Aktualności

Spływ kajakowy Nogatem z metą przy zamku krzyżackim w Malborku [ZAPISY]

W tym roku Wielki Spływ Kajakowy wystartuje z nowej przystani w Janówce, by zakończyć się w okolicach malborskiego zamku. W trakcie 10-km trasy wodniacy będą mieli okazję podziwiać krajobrazy Żuław, nową infrastrukturę kajakową na Nogacie i śluzę w Rakowcu. Spływ odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia 2020. Właśnie rozpoczęły się zapisy.

Chcesz zdać egzamin na kartę rowerową? Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego zaprasza na letni kurs

Nauka teorii i praktyki zakończona egzaminem. Wykładowcy i egzaminatorzy Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku zapraszają uczniów na kurs „Karta rowerowa w wakacje". Zajęcia rozpoczynają się 4 sierpnia 2020 r.

Z mapą można biegać lub spacerować po Gaju Gutenberga. Nowe trasy i nowe przygody czekają!

Samodzielne biegi lub spacery z mapą po przygodę po Gaju Gutenberga rozpoczną się 25 lipca i potrwają do 2 sierpnia. Wystarczy zgłosić swój udział w 14. Samodzielnym Harpusiu i wyruszyć na niezwykłą przygodę.

Z mapą można biegać lub spacerować. Dla uczestników do wyboru są cztery trasy, wszystkie w okolicach Pachołka

To już 13. wyprawa w nowej formule. Tym razem Samodzielny Harpuś dotrze do oliwskiego wzniesienia Pachołek. Spacerować będzie można od 18 do 26 lipca 2020 r.

Jeśli nie chcesz zgubić się w lesie, naucz się czytać mapy. Najbliższa okazja w niedzielę w parku Regana

W sportowej rywalizacji mogą uczestniczyć całe rodziny – rodzice, dzieci, dziadkowie, ciocie i wujkowie. Dla chętnych do wyboru są cztery trasy. Umiejętności można sprawdzić podczas rywalizacji w niedzielę, 19 lipca 2020 r. na Przymorzu podczas Rodzinnych Gier Parkowych na Orientację.

Spacer z mapą po jednej z czterech tras. Kolejna edycja Samodzielnego Harpusia w Gdańsku

Po Kiełpinie Górnym można samodzielnie spacerować od 11 do 19 lipca. Wydarzenie odbywa się w ramach imprezy Samodzielny Harpuś.

Marszem lub biegiem. Weź mapę, wybierz trasę i odkryj zakątki gdańskiej dzielnicy

Kolejne Rodzinne Parkowe Gry na Orientację odbędą się na gdańskim Chełmie. Okazja do sprawdzenia swoich umiejętności czytania map już w najbliższą niedzielę 12 lipca 2020 r.

Bungee, skatepart, a może dmuchańce? Jeśli chcesz ciekawie spędzić czas, w weekend wybierz się w okolice stadionu Energa Gdańsk

Od 11 lipca w każdą sobotę i niedzielę wakacji będzie otwarta weekendowa strefa aktywności. W grach i zabawach mogą brać udział całe rodziny, grupy przyjaciół i wszyscy, którzy chcą aktywnie spędzić czas oraz odpocząć na świeżym powietrzu.

Zobacz, jak samorządowcy radzą sobie w żeglarstwie. Regaty Gmin Województwa Pomorskiego w Rewie

W najbliższą sobotę, 4 lipca 2020 r., w Rewie odbędą się regaty, w których udział wezmą nietypowe drużyny. Będą to ekipy, w skład których wejdą wójtowie, burmistrzowie, prezydenci lub przewodniczący gmin. Na zawody żeglarskie samorządów z Pomorza zaprasza marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Masz pomysł na działanie z animacji kulturowej w Gdańsku i regionie? Zgłoszenia do konkursu Bardzo Młoda Kultura trwają do 20 lipca

Animatorzy i edukatorzy zajmujący się edukacją kulturową w województwie pomorskim mają szansę na dodatkowe środki na działania. W puli konkursu Bardzo Młoda Kultura 2020 – pomorskie jest 36 tys. zł. Zgłoszone do 20 lipca projekty muszą zakładać współpracę sfer kultury i oświaty, uwzględniając obowiązujące ograniczenia i obostrzenia ogłaszane przez władze RP, mogą odbywać się offline, on-line lub w formie hybrydowej.

Pomorska Rada Oświatowa apeluje do rządu. Trzeba przygotować strategię na wypadek zamknięcia szkół jesienią z powodu epidemii

Pomorska Rada Oświatowa (PRO) krytycznie oceniła organizację zdalnego nauczania w czasie epidemii. Rada wypracowała wspólne stanowisko, w którym wytknęła resortowi oświaty liczne błędy i brak przygotowania nauczycieli, uczniów i szkół do zdalnego kształcenia. Zaapelowała też o stworzenie strategii działania na wypadek, gdyby 1 września uczniowie z powodu epidemii, nie wrócili do szkół.

Poznaj Gdańsk z Dominikiem. Wyjątkowa edycja imprezy na orientację w Śródmieściu

Już w najbliższą niedzielę, 5 lipca 2020 r. odbędzie się kolejna miejska gra terenowa Dominik. To doskonała okazja do spaceru, spędzenia dnia na wolnym powietrzu i poznania nieznanych zakątków Śródmieścia Gdańska.

Zapisz się i weź udział w samodzielnym Harpusiu. Impreza na orientację tym razem na gdańskim Krakowcu

Spacerując i biegając z mapą, można zwiedzać z przewodnikiem zbiorniki wodne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Wydarzenie organizowane jest od 4 do 12 lipca w ramach imprezy Samodzielny Harpuś. Dla uczestników do wyboru są cztery trasy.

Uczniu, pochwal się świadectwem – czeka stypendium dla najzdolniejszych. Masz czas do końca lipca

O Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego starać się mogą uczniowie z Pomorza, którzy na swoim koncie mają wyjątkowe osiągnięcia w roku szkolnym 2019/20. Dostać można nawet 3 tys. zł. Na granty samorząd województwa z budżetu własnego przeznaczy jak co roku 131 tys. zł.

Co zrobić z dziećmi na wakacjach? Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku ma propozycję

Chodzi o cykl 16 spotkań, które odbywać się będą dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy – od 6 lipca do 26 sierpnia. W ich trakcie uczestnicy w wieku 9-13 lat poznają historię i kulturę m.in. Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie składa się z warsztatów w siedzibie IKM oraz spaceru śladami danego kraju i jego kultury. Koszt udziału w jednym wydarzeniu wynosi 10 zł, obowiązują zapisy.

Chcesz poznać legendę żaglowca Pogoria? W marinie Yacht Park w Gdyni w sobotę spotkanie z Krzysztofem Romańskim

„Pogoria. Legenda żaglowca" Krzysztofa Romańskiego to nowa książka poświęcona jednemu z najsłynniejszych polskich żaglowców. W najbliższą sobotę, 27 czerwca w Gdyni odbędzie się jej prezentacja. Wstęp jest wolny.

Cztery trasy do wyboru, a każda indywidualnie. Kolejna edycja Samodzielnego Harpusia w Gdańsku

Od 27 czerwca do 5 lipca, spacerując i biegając z mapą, można zwiedzać z przewodnikiem zbiorniki wodne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Wydarzenie, w ramach imprezy Samodzielny Harpuś, tym razem odbywa się na gdańskiej Osowej.

Alternatywny sposób na ciekawy spacer po lesie. Harce Prezesa za tydzień w sobotę, zapisy trwają

Siedem tras do wyboru, o różnych stopniach trudności i dystansach od 5 do 30 km. Trasę doskonałą znajdzie rodzina z małymi dziećmi, startująca samodzielnie młodzież szkolna, dorośli początkujący, średniozaawansowani, jak i wyjadacze. Starty wszystkich tras od rana. Marsz na orientację w Gdańsku-Oliwie w sobotę, 27 czerwca 2020 r., zapisy trwają.

Będą kolejne tablice pamiątkowe. W sobotę w Gdyni żeglarze uhonorują bohaterów II wojny światowej

Odsłonięciem tablic Bolesława Romanowskiego i Henryka Fronczaka rozpocznie się pomorski sezon żeglarski 2020. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 20 czerwca w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni w samo południe. Stanie się to przy okazji otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego i 55-lecia działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Wspaniały prezent na 70-lecie szkoły. Kamień węgielny pod rozbudowę WZSP nr 2 w Gdańsku wmurowany

Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku będzie rozbudowany. Uczniowie zyskają nowe pomieszczenia dydaktyczne. Szkoła kształci specjalistów z branży pomocy społecznej. Rozbudowa będzie kosztować ponad 8 mln zł.

Gdynia świętuje przez 10 dni. Dowiedz się, co poza paradą żeglarską i koncertami, będzie się działo podczas Święta Morza?

Pomimo trwającej pandemii i zachowując reżim sanitarny, gdynianie i wszyscy miłośnicy miasta od 19 do 28 czerwca 2020 r. mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. W programie będą m.in.: 84. urodziny Automobilklubu Morskiego, rodzinne warsztaty malarskie, turniej piłki plażowej oraz regaty Bałtycki Śledź i IV Żeglarska Parada Świętojańska.

IV Żeglarska Parada Świętojańskiej już dzisiaj. Wystartuje ponad 70 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych

Coraz więcej jednostek deklaruje udział w IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która 20 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Na liście startowej jest 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że popłynie nawet 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych.

Zgłosiło się już ponad 200 szkół. Nauczyciele i uczniowie skorzystają z projektu Pomorska Przyjazna Szkoła Zdalna

Projekt edukacyjny Pomorska Przyjazna Szkoła Zdalna cieszy się dużym zainteresowaniem. Do końca maja 2020 r. zgłosiło się do niego około 210 szkół i prawie 6500 nauczycieli z naszego regionu. Bezpłatnie zostaną im udostępnione programy i aplikacje komputerowe.

Nie szukaj wymówek. Weź udział w wirtualnym biegu City Trail on Tour

Uczestnicy wirtualnego biegu w całej Polsce będą mieli do pokonania 5 km. W każdym z 11 miast na ten dystans przeznaczono 7 dni. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej i po to, aby motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail on Tour trwają.

Kolarstwo górskie w Pomorskiem! Za tydzień zawody Lotto MTB Energy 2020 w okolicy Wieżycy

W długi czerwcowy weekend 11-14 czerwca na Pomorzu spotkają się kolarze, by rywalizować w zawodach MTB Energy 2020. Czekają na nich cztery konkurencje i trasy do przejechania od 10 do 20 km i kilka klasyfikacji wiekowych. Jeszcze można się zgłosić do wyścigu.

Odmrażanie sportu trwa. W Sopocie w najbliższy weekend regaty katamaranów

Będzie parada katamaranów i sportowa rywalizacja w klasach A, Hobie Cat 16 oraz Open. W regatach Sopot Catamaran Cup, które odbędą się 6 i 7 czerwca, weźmie udział 30 dwukadłubowych jednostek. Przyjdź i kibicuj z plaży i molo.

Samodzielny Harpuś połączony ze zwiedzaniem zbiorników wodnych. Takie atrakcje tylko w Gdańsku

Od 6 do 14 czerwca, spacerując i biegając z mapą, można zwiedzać trzy zbiorniki wodne na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Wydarzenie odbywa się w ramach imprezy Samodzielny Harpuś. Wystarczy zgłosić swój udział i wyruszyć na niezwykłą przygodę.

Wirtualny Biegowy Puchar Pomorza. Zawodnicy mogą biegać, gdzie chcą i kiedy chcą [REJESTRACJA]

Właśnie wystartowały wirtualne zawody dla miłośników biegania. W rywalizacji może wziąć każdy, a konkurencje podzielone są na dystanse 5 i 10 km. Od czerwca do października odbędą się cztery biegi. Uczestnik będzie miał 14 dni na pokonanie trasy w dowolnym miejscu na świecie, a następnie będzie wpisywał swój wynik do specjalnej tabeli online.

Jak w wakacje będą wyglądały letnie kolonie i obozy? Specjalne warunki dla uczniów i dla organizatorów

Uczeń nie wyjedzie na zorganizowany wypoczynek w wakacje, jeśli miał kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie lub podejrzewaną o zachorowanie na COVID-19. Jeśli dziecko rozchoruje się na kolonii czy obozie w ciągu 12 godzin musi być odebrane przez rodziców. W czasie pobytu w jednym pomieszczeniu mogą nocować najwyżej cztery osoby. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione?

Aż 17 proc. mieszkańców Pomorza ma dziś swoje święto. 1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka [INFOGRAFIKA]

W 2019 roku w województwie pomorskim było 394 205 dzieci w wieku od 0 do 14 lat. To stanowi 16,8 proc. ogólnej liczby mieszkańców Pomorza i plasuje nas na pierwszym miejscu w skali całego kraju.

Archiwum wiadomości