Aktualności

Co nowego w Muzeum Bursztynu? Dwie wystawy oraz… unikatowa szpila do kapelusza

Bransoleta z bursztynem autorstwa Mieczysława Różyckiego
Bransoleta z bursztynem autorstwa Mieczysława Różyckiego. Mat. prasowy Muzeum Gdańska

W Muzeum Bursztynu zostaną otwarte wystawy czasowe poświęcone twórczości Mieczysława Różyckiego oraz darom i nowym zakupom, które w ostatnim czasie trafiły do Muzeum Gdańska. Pokazanych zostanie m.in. około 180 egzemplarzy biżuterii. Wystawy będzie można zwiedzać od piątku, 22 listopada 2019 r.

 

Obie nowe wystawy czasowe będą prezentować piękno biżuterii i przedmiotów użytkowych z bursztynem bałtyckim.

– Warto zapoznać się nie tylko z twórczością Mieczysława Różyckiego, ale także zobaczyć jak cenne dary potrafią przekazać osoby prywatne. Dzięki artystom i jubilerom otrzymaliśmy kilkanaście wyjątkowych wyrobów jubilerskich. Co czwarty eksponat w Muzeum Bursztynu pokazujemy dzięki pomocy osób prywatnych i instytucji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Nowości w Muzeum Bursztynu

Na pierwszej wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. replikę łańcucha urzędowego prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, przekazaną przez Dorotę Cenecką, oraz część wyrobów pokazywanych już na tegorocznych wystawach czasowych „Dizajn z Domu Uphagena", „Janusz Wosik – in memoriam" czy „25 lat Amberifu".

W 2019 r. do zbiorów Muzeum Gdańska trafiły także prace wykonane podczas edycji Międzynarodowych Targów Bursztynniczych w Gdańsku. Związek Miast i Gmin Morskich podarował z kolei 7 obiektów biżuteryjnych autorstwa cenionego w Europie, belgijskiego artysty Alaina Roggemana.

 

Jedyna taka szpila na świecie

Ciekawym eksponatem będzie najnowszy zakup muzeum, czyli unikatowa szpila do kapelusza. Na podstawie przeprowadzonych ekspertyz można ją datować na XVII w.

– Ten niepozorny przedmiot nie ma żadnych znanych odpowiedników w zbiorach muzealnych na świecie. Żelazna szpila cechuje się nadzwyczajną precyzją wykonania. Ręczne toczenie, idealne dopasowanie maleńkich elementów dekoracyjnych wskazują na jednego z najlepszych gdańskich mistrzów. W środku bursztynu znajduje się portret mężczyzny wykonany tak, że na powiększeniu widać najmniejszy detal – informuje Renata Adamowicz, kuratorka wystawy w Muzeum Bursztynu.

 

Szpila do kapelusza

Szpila do kapelusza. Mat. prasowy Muzeum Gdańska

 

Powojenny warsztat bursztynnika

Na drugiej wystawie zostanie pokazanych ponad 130 prac złotnika i jubilera Mieczysława Różyckiego (1919-1995). To wyjątkowa podróż w lata 50-60. XX w., podczas której będzie można zobaczyć przedmioty związane ze sztuką sakralną, a także wyroby jubilerskie z widocznymi inspiracjami kowalstwem artystycznym oraz sztuką ludową.

– Wystawa poświęcona Mieczysławowi Różyckiemu to nie tylko biżuteria. To możliwość poznania „od kuchni" powojennych warsztatów bursztynników i ich codziennej pracy. Dzięki dokumentom, fotografiom i innym pamiątkom zwiedzający poznają, jak wytwarzano przedmioty znajdujące się w gablotach: od wstępnego projektu do ostatecznego efektu – zaznacza Joanna Grążawska, kierownik Muzeum Bursztynu i kuratorka wystawy.

 

Wystawy: „Nowości w Muzeum Bursztynu" oraz „Mieczysław Różycki. Polska powojenna biżuteria z bursztynem"

  • wernisaż: 21 listopad 2019 r., czwartek, godz. 17.00
  • wystawa czynna: 22 listopada 2019 r. – 28 czerwca 2020 r.
  • Muzeum Bursztynu (Antresola oraz Sala Sądowa)
  • oddział Muzeum Gdańska
  • Targ Węglowy 26
  • Gdańsk

 

Obie wystawy będzie można zwiedzić w cenie biletu wstępu do Muzeum Bursztynu (normalny – 12 zł, ulgowy – 6 zł, rodzinny – 20 zł) albo bezpłatnie w ramach Karty Mieszkańca.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości