Artykuły Artykuły

Most im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Wyspę Sobieszewską już gotowy. Został otwarty w sobotę

Most im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości
Most im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Fot. źródło: facebook.com/Pawel.Adamowicz

Już od soboty, 10 listopada 2018 r. dojazd na Wyspę Sobieszewska w Gdańsku będzie szybszy, wygodniejszy i bezpieczniejszy. Zwodzony most zastąpi starą pontonową przeprawę. Powstały też nowe drogi, ronda i przystanki komunikacji miejskiej. Otwarcie o godz. 14.

 

Pozwolenie na użytkowanie nowej przeprawy, 9 listopada 2018 r. wydał Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Pierwsze samochody przejadą nowym mostem w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Most na 100-lecie Niepodległej

Nazwa dla nowego mostu była szeroko dyskutowana przez mieszkańców Sobieszewa i Gdańska. W związku z tym, że most będzie oddany do użytku w roku 100-lecia niepodległości, ta nazwa wzbudziła największy aplauz i jednomyślną zgodę. Otwarcie Mostu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości będzie jednym z elementów gdańskich i pomorskich obchodów 100-lecia Niepodległej.

 

Moc atrakcji na otwarcie

Oprócz tradycyjnego przecięcia biało-czerwonej wstęgi i odsłonięcia pamiątkowej tablicy, w sobotę 10 listopada 2018 r. zaplanowano wiele atrakcji. Od godziny 14 grać będzie zespół Pstrong Orkiestra. Punktualnie o 14.20 zaplanowano pierwsze oficjalne podniesienie i opuszczenie przęseł. Potem przez most przejdzie barwna parada, a w niebo poleci 100 biało-czerwonych balonów oraz konfetti.

 

Półtora roku prac

O potrzebie budowy stałej przeprawy przez Martwą Wisłę mówiło się w Gdańsku od dawna. Konkretne prace projektowe i przygotowawcze rozpoczęły się w 2016 roku. W styczniu 2017 roku przekazano wykonawcy plac budowy. Jednocześnie w Gdyni trwała produkcja zwodzonych przęseł mostu. Były gotowe po pół roku. Ważące ponad 300 ton konstrukcje zostały przetransportowane barką z Gdyni do Sobieszewa, a ich montaż zajął zaledwie cztery dni.

 

Nie ma takiego drugiego

Zwodzona przeprawa zastąpi stary most pontonowy. Długość samego mostu wynosi 173 metry, a wraz ze skrzydłami 183 metry. Szerokość to prawie 15 metrów. Dzięki temu na moście zmieszczą się dwa pasy ruchu, chodniki oraz droga dla rowerów. Rozpiętość przęseł zwodzonych to 59 metrów. Czas otwierania przęseł to niecałe trzy minuty. Most jest też w pełni dostępny dla łodzi i żaglówek. Bez otwierania przęseł mogą pod nim przepłynąć jednostki o wysokości około 5 metrów. Cała budowa kosztowała prawie 60 mln zł.

 

view szablon artykułu