Aktualności

Co łączy Piłsudskiego, Wałęsę i... Smoleńsk? Debata o mitach politycznych – dawnych i współczesnych

Prof. Marcin Napiórkowski
Prof. Marcin Napiórkowski. Fot. źródło: https://www.facebook.com/

Jak powstają mity polityczne? Jak kształtują naszą świadomość i zbiorową tożsamość? O tym opowie prof. Marcin Napiórkowski, który będzie gościem Gdańskich Debat Obywatelskich. Otwarte spotkanie odbędzie się we wtorek, 10 kwietnia 2018 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.

 

Podczas kwietniowej debaty prof. Marcin Napiórkowski omówi problematykę mitów politycznych II i III Rzeczpospolitej.

– Profesor Marcin Napiórkowski to autor trzech niezwykle interesujących publikacji „Mitologia współczesna" (2013), „Władza wyobraźni" (2014) i „Powstanie umarłych" (2014) oraz jednocześnie jeden z najmłodszych naukowców-humanistów. Ten wybitny antropolog i semiotyk kultury, którego badania skupiają się na mitologii współczesnej i pamięci kulturowej, dekonstruuje mity tworzone w przeszłości, jak i w naszych czasach – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

 

Mity o naszej Niepodległej

Uniwersum symboliczne naszej Niepodległej składa się z wielu mitów, mamy bowiem różne tożsamości i różne pamięci. Wiele z nich budzi kontrowersje...

– W ramach tego uniwersum spotykamy polityczne mity początku odrodzonej państwowości: 11 listopada (początek II RP) zadekretowano w 1937 roku, a 4 czerwca (początek III RP) po raz pierwszy obchodzono z prawdziwym rozmachem w 2009 rok. Zarówno przed wojną, jak i obecnie spotykamy też podobne tendencje do heroizacji czynu zbrojnego: powstańców styczniowych i powstańców warszawskich. Wtedy wykreowano mit Józefa Piłsudskiego, dziś zaś trwają spory wokół Lecha Wałęsy. Czymś zupełnie odrębnym jest natomiast mit smoleński, który wymyka się wszelkim porównaniom i nie ma swojego odpowiednika w okresie II RP – wyjaśnia Wojciech Duda.

 

Mity polityczne – wczoraj i dziś

  • 10 kwietnia 2018 r., wtorek, godz. 18.00-20.30
  • Ratusz Głównego Miasta
  • Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Baner debaty Mity polityczne

 

Gdańskie Debaty Obywatelskie składają się z 11 otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski w ramach projektu Niepodległa 1918-2018, czyli obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Spotkania z zaproszonymi gośćmi: historykami, działaczami społecznymi, dziennikarzami, odbywają się w Ratuszu Głównego Miasta na początku każdego miesiąca i potrwają do listopada 2018 r. Debaty moderuje Jerzy Sosnowski.

Program Gdańskich Debat Obywatelskich znajduje się na portalu miasta Gdańska.
view szablon artykułu

Archiwum wiadomości