsze na kontynencie miasta dla rozwoju start-upów i inwestycji technologicznych i innowacyjnych. Potwierdza to ranking Tech City of the Future, który przygotował wydawca renomowanego dziennika The Financial Times.

Z Gdańska na południe Europy. 12 nowych wakacyjnych połączeń lotniczych z basenem Morza Śródziemnego i nie tylko

Tirana, Dubrovnik, Korfu, a może Barcelona lub Burgas? To tylko niektóre z nowych lotnisk, na które będą latać samoloty z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Wakacyjne połączenia realizować będzie LOT.

Rusza kolejna edycja konkursu grantów eksportowych dla pomorskich firm. W puli jest ponad 3 mln zł

W konkursie mogą startować małe i średnie przedsiębiorstwa. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na udział w zagranicznych targach czy misjach gospodarczych. Wnioski będzie można składać już od najbliższego poniedziałku, 29 czerwca 2020 r.

Impulsem na bałtyckie plaże. Wakacyjne połączenie z Trójmiasta do Ustki Uroczyska

Całodniowy wypoczynek na usteckiej plaży? A może rowerowa wyprawa po ziemi słupskiej? W wakacje takie wycieczki będą łatwiejsze. Dojazd zapewnią codzienne bezpośrednie pociągi z Trójmiasta do Ustki. Podróżnych zawiozą tam nowoczesne składy Impuls. Pierwszy kurs już w sobotę 27 czerwca 2020 r.

Czy przekop przez Mierzeję Wiślaną może zostać wykorzystany militarnie? Znamy treść specjalnej ekspertyzy

Zespół ekspertów z zakresu obronności przygotował analizę dotyczącą znaczenia przekopu przez Mierzeję Wiślaną w kontekście bezpieczeństwa państwa. Specjaliści stwierdzili, że z militarnego punktu widzenia ta inwestycja nie ma żadnego uzasadnienia. Żaden okręt Marynarki Wojennej nie będzie mógł bezpiecznie przepłynąć wykonanym torem wodnym i wejść do portu w Elblągu.

Budżet dobrze wykonany. Radni zdecydowali o udzieleniu absolutorium Zarządowi Województwa Pomorskiego

Wpływy zgodne z założeniami, wydatki zrealizowane, a deficyt pod kontrolą. Pozytywne opinie wydała także Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku i Komisja Rewizyjna Sejmiku Województwa Pomorskiego. Taki był budżet województwa pomorskiego w 2019 r.

To podziękowanie za ich ofiarną pracę. Radni przekazali 500 tys. zł dla pomorskich strażaków ochotników

Sejmik Województwa Pomorskiego przekazał 500 tys. zł 218 jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) z całego regionu. Pieniądze będą przeznaczone na zakup nowego sprzętu i wyposażenia oraz ubrań bojowych w tym hełmów. Dodatkowe wsparcie otrzymają też laureaci konkursu Floriany 2020.

Apel prezydent Dulkiewicz i marszałka Struka do premiera: branża lotnicza wymaga pomocy rządu i przewidywalnych decyzji

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wystosowali list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Zwracają w nim uwagę, że bez przewidywalnych i odpowiedzialnych decyzji linie lotnicze i lotniska nie będą mogły wznowić efektywnej działalności. Proszą też premiera, aby nie zaskakiwał przewoźników np. zakazem lotów.

Jak zmieniło nas 16 lat w Unii? Pomorze pozyskało w tym czasie 48 mld i zrealizowało ponad 36 tys. projektów.

Rozwój infrastruktury i nowoczesna służba zdrowia. Szeroka oferta kulturalna i wsparcie najbardziej potrzebujących. Do tego rozwój edukacji. Korzyści, jakie Pomorze czerpie z członkostwa we Wspólnocie Europejskiej są widoczne praktycznie w każdej pomorskiej miejscowości. A jesteśmy razem już 16 lat. Co jeszcze zmieniło się dzięki europejskiej wspólnocie.

Pociągi pojadą co 10 minut lub częściej. Od 1 lipca na tory wyjedzie więcej składów Szybkiej Kolei Miejskiej

W dni powszednie pociągi pomiędzy Gdańskiem a Gdynią pojadą nawet co 10 minut. Częstsze kursy będą również w weekendy. Do tego uruchomione zostaną pociągi nocne. To odpowiedź samorządu województwa pomorskiego na zwiększoną frekwencję w pociągach na terenie trójmiejskiej aglomeracji.