Aktualności

W kilka minut możesz sprawdzić pojemność płuc. W szpitalu w Słupsku i na Polankach skorzystaj z bezpłatnej spirometrii

zdjęcie RTG płuc
Fot. Pixabay. com

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku zaprasza na Dni Spirometrii. Od 7 do 11 października będzie można skorzystać z bezpłatnych badań. Obowiązują zapisy. Natomiast w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku badania będą przeprowadzane 11 października 2019 r.

 

Słupski szpital włączył się do akcji Dni Spirometrii 2019 organizowanej od 10 lat przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

 

Czym jest spirometria?

To stosunkowo proste i krótkotrwale badania, które pozwala na ocenę czynności płuc. W jego trakcie oceniana jest objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie polega na oddychaniu przez ustnik aparatu. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są m.in.: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (PoChP), choroby śródmiąższowe jak np. zwłóknienie płuc czy sarkoidoza. Wykonuje się je też u palaczy.

 

Gdzie można się przebadać?

Z bezpłatnych badań spirometrycznych przeprowadzanych na terenie szpitala w Słupsku będzie można skorzystać w Pracowni Badań Czynnościowych na Oddziale Chorób Wewnętrznych (II piętro). Badania będą wykonywane od 7 do 11 października w godz. 12.00-14.00. Nie ma ograniczeń wiekowych.
Zgłoszenia na badania przyjmowane są od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 59 846 03 58 w godzinach 9.00-14.00. 

Pacjenci w szpitalu na Polankach od 6 do 18 roku życia 11 października w godz 9.00-13.00 będą mogli skorzystać z bezpłatnej spirometii. Wskazaniem do badania są m.in. kaszel i duszności. Na badanie można umówieć sie pod nr tel.  58 552 06 88, 58 520 75 52 lub e-mailowo: promocjazdrowia@szpitalpolanki.pl.

10 dni spirometrii  dni spirometrii na Polankach

 

view szablon artykułu