Aktualności

Są pieniądze na zakup sprzętu skradzionego ze Szpitala Morskiego im PCK. Marszałek odpowiada na apel Szpitali Pomorskich i przekazuje 740 tys. zł

Wręczenie czeku prezes Szpitali Pomorskich Jolancie Sobierańskiej-Grendzie, wiceprezesowi Dariuszowi Nałęczowi, kierownik Pracowni Endoskopii dr Hannie Korth-Piotrowskiej przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego
Wręczenie czeku prezes Szpitali Pomorskich Jolancie Sobierańskiej-Grendzie, wiceprezesowi Dariuszowi Nałęczowi, kierownik Pracowni Endoskopii dr Hannie Korth-Piotrowskiej przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego. Fot. Szpitale Pomorskie

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei w ubiegłym tygodniu.

 

Szpital Morski im. PCK w Gdyni wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie. Symboliczny czek został przekazany prezes Szpitali Pomorskich Jolancie Sobierańskiej-Grendzie, wiceprezesowi Dariuszowi Nałęczowi oraz kierownik Pracowni Endoskopii dr Hannie Korth-Piotrowskiej przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i wicemarszałka Wiesława Byczkowskiego 11 października 2019 r. 

 

Zuchwała kradzież na zamówienie

W nocy z 4 na 5 października z Pracowni Endoskopii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni został skradziony sprzęt o wartości ponad 740 tys. zł. Spowodowało to problemy dla pacjentów szpitala, głównie tych onkologicznych. Szpital musiał odwołać zaplanowane badania. Chodziło o 15 procedur dziennie. Niemożliwe było też wykonywanie endoskopowych zabiegów ratujących życie u pacjentów, u który wykonywane są w tzw. trybie pilnym. Ponadto, ucierpiały osoby, u których badania te były podstawą do wykonywania planowanych zabiegów. Została zagrożona realizacja programu przesiewowego w kierunku wykrycia raka jelita grubego. – Z powodu braku niezbędnej aparatury niektórzy pacjenci zostali skierowani do innych szpitali. Zostaliśmy zapewnieni przez producenta, że na dwa tygodnie bezpłatnie wypożyczy nam sprzęt. Jest nam bardzo przykro, że ucierpieli nasi pacjenci. Niestety zakup nowej aparatury przekraczał możliwości finansowe szpitala, dlatego też wystąpiliśmy o pomoc do marszałka Mieczysława Struka – tłumaczy rzecznik spółki Małgorzata Pisarewicz.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza Trójmiasto", powołując się na ekspertów ds. przestępczości zorganizowanej, sprzęt medyczny ze szpitala może trafić na sprzedaż do Rosji, krajów azjatyckich lub afrykańskich. Jedna z hipotez zakłada, że sprawca prawdopodobnie działał na zlecenie i wiedział, po jakie przyrządy przyszedł.

 

Marszałek Struk: „dbamy o naszych pacjentów"  

W trosce o zdrowie i życie pacjentów, którzy korzystają z badań w Pracowni Endoskopii Zarząd Województwa Pomorskiego przekazał ponad 740 tys. zł na zakup nowego sprzętu medycznego. Będą kupione m.in. gastroskopy i kolonoskopy. Dzięki temu pacjenci szpitala znowu będą mogli korzystać z badań. – To bardzo ważne, aby pacjenci, jak najszybciej znowu mogli być badani. Chodzi zwłaszcza o osoby ciężko chore, których zdrowie jest zagrożone – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Dlatego też, odpowiadając na prośbę Szpitali Pomorskich, postanowiliśmy przekazać środki na zakup urządzeń, bez których Pracownia Endoskopii nie może funkcjonować. To wyraz troski władz samorządowych o zdrowie i życie naszych pacjentów. Nie mogliśmy postąpić inaczej – dodał marszałek Struk.

view szablon artykułu