Aktualności

Międzynarodowe Święto Pracy. Gdzie najłatwiej można było znaleźć pracę i jakie były zarobki na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Spawacz
Fot. Pixabay.com

Z okazji Międzynarodowego Święta Pracy, które obchodzone jest 1 maja, Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę dotyczącą zatrudnienia w naszym województwie w ostatnich latach. Wnika z niej, że najłatwiej zatrudnienie można było znaleźć w Trójmieście i Słupsku, a najbardziej poszukiwani w 2019 r. byli pracownicy biurowi, operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Czego jeszcze się dowiadujemy?

 

Infografika została opracowana na podstawie danych Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

 

Rynek pracy

W 2018 r. w województwie pomorskim pracowało prawie 890 tys. osób, w tym ponad 52 proc. stanowili mężczyźni. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 4506,18 zł i było wyższe niż w roku poprzednim. Najwięcej osób pracowało w Trójmieście i Słupsku. Na 1000 mieszkańców zatrudnionych było od 301 do 403 osób. To więcej niż średnia dla Pomorza, która wynosiła 279 osób. Najgorsza sytuacja była w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, nowodworskim, malborskim i sztumskim. Tam pracę miało od 168 do 200 osób. Porównując sytuację na rynku pracy od 2010 r., to najlepsza była w 2018 r., kiedy zatrudnienie znalazo prawie 123 tys. osób. Natomiast najgorsza sytacja na runku pracy była w 2010 r. (79 tys.).

 

Jaką wykształcenie mieli absolwenci?

W 2018 r. szkoły i uczelnie wyższe ukończyło 9297 osób, w tym 4649 mężczyzn. Natomiast zdecydowanie lepiej wykształcone były panie. Prawie 49 proc. z nich miało dyplom uczelni wyższej. Panów było o 17 proc. mniej. Wśród mężczyzn dużo było absolwentów szkół zawodowych (ponad 26 proc.). Wielu mężczyzn ukończyło też szkoły policealne i średnie zawodowe (ponad 25 proc.). Natomiast najmniej kobiet, bo zaledwie 12 proc., uczęszczało do szkół zawodowych.

 

Gdzie były wakaty?

W 2019 r. utworzono prawie 40 tys. nowych miejsc pracy, a na koniec IV kwartału było 8 tys. wakatów. Najwięcej nowych ofert pracy mieli pracownicy biurowi oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (po 1,8 tys. ofert). Pracodawcy poszukiwali też robotników przemysłowych i rzemieślników (1,2 tys. ofert) oraz specjalistów (tysiąc ofert). W najgorszej sytuacji wśród poszukujących zatrudnienia byli przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy. Dla nich przygotowano tylko 200 miejsc.

 

Historia święta

Międzynarodowe Święto Pracy przypada 1 maja. Na świecie obchodzone jest od 1890 r. Święto wprowadziła w 1889 r. II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 r. w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce jest świętem państwowym od 1950 r.

 

1 maja_infografika

view szablon artykułu

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska   Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta  firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet  testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524   nr tel. Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, informacje o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej