Aktualności

Zobacz najlepsze krótkie filmy na pokazach w kościele. Zaczął się Festiwal Filmów Jednominutowych

Kadr z filmu
Kadr z filmu "Wyścig" Grzegorza Myćki. Fot. mat. prasowe.

Spotkania z twórcami, pokazy oraz konkurs na najlepszy film jednominutowy to w skrócie program tego festiwalu. Niezwykła sala kinowa powstanie w Centrum św. Jana oraz Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Filmy będzie można oglądać między 16 a 17 października 2019 roku.

 

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

 

Jedna minuta to wyzwanie

Festiwal Filmów Jednominutowych co roku zaprasza młodych filmowców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – do udziału w konkursie na krótki film. To już czternasta edycja festiwalu, a każdego roku swoje filmy zgłasza około 200 twórców. Jak mówią organizatorzy, zamknięcie wizji artystycznej w jednej minucie to wielkie wyzwanie, wymagające dyscypliny i kreatywności. Dlatego filmy, które będzie można zobaczyć na festiwalu, to wyjątkowa atrakcja dla fanów kina.

 

Total Recall – Międzynarodowy Festiwal Renarracji Filmów

Dodatkową atrakcją wydarzenia będzie Total Recall, czyli międzynarodowy festiwal renarracji filmów, stworzony przez Bernda Terstegge w 1999 roku. Od początku istnienia opowiedzianych zostało ponad 500 filmów w pięciu krajach i 22 miast.

Total Recall to zderzenie słowa mówionego i obrazu. Festiwal renarracji filmów od lat zjednuje wielbicieli kina na całym świecie. Podczas październikowego spotkania każdy z uczestników będzie mógł opowiedzieć o swoim najlepszym lub najgorszym doświadczeniu filmowym. Może być to pojedyncza scena czy całość obrazu. Gatunek i forma filmu są dowolne. Na wystąpienie i zjednanie sobie publiczności uczestnik będzie miał 10 minut: bez notatek, rekwizytów, dźwięku, bez dodatkowych pomocy. Na koniec wieczoru widzowie wskażą osobę, której opowieść była najlepsza.

 

Program 14. Festiwalu Filmów Jednominutowych

16 października (Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Korzenna 33/35)

  • 17:00 – Dawid Adamek i Agnieszka Pisarek: o prowadzeniu kanału „Sfilmowani", prowadzenie Piotr Kurpiewski;
  • 18:00 – Bartosz Kruhlik: o reżyserii filmowej, prowadzenie Krzysztof Kornacki;
  • 20:00 – Total Recall: Międzynarodowy Festiwal Renarracji Filmów (konkurs opowiadania filmów), prowadzenie Bernd Terstegge.

17 października (Centrum św. Jana w Gdańsku, Świętojańska 50)

  • 19:00 – Gala wręczenia nagród i pokaz najlepszych filmów jednominutowych, prowadzenie: Szymon Jachimek.

 

Goście festiwalu:

Dawid Adamek i Agnieszka Pisarek – czyli „Sfilmowani". Współtworzą jeden z najpopularniejszych dyskusyjnych kanałów filmowych na polskim YouTube (ponad 165 tys. subskrypcji). Omawiają przede wszystkim premiery kinowe, ale czasem skuszą się na serial, ranking, czy relację z festiwalu. Ich publicystykę charakteryzuje świeży ton i duża rozpiętość zainteresowań: od blockbusterów po slow cinema. Zawsze trzymają rękę na pulsie.

Bartosz Kruhlik – reżyser, absolwent szkoły filmowej w Łodzi. Jego filmy krótkometrażowe były pokazywane na festiwalach około 500 razy (m. in. w San Sebastian, Karlovych Varach i Montrealu), gromadząc blisko 150 nagród i wyróżnień. Reklama społeczna „Poznaj mnie lepiej" jego autorstwa zdobyła wyróżnienie na 11. Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku. W 2019 roku debiutancki pełnometrażowy film fabularny Kruhlika „Supernova" zdobył nagrodę za najlepszy debiut reżyserski podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości