Konkurs historyczny „Droga do Polski Niepodległej 1918”

Konkurs dla ponadgimnazjalnych szkół zawodowych województwa pomorskiego, organizowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni.

Finał konkursu zaplanowano na 14 listopada 2018 r.

Więcej informacji na stronie: http://www.zshg.pl/

XXVIII Uroczysty Wieczór Koncertowy Lions Club Gdańsk Neptun

Lions Club Gdańsk Neptun zaprasza na 28. dobroczynny wieczór koncertowy, zaplanowany na 24 listopada 2018 r. o godzinie 19:00 w gościnnych wnętrzach Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

W związku z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości Polski przygotowany jest szczególny program koncertu. Wykonane będą m.in. utwory I.J. Paderewskiego, H. Wieniawskiego, W. Kilara, J. Maksymiuka. Wystąpią soliści Janusz Olejniczak oraz Anna Wandtke. Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dyrygować będzie Jerzy Maksymiuk. 

Tradycją wieczorów koncertowych są liczne atrakcje przygotowane w foyer. W tym roku organizatorzy zaprezentują wydarzenie, jakim było przybycie J.I. Paderewskiego na pokładzdie HMS Concorde z Londynu do Gdańska, skąd udał się do Poznania powitać rozpoczęcie Powstania Wielkopolskiego.

Program koncertu na stronie organizatora.

XVI Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pt. „Kto Ty jesteś?…”

Zapraszamy do udziału w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim pt. „Kto Ty jesteś?…", organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz Szkołę Podstawową nr 60 w Gdańsku. Partnerem konkursu jest Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Zaproszenie do udziału skierowane jest do uczniów szkół podstawowych.

Konkurs odbędzie się 27 listopada 2018 roku o godzinie 9.30, w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku przy ul. Gen. J. Hallera 14, w sali nr 318.

Więcej informacji: www.pbw.gda.pl

 

Pomorska konferencja “Konopnicka dla Niepodległej”

W związku z trwającym jubileuszowym rokiem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, nauczyciele – członkowie Koła Absolwentów byłych szkół Studium Wychowania Przedszkolnego i  Studium Nauczycielskiego w Gdańsku – „Konopniczanie" przy ZNP o/Gdańsk – pragną włączyć się w obchody poprzez współorganizowanie konferencji.

Organizatorzy chcą przypomnieć rolę, znaczenie i miejsce twórczości Marii Konopnickiej w literaturze oraz w kształtowaniu świadomości i patriotycznych postaw Polaków w trudnych latach pod zaborami. Dla nas gdańszczan istotnym momentem biografii Poetki jest fakt jej pobytu w Gdańsku w 1906 roku, mimo zakazu przekraczania przez nią granic. Konopnicka bowiem wierzyła, że „Gdańsk niegdyś miasto nasze, znowu będzie nasze".

termin: 1 grudnia 2018 roku (sobota), godz. 10.00 – 13.30
miejsce: Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, al. gen. J. Hallera 14

Więcej na stronie: Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku

Pokaz laserowy z okazji Święta Niepodległości w Pelplinie

11 listopada o godz. 18.00 na placu przed Collegium Marianum w Pelplinie (budynek przy Bazylice Katedralnej) odbędzie się pokaz laserowy z okazji  100.lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Będzie to spektakl przestrzenno-graficzny wykorzystujący systemy laserowe. Na budynku Collegium Marianum zostanie wyświetlona grafika przedstawiająca historią odzyskania niepodległości przez Polskę. Pokaz nawiązuje do rozbiorów Polski, do walki o niepodległość w kolejnych powstaniach, aż do roku 1918, kiedy pojawia się postać Marszałka Piłsudskiego i nadchodzi upragniona wolność.

Pokaz zakończony zostanie efektami pirotechnicznymi.

Zwiedzanie „Nieba polskiego” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przyjdź i zobacz wyjątkowe malowidło!

Przed II wojną światową zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, a dziś jest wyjątkowym dziełem przypominającym o polskiej historii. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy pod „Niebo polskie". Wstęp – wolny.

 

„Niebo polskie" to patriotyczne malowidło, które od 1938 r. znajdowało się w Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Dzieło namalowali dwaj polscy artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 będzie możliwe w niedzielę, 11 listopada 2018 r. o godz. 13.00, 14.00 i 15.00.

Wstęp – wolny.

 

Plakat - Święto Niepodległości 2018

 

Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Międzynarodowe Zawody w Ujeżdżeniu CDI Sopot

Będą to zawody szczególne, przypadające w Narodowe Święto Niepodległości, szczególne zaś podwójnie ze względu na obchodzona w tym roku 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Więcej informacji na stronie Hipodromu Sopot.

Bieg Niepodległej

10 listopada 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości organizatorzy przygotowali dla uczestników 4,5 kilometrową trasę po najbardziej reprezentatywnych terenach Sopotu, czyli po plaży i alejkach w centrum. 

Więcej informacji na stronie internetowej biegu: http://biegniepodleglej.pl/

Zwiedzanie „Nieba polskiego” z przewodnikiem. Przyjdź i zobacz wyjątkowe malowidło!

 

Przed II wojną światową zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, a dziś jest wyjątkowym dziełem przypominającym o polskiej historii. W październiku i listopadzie możesz zobaczyć odtworzone „Niebo polskie" z przewodnikiem.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 odbywać się będzie w następujących terminach:

 

PAŹDZIERNIK

  • czwartek, 18 – godz. 13.00, 14.30
  • piątek, 19 – godz. 9.00, 11.00
  • sobota, 20 – godz. 11.00
  • poniedziałek, 22 – godz. 9.00, 11.00
  • wtorek, 23 – godz. 9.00, 11.00
  • środa, 24 – godz. 9.00, 11.00, 13.00, 15.00
  • sobota, 27 – godz. 10.00

 

LISTOPAD

  • niedziela, 11 (Narodowe Święto Niepodległości) – godz. 13.00, 14.00, 15.00
  • czwartek, 15 – godz. 10.00, 11.00

 

Wstęp – wolny.

 

Rezerwacje terminów zwiedzania przyjmuje przewodnik Marcin Szumny – tel. 789 442 461 lub e-mail: m.szumny@pomorskie.eu.

 

*  *  *

 

Od 1938 r. „Niebo Polskie" zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Niestety zostało zniszczone tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne malowidło. Prace nad rekonstrukcją dzieła trwały dziewięć miesięcy. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła odbyła się 8 maja 2018 r. i stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Zwiedzanie „Nieba polskiego” z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przyjdź i zobacz wyjątkowe malowidło!

Zapraszamy pod „Niebo polskie" z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe w niedzielę, 14 października 2018 r. Wstęp – wolny.